REKLAMA

Panasonic właśnie pokazał, że aparaty mogą się sporo nauczyć od smartfonów

Panasonic zamierza pojutrze wprowadzić duży powiew świeżości do swoich aparatów. Wybrane modele zostaną wyposażone w funkcję ustawiania ostrości po wykonaniu zdjęcia. Dotychczas taką funkcję oferowały tylko niektóre smartfony, oraz specjalistyczne aparaty Lytro.

23.11.2015 13.45
Panasonic właśnie pokazał, że aparaty mogą się sporo nauczyć od smartfonów
REKLAMA
REKLAMA

Funkcja zmiany punktu ostrości po wykonaniu zdjęcia po raz pierwszy została zaprezentowana światu wraz z premierą aparatu Lytro. Miał on bardzo wiele ograniczeń, gdyż zapoczątkował nową kategorię produktów. Aparaty Lytro rejestrują pole świetlne, czyli nie tylko informacje o natężeniu światła, ale także o kącie padania poszczególnych promieni.

Aparaty Lytro nigdy nie przyjęły się na rynku na szerszą skalę, ale sam pomysł na możliwość zmiany ostrości po wykonaniu zdjęcia został z nami na dobre. Konstruktorzy aparatów wymyślili sposób na wprowadzenie tej możliwości także do zwykłych aparatów, działających w klasyczny sposób. Zamiast skomplikowanej optyki i mikrosoczewek skorzystali oni po prostu ze specjalnego oprogramowania. Tym sposobem funkcja zmiany ostrości trafiła do wielu smartfonów, bowiem w tej kategorii produktów najłatwiej jest wdrożyć nowości bazujące na oprogramowaniu.

Teraz przyszła pora na znacznie większe aparaty

Nową funkcją mocno zainteresowała się firma Panasonic, która opracowała technologię Post Focus, za którą odpowiada algorytm 4K Photo. Umożliwia on całkowitą zmianę punktu ostrości już po wykonaniu zdjęcia. W przypadku dedykowanego aparatu funkcja ta robi o wiele większe wrażenie niż na smartfonie, szczególnie, jeśli wykorzystamy ją w połączeniu z jasnym obiektywem, który potrafi mocno rozmyć tło.

Zasada działania Post Focus jest identyczna, jak analogiczne funkcje w smartfonach. Aparaty Panasonica będą wykonywały serię 30 zdjęć w ciągu sekundy, w rozdzielczości 4K. W tym czasie soczewki obiektywu będą się szybko przesuwać, aby na każdym zdjęciu aparat zarejestrował inną płaszczyznę ostrości. Algorytm 4K Photo połączy 30 fotografii w jedną i umożliwi wybór punktu ostrości już po wykonaniu zdjęcia. Podczas oglądania zdjęcia wystarczy wskazać punkt kadru, by ustawić na niego ostrość. W pamięci aparatu powstanie wówczas nowe zdjęcie wyostrzone dokładnie na ten punkt.

Niestety funkcja Post Focus nie umożliwi kontroli nad zakresem głębi ostrości

O ile zmniejszenie głębi ostrości z przyczyn technicznych byłoby raczej niemożliwe, to nie będziemy mogli również zwiększyć głębi. Szkoda, bo tę drugą opcję bez większych problemów można byłoby zaimplementować na poziomie oprogramowania, a przydałaby się ona np. w fotografii makro, do uzyskania ostrych obrazów przedmiotów nawet przy całkowicie otwartej przysłonie obiektywu.

panasonic-post-focus
REKLAMA

Drugą wadą rozwiązania jest fakt, że zarejestrowane zdjęcia będą miały rozdzielczość klatki na poziomie 4K, co przekłada się na ok. 8 milionów pikseli. To i tak dość spora wartość, ale jest to jednak ograniczenie potencjału matrycy.

Funkcja Post Focus pojawi się wraz z aktualizacją oprogramowania aparatów Lumix GX8, G7 oraz FZ300. Nowa wersje oprogramowania pojawi się w najbliższą środę, 25. listopada. Aktualizację można będzie pobrać ze strony Panasonica, gdzie znajdą się także instrukcje instalacji. To świetna wiadomość dla posiadaczy tych trzech aparatów. Ich sprzęty zostaną rozbudowane o nowe funkcje, całkowicie za darmo. To bardzo miły gest ze strony Panasonica.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA