Sprzęt  / News

Microsoft w końcu przygotował wartą uwagi odpowiedź na popularność Chromebooka

108 interakcji
dołącz do dyskusji

Chromebooki na dobrą sprawę nie przyjęły się na rynku, poza jednym sektorem. Jest nim ten edukacyjny, która pokochał proste, tanie i łatwe do zarządzania komputery. Microsoft wystosował kilka kontrpropozycji ale dopiero ta ma stanowić oficjalną konkurencję dla urządzeń edukacyjnych z Chrome OS. Czy jednak będzie w stanie zaoferować tyle, co Chromebook?

Chrome OS raczej trudno nazwać spektakularnym sukcesem i gdyby nie amerykański rynek edukacyjny, Google najprawdopodobniej zamknąłby cały projekt. W tym jednym segmencie Chrome OS radzi sobie jednak wybornie, głównie dzięki niskiej cenie i na dobrą sprawę braku możliwości zepsucia takiego komputera przez ucznia, pomijając oczywiście uszkodzenia mechaniczne. Microsoft wspólnie ze swoimi partnerami zareagował na wyzwanie rzucone przez Google’a i wypuścił na rynek kilka tanich laptopów z Windows. Nie były to jednak zbyt zgrabne i funkcjonalne urządzenia, a i sam Windows pracował na nich w sposób daleki do doskonałości.

Jak się okazuje, te tanie laptopy były zasłoną dymną dla projektu, który Microsoft przedsięwziął wspólnie z Acerem. Jest to notebook opracowany z myślą o wyłącznie jednym rodzaju użytkownika: o uczniu. Poziom specjalizacji jest tak duży, że komputer ma nawet sprzętowe dodatki dedykowane nauczycielom. No ale po kolei.

Garść techniki.

Acer TravelMate B117 z wyglądu nie wyróżnia się z tłumu, choć jest schowany we wzmocnionej przed fizycznymi uszkodzeniami obudowie i ma klawiaturę odporną na zalania. Posiada też 11,6-calowy wyświetlacz i procesor Pentium lub Celeron (do wyboru). Oprócz tego, 4 GB RAM-u i dysk HDD lub eMMC. Całością zarządza system Windows 10, co ciekawe, w wersji Pro.

Acer TravelMate B117 czyli Chromebook z Windowsem

B117 ma długo pracować na akumulatorze, posiada kartę sieciową z 2x2 MIMO, zgodną z 802.11ac, jeden port USB 3.0, jeden port USB 2.0 i złącze HDMI z HDCP.

Komputer będzie sprzedawany wraz z dostępem do chmurowej usługi Acer TeachSmart, dzięki której nauczyciele i uczniowie będą mogli wymieniać się informacjami, materiałami i tym podobnymi. Platforma będzie wykorzystywała Konto Microsoft, będzie też obsługiwała OneNote API. Ciekawym jej elementem jest możliwość zarządzania diodą LED na klapie komputera, która może świecić w czterech kolorach i jest sterowana przez ucznia. Dzięki temu uczniowie mogą się zgłaszać do odpowiedzi, informować nauczyciela o postępach w pisaniu klasówki czy o stanie aktualnie opracowywanego na lekcji projektu. A także do dowolnych innych celów, wymyślonych przez nauczyciela.

Acer TravelMate B117

Czy pomysł Microsoftu zaoferuje uczniom równie wiele, za równie niewielką cenę, co Chromebook?

Jak twierdzą obie firmy, komputer i dołączone do niego usługi zostały opracowane na podstawie informacji zwrotnych, jakie obie firmy otrzymały od nauczycieli i uczniów. Microsoft od wielu lat współpracuje ze szkołami, a Acer do tej pory sprzedawał im, między innymi, komputery z Chrome OS.

Zabrakło najważniejszej informacji, a więc ceny urządzenia. Obie firmy dają jednak wyraźnie do zrozumienia, że dla nich ten projekt jest istotny. A to oznacza, że owe komputery mogą okazać się równie tanie, co Chromebooki.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst