Operatorzy  / News

Pamiętacie cyfrowego wandala, który zaszedł za skórę Wikipedii? Oto finał tej sprawy - Orange namierzył go i wyciągnął konsekwencje

Pod koniec sierpnia Wikipedia nałożyła blokadę na użytkowników Neostrady uniemożliwiając niezalogowanym osobom edycję artykułów. Był to efekt walki z zaledwie jednym, ale za to bardzo uciążliwym trollem. Rzecznik sieci Orange odniósł się dzisiaj do tej sprawy i wyjaśnił, jak operator zareagował na sytuację i jaki był jej finał.

Jeden z użytkowników Neostrady zaczął dopuszczać się cyfrowych aktów wandalizmu w Wikipedii, czyli otwartej encyklopedii tworzonej przez społeczność. Ze względu na możliwość zmiany adresu IP tenże użytkownik znalazł sposób, by bardzo uprzykrzyć życie innym wikipedystom.

Członkowie społeczności Wikipedii musieli poświęcać bardzo dużo czasu na usuwanie skutków wandalizmów jednego użytkownika.

Cyfrowy wandal, bo inaczej takiej osoby nazwać nie można, notorycznie edytował artykuły w Wikipedii. Fundacja Wikimedia nie widząc innego sposobu na poradzenie sobie z tym problemem 17 sierpnia zablokowała… wszystkich użytkowników Neostrady, czyli pół miliona adresów IP.

Użytkownik-wandal korzystał ze zmiennego IP w Neostradzie i niszczył pracę innych osób. Stosował też wulgaryzmy i groził innym użytkownikom. Wikimedia postanowiła z tego powodu przez rok wymagać od użytkowników internetu stacjonarnego od Orange rejestracji konta przed wprowadzeniem zmian.

Sieć Orange od początku wyrażała zdziwienie w związku z tą sprawą

Uznano pomysł blokady wszystkich użytkowników za chybiony, argumentując, że zmiana adresu IP nie jest problemem również dla użytkowników innych sieci. Jak podaje bankier.pl Wikimedia ze względu na jednego wandala odcięła od opcji edycji aż 0,5 mln gospodarstw domowych obsługiwanych przez Orange.

Rzecznik sieci Orange, Wojciech Jabczyński, odniósł się dzisiaj ponownie do sprawy z sierpnia na swoim blogu, chociaż blokada założona pierwotnie na rok od tego czasu została już zdjęta. W swojej notce wyjaśnia, jakie kroki podjął operator w sprawie zidentyfikowania i wyeliminowania problemu.

Orange do sprawy wróciło.

Jak można przeczytać w blogowej notce rzecznika, przedstawiciele Orange po otrzymaniu od twórców Wikipedii informacji na temat niesfornego użytkownika zidentyfikowali abonenta. Okazało się, że tenże użytkownik próbował trollować Wikipedię na różne sposoby - korzystał z kart prepaid i usług różnych operatorów.

Postawa cyfrowego wandala dała podstawy Orange do rozwiązania umowy z abonentem - dokonało się to ze skutkiem natychmiastowym jeszcze w sierpniu. Wojciech Jabczyński podkreśla, że działania sieci były przeprowadzone możliwie szybko, a jednocześnie zgodnie z obowiązującym prawem.

Działania, które podjęliśmy pokazują, że nie trzeba aż takiej „motywacji” by eliminować z sieci trolli i cyberprzestępców. Wystarczy pracować wspólnie, zgodnie z zasadami sztuki i poszanowaniem wolności Internetu - można przeczytać na blogu firmowym Wojciecha Jabczyńskiego.

Rzecznik Orange podkreśla, że odcięcie użytkowników Neostrady od Wikipedii nie było dobrym krokiem ze strony fundacji Wikimedia. - Zależy nam, aby w przyszłości współpracować w partnerski sposób i nie blokować tysięcy niewinnych internautów - apeluje dalej w swoim wpisie rzecznik Orange.

Swój wpis Wojciech Jabczyński kończy słowami - Determinacja wandala może spowodować, że będzie próbował dalej działać, korzystając z usług innego operatora. Wtedy warto skorzystać z lekcji, którą przeszliśmy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst