NASA otwiera archiwa. 3 mln niesamowitych zdjęć Ziemi możesz pobrać za darmo
Całe morze pięknych tapet na komputery i smartfony.
NASA upubliczniła przepotężna bazę 2,95 miliona fotografii, które od 1999 były wykonywane w ramach programu ASTER. Wszystkie te zdjęcia są dostępne zupełnie za darmo.
Fotografie pochodzą z satelity ASTER, czyli Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer. Jego zdaniem był długofalowy pomiar zmian, jakie zachodzą na Ziemi. Satelita przez ostatnie 16 lat (!) rejestrował fotografie wykonane w 14 różnych zakresach widmowych światła.
Tony zdjęć przedstawiających całą planetę
Zebrany przez satelitę materiał jest niezwykle bogaty. Baza 2,95 miliona zdjęć pozwoliła monitorować degradację raf koralowych, zmieniający się stopień zanieczyszczenia powietrza, a także zmiany w pokrywie lodowej.
Przez 16 lat udało się zebrać wiele niezwykłych kadrów. W bazie ASTER znajdziemy m.in. zdjęcia przedstawiające skutki wyniszczającej powodzi w Pakistanie, erupcje wulkanów na Islandii, pożary lasów w Kalifornii, ale także wiele zdjęć bez szczególnych wydarzeń, które po prostu pokazują niesamowicie piękne krajobrazy. Fotografie ASTER pokrywają 99% powierzchni Ziemi.
Pojedyncza fotografia z ASTER obejmuje obszar ok. 60x60 km, co pokazuje naszą planetę z zupełnie innej, nowej i fascynującej perspektywy.
Większość zdjęć można pobrać w formie tapety. Dostępnych jest kilka rozmiarów, a największy to z reguły 1920x1200 pikseli. Na przygotowanej przez NASA stronie pod każdym zdjęciem znajduje się przycisk "more info", gdzie znajdziemy długie i szczegółowe opisy. Jest to więc dobra okazja, by nie tylko nacieszyć oko, ale i dowiedzieć się kilku interesujących faktów o naszej planecie.
Zdjęcia można pobierać w bezstratnym formacie .tif oraz w standardowym .jpg.
A oto wybrane zdjęcia zrobione przez ASTER:
Momotombo – wulkan w zachodniej Nikaragui.
Długotrwałe powodzie w Luizjanie.
Beihai, Guangxi, Chiny.
Poyang Hu – największe słodkowodne jezioro w Chinach.
Cancun, Meksyk.
Wadi ad-Dawasir – miasto w południowej Arabii Saudyjskiej. Czerwone okręgi to nietypowe pola uprawne, które są nawadniane przez aparaturę znajdujące się w środku każdego pola.
Całą kolekcję niemal 3 milionów zdjęć można przeglądać na stronie NASA. Więcej informacji o satelicie ASTER znajdziesz tutaj.