Przygotuj się na modernizację sprzętu i zapomnij o laptopie - znamy wymagania sprzętowe Oculus Rift
Myślałeś, że nadchodzący Wiedźmin i GTA V potrzebują do działania mocnego komputera? Dobrze myślałeś. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego entuzjaści komputerowej rozrywki powinni zadbać o swoje gamingowe zestawy - to Oculus Rift, którego rekomendowane wymagania sprzętowe właśnie poznaliśmy.
Jak podkreślają twórcy tych okularów rzeczywistości wirtualnej, kluczem do podbicia serc konsumentów jest upewnienie się, że doświadczenie płynące z rozgrywki z użyciem Oculus Rift będą płynne i satysfakcjonujące. Dlatego rekomendowana konfiguracja komputera powinna wyglądać mniej więcej tak:
- Grafika: minimum NVIDIA GTX 970 / AMD 290
- Procesor: Intel i5-4590 lub inny o zbliżonej/wyższej wydajności
- 8GB pamięći RAM, choć zaleca się podwojenie tej ilości
- Kompatybilne złącze HDMI 1.3
- 2 porty USB 3.0
- Windows 7 SP1 lub nowszy
Takie wymagania są konieczne, aby poradzić sobie z trzema głównymi wyzwaniami stojącymi przed deweloperami, tworzącymi na Oculus Rift - renderowaniem, pracą w czasie rzeczywistym oraz latencją obrazu. Trzeba wziąć pod uwagę, że o ile na zewnętrznym ekranie delikatne spadki FPS nie są szczególnie uciążliwe, o tyle na okularach VR stanowią poważny problem.
Należy pamiętać, że nie mówimy tu o napędzeniu monitora o rozdzielczości FullHD i częstotliwości odświeżania 60 Hz, lecz paneli o łącznej rozdzielczości 2160x1200 przy 90 Hz, co przekłada się na aż 233 mln pikseli przetwarzanych w ciągu sekundy, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wspomnianego monitora.
Niestety, posiadacze laptopów póki co nie mają szczęścia, gdyż żaden z istniejących układów mobilnych nie jest kompatybilny z Oculusem. Głównie z powodu mechanizmów przełączania grafik, a także wyjścia wideo, które nie spełnia stosownych wymagań.
Jest to również parametr, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze karty graficznej napędzającej Oculusa - musi ona posiadać złącze HDMI 1.3 które wspiera taktowanie zegara na poziomie minimum 297 MHz poprzez architekturę direct output.
Twórcy zapowiadają jednak, że mające się pojawić w niedługim czasie mobilne układy GPU powinny wspierać ten standard, więc osoby chcące korzystać z headsetu VR na laptopie, muszą się przygotować na jego wymianę.
Wymagania mogą wydawać się dość wysokie i z pewnością takie są dla przeciętnego, niewymagającego gracza, lecz Oculus Rift to sprzęt dla prawdziwych entuzjastów, którzy tak czy inaczej posiadają odpowiednie sprzęty w domu, lub nie zawahają się dokonać stosownych zmian w swojej konfiguracji.
Twórcy podkreślają, że rekomendowane wymagania sprzętowe nie ulegną zmianom podczas cyklu żywotności obecnej generacji Rifta, więc jednorazowy (jeśli będzie konieczny) upgrade podzespołów, powinien wystarczyć na długo.