REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Mapuje mieszkanie i możesz ją obsługiwać z drugiego końca świata - taka jest nowa Roomba

Odkurzacz iRobot Roomba to jedno z tych urządzeń, bez których nie potrafię sobie wyobrazić mojego mieszkania. Używam tego sprzętu od dwóch lat i od tego czasu na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, w których byłem zmuszony użyć tradycyjnego odkurzacza. Dzisiaj iRobot zaprezentował nową wersję swojego produktu o nazwie Roomba 980. 

17.09.2015
11:30
Na te pytania nie ma prostej odpowiedzi. Dlatego stworzyłem poradnik, który pomoże wam wybrać najlepszy robot sprzątający, zwłaszcza z serii iRobot Roomba.
REKLAMA
REKLAMA

Rzut oka na panel iRobota Roomba 980 wystarczy, by przekonać się, że mamy do czynienia z zupełnie nowym sprzętem. Jednak największe  zmiany zaszły we wnętrzu urządzenia, które wreszcie odpowiada standardom XXI wieku. Roomba doczekała się bowiem dostępnej u konkurencji technologii lokalizacji i mapowania pomieszczenia. Poprzednie urządzenia amerykańskiej firmy cechowały się chaotycznym modelem jazdy, który opierał się głównie na algorytmach.

Teraz iRobot postanowił usprawnić pracę swojego robota za pomocą czujników iAdapt 2.0. Korzystając z nich, Roomba 980 tworzy mapę pomieszczeń - może czyścić całe mieszkanie bez uderzania w meble, krzesła i inne przeszkody. Co więcej, po posprzątaniu jednego pomieszczenia odkurzacz sam pojedzie do drugiego, by tam kontynuować swoją pracę.

Jeżeli Roomba rozładuje się w trakcie sprzątania, wróci do bazy, naładuje akumulator i… dokończy sprzątanie. Możliwość tę docenią przede wszystkim osoby mieszkającym w naprawdę dużych domach. Z doświadczenia wiem, że na powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych nawet starsze modele Roomby radzą sobie wystarczająco dobrze.

Warto docenić też, że Roomba 980 może łączyć się z siecią WiFi.

Był to ogromny brak poprzednich generacji tego urządzenia. Teraz posiadacze Roomby 980 mogą zainstalować aplikację iRobot HOME na swoim urządzeniu z systemem iOS lub Android. W ten sposób mogą zdalnie uruchomić Roombę, kazać robotowi wrócić do bazy lub zmienić harmonogram sprzątania.  iRobot zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania, ponieważ niewiele osób korzystało z możliwości ustawienia harmonogramu sprzątania z poziomu urządzenia.

Za utrzymanie czystości odpowiada system AeroForce znany z poprzedniej generacji odkurzaczy. Składa się on z gumowych wałków zastępujących szczotki. Dzięki nim odkurzacz może bardzo efektywnie zasysać kurz nie tylko z podłogi, ale również z dywanów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się o systemie nieco więcej, zapraszam do przeczytania mojej recenzji poprzedniego modelu odkurzacza Roomba 880.

Mimo braku większych zmian, iRobot twierdzi, że inteligentny system mapowania pomieszczeń sprawi, iż nowa Roomba będzie sprzątać dwa razy lepiej niż poprzednie modele. Nie wiadomo tylko, co dokładnie to stwierdzenie oznacza. Można tylko domyślać się, że chodzi o sprzątanie największych powierzchni, na których nowe systemy Roomby mogą pokazać swój pełny potencjał.

Roomba 980 jest wyposażona w kamerę i moduł WiFi, ale nie zagraża naszej prywatności.

REKLAMA

Nawet jeśli komuś uda się włamać do odkurzacza, nie będzie miał z niego dużego pożytku. Wspomniana kamera działa bowiem podobnie do Kinecta i potrafi jedynie szacować swoją odległość od poszczególnych elementów wystroju. Nie można za jej pomocą sprawdzić, jak wyposażony jest dany dom. Jednak już obecność takiego odkurzacza w domu wystarczy do stwierdzenia zamożności jego posiadaczy. Cena nowej Roomby wynosi bowiem aż 899 dol. Oznacza to, że w Polsce za ten odkurzacz trzeba będzie zapłacić ponad 4000 złotych, a co za tym idzie, mało kto będzie mógł sobie na niego pozwolić

Oficjalnie nie wiadomo, kiedy odkurzacz pojawi się w Polsce. Jednak po przypomnieniu sobie dotychczasowej polityki iRobota można podejrzewać, że Roomba 980 trafi do nas w pierwszej połowie przyszłego roku. Zatem jeśli chcecie ją kupić, macie około pół roku na uzbieranie odpowiedniej kwoty. Jednak większości z was rekomenduję zrezygnowanie z tego wydatku. Poprzednie modele Roomby są sporo tańsze i równie dobrze radzą sobie z utrzymaniem czystości w standardowym trzy- lub nawet czteropokojowym mieszkaniu. Nową Roombą warto zainteresować się wyłącznie, jeśli posiadacie duży dom o powierzchni piętra przekraczającej 80-90 metrów kwadratowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA