REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przygotuj się na modernizację sprzętu i zapomnij o laptopie - znamy wymagania sprzętowe Oculus Rift

Myślałeś, że nadchodzący Wiedźmin i GTA V potrzebują do działania mocnego komputera? Dobrze myślałeś. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego entuzjaści komputerowej rozrywki powinni zadbać o swoje gamingowe zestawy - to Oculus Rift, którego rekomendowane wymagania sprzętowe właśnie poznaliśmy.

15.05.2015
19:52
Przygotuj się na modernizację sprzętu i zapomnij o laptopie – znamy wymagania sprzętowe Oculus Rift
REKLAMA
REKLAMA

Jak podkreślają twórcy tych okularów rzeczywistości wirtualnej, kluczem do podbicia serc konsumentów jest upewnienie się, że doświadczenie płynące z rozgrywki z użyciem Oculus Rift będą płynne i satysfakcjonujące. Dlatego rekomendowana konfiguracja komputera powinna wyglądać mniej więcej tak:

  • Grafika: minimum NVIDIA GTX 970 / AMD 290
  • Procesor: Intel i5-4590 lub inny o zbliżonej/wyższej wydajności
  • 8GB pamięći RAM, choć zaleca się podwojenie tej ilości
  • Kompatybilne złącze HDMI 1.3
  • 2 porty USB 3.0
  • Windows 7 SP1 lub nowszy

Takie wymagania są konieczne, aby poradzić sobie z trzema głównymi wyzwaniami stojącymi przed deweloperami, tworzącymi na Oculus Rift - renderowaniem, pracą w czasie rzeczywistym oraz latencją obrazu. Trzeba wziąć pod uwagę, że o ile na zewnętrznym ekranie delikatne spadki FPS nie są szczególnie uciążliwe, o tyle na okularach VR stanowią poważny problem.

Należy pamiętać, że nie mówimy tu o napędzeniu monitora o rozdzielczości FullHD i częstotliwości odświeżania 60 Hz, lecz paneli o łącznej rozdzielczości 2160x1200 przy 90 Hz, co przekłada się na aż 233 mln pikseli przetwarzanych w ciągu sekundy, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wspomnianego monitora.

Niestety, posiadacze laptopów póki co nie mają szczęścia, gdyż żaden z istniejących układów mobilnych nie jest kompatybilny z Oculusem. Głównie z powodu mechanizmów przełączania grafik, a także wyjścia wideo, które nie spełnia stosownych wymagań.

Jest to również parametr, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze karty graficznej napędzającej Oculusa - musi ona posiadać złącze HDMI 1.3 które wspiera taktowanie zegara na poziomie minimum 297 MHz poprzez architekturę direct output.

Twórcy zapowiadają jednak, że mające się pojawić w niedługim czasie mobilne układy GPU powinny wspierać ten standard, więc osoby chcące korzystać z headsetu VR na laptopie, muszą się przygotować na jego wymianę.

REKLAMA

Wymagania mogą wydawać się dość wysokie i z pewnością takie są dla przeciętnego, niewymagającego gracza, lecz Oculus Rift to sprzęt dla prawdziwych entuzjastów, którzy tak czy inaczej posiadają odpowiednie sprzęty w domu, lub nie zawahają się dokonać stosownych zmian w swojej konfiguracji.

Twórcy podkreślają, że rekomendowane wymagania sprzętowe nie ulegną zmianom podczas cyklu żywotności obecnej generacji Rifta, więc jednorazowy (jeśli będzie konieczny) upgrade podzespołów, powinien wystarczyć na długo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA