Każda taka premiera zostawia Apple daleko w tyle. Spójrzcie tylko na te nowości od HP
Producenci sprzętu z Windowsem zasypują nas ostatnio takimi nowościami, że lepiej będzie dla Apple, jeśli naprawdę przyłoży się do swoich nowych MacBooków. Spójrzcie tylko na te nowości od HP!
Powtórzę się niczym zdarta płyta - producenci laptopów z Windowsem w końcu wzięli się do roboty. Przez lata sytuacja wyglądała tak, że były MacBooki, a potem długo, długo nic. Na każdym możliwym froncie. W tym roku jednak widzimy jedna po drugiej premiery sprzętów, które nie tylko nie ustępują laptopom Apple, ale wręcz… zwyczajnie je zawstydzają. Zrobił to Razer. Zrobiło to Lenovo. Zrobił to Dell. A teraz robi to HP.
HP Spectre X360 - nie mogę się napatrzeć.
Tak jak HP Spectre 13 w ogóle nie przypadł mi do gustu swoją ociekającą złotem i przepychem stylistyką, tak nowy HP Spectre X360 skutecznie osunął mi szczękę na podłogę.
Maszyna prezentuje się wspaniale, będąc przy tym cieńszą, lżejszą i bardziej wydajną niż model, który zastępuje.
Pod maską konwertowalnego Spectre X360 znajdziemy najnowsze procesory i5 oraz i7 generacji Kaby Lake, które gwarantują świetną energooszczędność, dzięki czemu nowy laptop HP ma pracować na jednym ładowaniu do 14 godzin. Trzymając się tematu akumulatora, HP wbudowało do Spectre X360 swoją technologię szybkiego ładowania, więc od 0 do 90% laptopa naładujemy w 90 minut.
Oprócz tego nowe procesory wspierać będzie zintegrowany układ graficzny Intel HD620, 8 lub 16 GB RAM-u a także 256 lub 512 GB szybkiego dysku NVMe.
Od strony fizycznej mamy tu do czynienia z 13-calowym, dotykowym wyświetlaczem o rozdzielczości FullHD, który rozciąga się od krawędzi, do krawędzi, pozostawiając naprawdę niewielką ramkę wokół ekranu (i ciutkę za dużą pod nim, ale to drobiazg).
Nad nim znajdziemy kamerkę HP TrueVision FHD IR, kompatybilną z Windows Hello.
Całość waży ledwie 1,30 kg i ma ledwie 13,8 mm grubości, ale znalazło się miejsce dla kilku najważniejszych portów: 2 gniazd USB-C z obsługą Thunderbolt 3, gniazda audio oraz gniazda USB 3.1 typu A.
Ceny? Adekwatnie do możliwości. Za wariant z Intel Core i5 przyjdzie zapłacić od 1049 dolarów, zaś model z i7 ma kosztować od 1299 dol. Polskie ceny i dostępność nie są jeszcze znane, ale na światowe rynki sprzęt ma trafić jeszcze w tym miesiącu, więc pewnie niebawem poznamy odpowiedź na pytanie, ile sprzęt będzie kosztował w Polsce.
HP Envy 13 - nie mniej urodziwy.
HP Envy 13 prezentuje się nie mniej imponująco od swojego konwertowalnego odpowiednika.
Urządzenia dzielą niemal identyczną, wewnętrzną specyfikację, choć HP Envy 13 różni się znacząco od zewnątrz. Nadal jest to piękna, aluminiowa konstrukcja, choć nieco grubsza (13,94 mm) i cięższa (1,49 kg) od Spectre X360.
To pozwoliło jednak zmieścić w Envy 13 zestaw głośników stereo po obydwu stronach klawiatury, a także wcisnąć dwa dodatkowe porty: pełnowymiarowe HDMI oraz czytnik kart microSD.
Różnice widać także w 13,3-calowym wyświetlaczu. Do wyboru mamy niedotykowy panel Full HD, bądź dotykowy panel QHD, odwzorowujący aż 72% przestrzeni barw Adobe RGB.
Reszta specyfikacji pozostaje bez zmian, z wyjątkiem dysku NVMe, który w HP Envy 13 może mieć nawet terabajt pojemności.
Cena? od 849 dolarów za bazowy model z Intel Core i5, 128 GB SSD i 8 GB RAM oraz niedotykowym wyświetlaczem. HP Envy 13 również ma trafić na sklepowe półki jeszcze w tym miesiącu, choć ponownie - polska cena i dostępność nie są znane.
Nie tylko mobilność.
Obok dwóch pięknych laptopów HP pokazało także komputer typu All-in-One, który może nie oszałamia specyfikacją, ale już na pewno przyciąga spojrzenia.
HP Envy All-in-One to 27-calowy, dotykowy monitor o rozdzielczości QHD (4K ma się pojawić w późniejszym terminie), w którego podstawie zamknięto nowe procesory Kaby Lake oraz kartę graficzną GeForce GTX950M.
Jak pisałem wyżej, specyfikacja raczej nikomu nie zaimponuje, ale dla kogoś, kto szuka stylowej maszyny do pracy biurowej, czy do domu, HP Envy AiO może być ciekawą propozycją. O ile oczywiście gotowi jesteśmy wysupłać 1249 dolarów, bo od takiej kwoty zaczynać się będzie cennik tego urządzenia.
Jeśli jednak komuś podoba się stylistyka samego wyświetlacza, ale chciałby ją połączyć z mocniejszą maszyną - HP też ma coś dla was.
Envy Display to 27-calowy monitor 4K, którego panel IPS odzwierciedla 99% przestrzeni barw sRGB, a który można podłączyć do komputera poprzez gniazda HDMI lub. 2x DisplayPort. Z tyłu znalazło się też miejsce dla USB typu C do podłączenia peryferiów.
I nawet cena nie jest taka zła - gdy sprzęt trafi do sklepów, ma kosztować około 499 dolarów.
HP konsekwentnie zmienia wizerunek swojej marki.
To już nie jest firma produkująca nudne, szare komputery do pracy biurowej. Dziś HP prezentuje urządzenia wręcz „dizajnerskie”, dedykowane tym, którzy oprócz możliwości sprzętu cenią sobie również jego wygląd.
Innymi słowy, celuje w rynek do tej pory jednogłośnie okupowany przez Apple. W tym tempie i przy tak ciekawych propozycjach, jest to też rynek, w którym Apple może najszybciej zacząć tracić swoje cenne procenty.