REKLAMA

Oto siła bezlusterkowców. Nowoczesny aparat i obiektyw z 1910 roku dają niesamowity efekt

Jedną z absolutnie największych zalet bezlusterkowców jest współpraca ze starymi obiektywami. Wystarczy trochę inwencji i już można korzystać z niemal dowolnego szkiełka. Tak właśnie powstało nagranie, w którym autorka wykorzystała współczesny aparat bezlusterkowy i obiektyw, który ma 105 lat!

05.11.2015 08.48
Tak wygląda film nagrany aparatem z podpiętym obiektywem z 1910 roku!
REKLAMA
REKLAMA

Bezlusterkowce, mimo całego swojego zaawansowania technologicznego, mają wiele wad. Są wolniejsze od lustrzanek, mają dużo słabsze baterie, a poza tym nie wszystkim odpowiadają ich cyfrowe wizjery. Te aparaty mają jednak jedną, ogromną zaletę wynikającą z ich budowy: możliwość nieograniczonego eksperymentowania z obiektywami. Wystarczy odpowiednia przejściówka, a niemal każdy system mocowania stoi przed nami otworem.

Sam wielokrotnie sprawdzałem różne manualne obiektywy na bezlusterkowcach. Powodem była zwykła ciekawość, a także lekkie zniesmaczenie faktem, że nowoczesne obiektywy dedykowane cyfrowym matrycom są bardzo… grzeczne.

Nowoczesne soczewki i powłoki generują krystalicznie czysty obraz, jednak często brakuje mu charakteru.

W większości nowoczesnych obiektywów bokeh jest gładki, aberracje są dobrze korygowane, kontrast pod światło jest przenoszony bardzo poprawnie, a nawet winieta jest odpowiednio korygowana - jeśli nie poprzez optykę, to dzięki oprogramowaniu aparatu. Z czasem ten doskonały cyfrowy obraz zaczyna nudzić.

Dlatego lubiłem przeszukiwać portale aukcyjne i giełdy fotograficzne w poszukiwaniu starych szkieł z charakterem. Takich obiektywów nie trzeba daleko szukać. W wielu polskich domach zalegają popularne niegdyś lustrzanki Zenit. Ich standardowy obiektyw Helios 44M-4 o ogniskowej 58 mm i świetle f/2.0 świetnie sprawdza się z bezlusterkowcami. Daje on charakterystyczny, nerwowy, poszarpany bokeh, który dziś jest prawdziwą rzadkością.

fujian-1
fujian-2

Jednym z moich największych odkryć jest niepozorny obiektyw Fujian wprost z Chin. Kosztował zaledwie 20 dol., a sprawdza się doskonale w roli szkiełka do zadań specjalnych, co możecie zobaczyć powyżej. Do dziś jest to jeden z moich ulubionych obiektywów, choć jego obrazek jest tak niecodzienny, że wyklucza zastosowanie tego szkła w jakichkolwiek poważnych projektach.

A co powiesz na obiektyw, który ma 105 lat?

Francuska fotografka Mathieu Stern w poszukiwaniu niecodziennego obrazowania postanowiła pójść krok dalej. Wykorzystała ona obiektyw z 1910 roku. Jest to szkło o oznaczeniu Eastman Kodak Kodex/Topaz Boyer Paris o ogniskowej 120 mm i świetle f/6.3.

Fotografka wykorzystała mieszek makro i kawałek kartonu do zamocowania tego niecodziennego obiektywu do bezlusterkowca Sony A7II. Efekty są zaskakująco dobre. Obiektyw zdał egzamin nie tylko przy zdjęciach, ale i w filmie. Nagranie w Full HD wykonane po części sprzętem mającym ponad 100 lat to prawdziwy unikat.

REKLAMA

Uwielbiam takie szalone projekty, które łączą zamierzchłe analogowe czasy z nowoczesną cyfrową techniką. Chyba właśnie z tego względu jestem fanem bezlusterkowców. Lustrzanki, mimo całej swojej precyzji i niezawodności, nie pozwalają tak mocno eksperymentować z obrazem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA