REKLAMA

Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące oficjalnego wejścia Xiaomi do Polski

Niedawno informowaliśmy o tym, że firma Xiaomi rozpoczyna oficjalną dystrybucję kamer Xiaoyi w Polsce. Wzbudziło to wielkie wątpliwości, dlatego wyjaśniliśmy sprawę u źródeł. Oto, jak wygląda dystrybucja sprzętu Xiaomi w Polsce.

15.01.2016 15.57
Xiaomi oficjalnie w Polsce - o co tu właściwie chodzi?
REKLAMA
REKLAMA

W ostatnim czasie duże kontrowersje wywołała informacja mówiąca o tym, że firma Xiaomi rozpoczyna oficjalną dystrybucję swoich urządzeń w Polsce. Co więcej, Polska miała być pierwszym krajem w Europie, w którym Xiaomi miało sprzedawać swoje urządzenia, zaczynając od kamer Xiaomi Yi. Polskim dystrybutorem została firma JBTS, która zaczęła sprzedaż kamer pod adresem xiaoyi.pl.

Taką informację podaliśmy na Spider’s Web, powołując się na serwis Money.pl, który opublikował depeszę PAP-u potwierdzającą te doniesienia. Otrzymaliśmy także informację prasową od firmy PR obsługującej JBTS, z której także wynikało, że JBTS jest oficjalnym dystrybutorem. W komunikacie prasowym mogliśmy przeczytać:

Pod naszym artykułem, a także w wielu innych miejscach Sieci pojawiły się wątpliwości co do tego, czy firma JBTS jest oficjalnym dystrybutorem. Zgłaszali się do nas także nieoficjalni dystrybutorzy działający dotychczas w Polsce, dla których informacja o oficjalnym sklepie była dużym szokiem. Nic w tym dziwnego, bowiem oficjalny dystrybutor ze wsparciem od producenta mógłby zrobić na rynku duże zamieszanie. Dla nieoficjalnych dystrybutorów bazujących na prywatnym imporcie mogłoby to oznaczać koniec biznesu lub ewentualnie konieczność mocnych obniżek cenowych.

Postanowiłem przyjrzeć się sprawie

W związku z wątpliwościami, zwróciłem się do firmy JBTS z prośbą o komentarz w tej sprawie. Firma potwierdziła jednak, że jest oficjalnym dystrybutorem kamer Xiaoyi, będącą marką Xiaomi. Oto odpowiedź, którą otrzymałem.

Nie dało mi to jednak spokoju, dlatego poprosiłem o komentarz centralę Xiaomi. Odpowiedź przyszła z Europejskiej Centrali Obsługi Klienta i niestety nie pokrywała się ze stanowiskiem polskiej firmy. Xiaomi stwierdziło, że obecnie na terenie Europy i Stanów zjednoczonych nie prowadzi oficjalnej dystrybucji i nie ma na razie w planach wprowadzenia swoich sklepów.

Sytuacja zaczęła wyglądać dziwnie. Mamy słowo przeciwko słowu. Wobec tego albo europejska centrala obsługi klienta nie ma najnowszych informacji o strukturach i sieci dystrybucji, albo ktoś tu kłamie. Aby ostatecznie wyjaśnić kwestię, napisałem też do chińskiego oddziału marki Xiaoyi zajmującej się produkcją kamer i akcesoriów. Oto odpowiedź:

Otrzymaliśmy więc oficjalne potwierdzenie, że marka Xiaoyi faktycznie zaczyna oficjalną dystrybucję w Polsce poprzez firmę JBTS. Jest to pierwszy oficjalny sklep w Europie. Poniżej screeny korespondencji.

[gallery link="file" ids="462125,462126,462122"]

W całym tym sporze kluczową kwestią jest zrozumienie różnicy między Xiaomi a Xiaoyi

Xiaomi jest ogromnym chińskim przedsiębiorstwem, które znane jest głównie z produkcji smartfonów, ale od jakiegoś czasu Xiaomi wkracza także na kolejne rynki. Większość produktów firmy sygnowana jest marką MI. Są to m.in. smartfony serii Mi, Redmi i Redmi Note, tablety Mipad, system operacyjny MIUI, routery MiWiFi przenośne baterie MiPower Bank, a ostatnio także telewizory Mi TV i opaski fitness Mi Band.

xiaomi-yi

Jednym z najnowszych działów firmy są kamery. Jest to dział, który otrzymał własną markę YI, zapisywaną także jako Xiaomi Yi lub Xiaoyi. Pod tą marką są sprzedawane obecnie dwa urządzenia: kamera sportowa Yi Action Cam oraz inteligentna kamera do monitorowania domu Yi Smart Webcam. Marka YI należy do grupy MI i czerpie z jej kapitału.

Sytuację można porównać do marki PlayStation i firmy Sony. Dział konsol jest wydzielonym fragmentem większej firmy.

Podsumowując

W Polsce możemy już kupić kamery Xiaomi Yi w oficjalnym sklepie znajdującym się pod adresem www.xiaoyi.pl. Polski klient otrzyma kamery w opakowaniu z polskimi napisami i z polską instrukcją. Polski dystrybutor zapewnia też pełną gwarancję i obsługę techniczną, w tym serwis urządzeń (także pogwarancyjny).

pudełko xiaomi yi action pl

Nadal nie mamy jednak w Polsce oficjalnego sklepu, w którym moglibyśmy kupić urządzenia Xiaomi sygnowane marką Mi, czyli m.in. smartfony, tablety opaski fitness i telewizory. Xiaomi póki co nie ma też planów, by uruchomić taki sklep na terenie Starego Kontynentu.

REKLAMA

W Polsce mamy jednak kilka nieoficjalnych sklepów internetowych, w których możemy kupić wiele urządzeń Xiaomi, w tym urządzenia mobilne. Sklepy są przygotowane profesjonalnie i są dostępne w języku polskim, jednak trzeba pamiętać, że sprzedawane w nich sprzęty pochodzą z prywatnego importu. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się jak wygląda kwestia gwarancji i serwisu. W przypadku telefonów warto też dopytać o system operacyjny, gdyż niektórzy sprzedawcy wgrywają nieoficjalne ROM-y z językiem polskim.

Cała sytuacja z firmą Xiaomi w Polsce nareszcie się wyjaśniła, ale niestety to sprawia, że informacja nie jest tak pozytywna, na jaką początkowo wyglądała. Urządzenia Xiaomi Yi są dobrym początkiem, ale nadal musimy czekać na oficjalną dystrybucję urządzeń Mi, na które czeka znacznie więcej osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA