Kosmos  / Artykuł

Z kosmosu na Ziemię, czyli dlaczego NASA prezentuje swoje patenty

Stałym punktem dyskusji o finansowaniu badań kosmosu jest… zysk z eksploracji przestrzeni kosmicznej. Czy to coś nam konkretnego przynosi - pytają kosmosceptycy.

Dotychczasowy wynik transferu technologii powstałych w celu wspomagania badań kosmosu już jest imponujący. Na co dzień używamy wielu z nich - takich jak termometr podczerwony, czy współczesne detektory dymu. Mimo to wciąż wiele technologii powstałych w NASA czeka na komercyjne "odkrycie". Sama amerykańska agencja kosmiczna próbuje się przyczynić do ich większej popularyzacji. W erze trudności ze zdobyciem finansowania liczy się przecież każdy możliwy wpływ z patentów.

W celu popularyzacji tego typu współpracy z potencjalnymi licencjobiorcami, NASA uruchomiła stronę prezentującą imponujące portfolio patentów dostępnych do zakupu przez prywatnych przedsiębiorców. Wszystkie prezentowane technologie powstały na biurkach inżynierów i naukowców z NASA, w trakcie prac nad lotami kosmicznymi.

nasa_patent1

Technologie zostały podzielone na 15 kategorii, takich jak IT i oprogramowanie, zdrowie i medycyna, czy też robotyka i automatyzacja. Samo przeglądanie zawartości strony robi wielkie wrażenie - wiele z tych patentów, gdyby były wdrożone, faktycznie usprawniłaby nasze życie. Tym bardziej, że do wielu z nich NASA zbudowała już prototypy.

Zachęcam do przejrzenia strony, podając jedynie jeden przykład: system automatycznego naprawiania uszkodzonych przewodów, reperujący połączenie bez jego przerywania.

nasa_patent2

Każdy patent doczekał się osobnej, opisującej jego zastosowanie strony z ilustracjami i plikiem PDF z podstawowymi faktami. Dodatkowo stworzono stronę typu "TOP 100" - z najbardziej interesującymi z dostępnych patentów.

Adresatami tych ofert są przedsiębiorcy zainteresowani licencjonowaniem ciekawych "kosmicznych" technologii. Ciekawe, kiedy zobaczymy pierwsze ich praktyczne wdrożenia?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst