REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To kolejny krok Microsoftu w dobrym kierunku - SQL Server na Linuksa

Tak się składa, że niedawno pisałem o zakupie Xamarina przez Microsoft, i wspominałem o otwartości tej firmy na platformy inne niż Windows. Dziś Microsoft ogłosił kolejny krok w swojej ekspansji na Linuksa i inne systemy uniksopodobne.

08.03.2016
13:12
SQL Server na Linuksa
REKLAMA
REKLAMA

Tym krokiem jest wypuszczenie jednego ze swoich flagowych produktów - serwera Microsoft SQL Server - w wersjach na Linuksa.

Dostępność SQL Servera jedynie na serwery Windowsowe były dotąd solą w oku administratorów, chcących zachować jednolitość technologiczną swojej farmy. Przy większości serwerów aplikacji i Web, pracujących pod Uniksami, SQL Server zawsze odstawał.

Microsoft SQL Server jest jednym z najpopularniejszych płatnych serwerów bazodanowych, konkurujący na tym rynku między innymi z Oracle, popularniejszym, lecz droższym rozwiązaniem. Microsoft jednak prawdopodobnie chciał zapobiec utracie udziału w rynku Linuksowym, gdzie królują inne rozwiązania (MySQL czy PostreSQL).

Nie wiadomo na razie jak technicznie będzie rozwiązana dystrybucja SQL Server na Linuksy. Czy powstanie wersja open source? Czy powstanie wersja na Mac OS, który jest również systemem unikso-pochodnym?

REKLAMA

Niewiele na razie wiadomo, oprócz tego, że pierwszy na pewno będzie Ubuntu - ponieważ Microsoft nad linuksowym serwerem pracuje z Canonical, wydawcą tej wersji Linuksa. Co ciekawe, w zamierzchłej historii SQL Servera był już epizod uniksowy: baza wywodzi się z Sybase, której wersję Windowsową produkował Microsoft, a wersję na Uniksy i OS/2 Sybase. Później ich drogi się rozeszły, i Microsoft postanowił stworzyć własny serwer bazodanowy.

Flirt Microsoftu z multiplatformowością trwa nadal: po zakupie Xamarina, wypuszczeniu .NET Core na Linuksa i Mac OS, udostępnienie typowo uniksowych serwerów w Azure, udostępnienie SQL Servera jest kolejnym krokiem w dobrym kierunku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA