REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

A jednak! Lightroom Mobile w końcu trafił na Androida

Po około 10 miesiącach od debiutu na iOS, mobilna odsłona programu do edycji zdjęć Adobe Lightroom trafiła właśnie na Androida. Póki co dostępna jest jedynie wersja na telefony, ale i tak jest dobrze!

15.01.2015
21:30
A jednak! Lightroom Mobile w końcu trafił na Androida
REKLAMA
REKLAMA

Adobe Lightroom Mobile to świetny kompan dla desktopowej wersji programu, która z kolei jest jednym z najlepszych programów do kompleksowej pracy nad zdjęciami. Lightroom znany jest z tego, że umożliwia kontrolę nad zdjęciami na wszystkich etapach - od momentu zgrania ich z karty pamięci, poprzez katalogowanie, selekcję, opisywanie i tagowanie, aż po zaawansowaną edycję.

Wersja mobilna siłą rzeczy nie jest w stanie zastąpić dekstopowego programu, ale nie taki jest cel.

Lightrooma Mobile należy postrzegać bardziej przez pryzmat aplikacji uzupełniającej, czyli kompana np. w czasie podróży. Najważniejszą cechą mobilnej odsłony jest fakt, że jest ona w pełni zsynchronizowana z wersją desktopową. Dzięki temu wracając z sesji zdjęciowej można wstępnie przebrać i ocenić zdjęcia, a po powrocie do domu zająć się edycją przygotowanych zdjęć już na komputerze.

Lightroom Mobile ma oczywiście także możliwość obróbki zdjęć i to na całkiem zaawansowanym poziomie. Mamy tu dostępne wszystkie suwaki grupy Basic (szczegółowy balans bieli, kontrola jasności poszczególnych tonów, nasycenie kolorów, przejrzystość), możliwość kadrowania i zmiany proporcji, a także obsługę presetów. Lightroom Mobile nie potrafi pracować na plikach RAW, ale po synchronizacji z desktopem pracuje na sprytnych plikach Smart Preivews o możliwościach zbliżonych do RAW-ów. Zmiany wprowadzone do zdjęcia na urządzeniu mobilnym są przenoszone na desktop, ale jest tu pewne ograniczenie. Na desktopie, w drzewku w panelu historii, możemy jedynie wyłączyć całą obróbkę z urządzenia mobilnego, a nie jej kolejne kroki.

Co pozwala wersja na Androida?

Adobe ma dwie wiadomości, dobrą i złą. Zacznijmy od tej drugiej – Lightroom Mobile na Androida jest obecnie dostępny jedynie na smartfony, choć Adobe pracuje również nad wersją tabletową. Dobra wiadomość – funkcje i interfejs aplikacji są identyczne jak w systemie iOS.

Lightroom-mobile-5

Wersja na Andorida działa na smartfonach z systemem Jelly Bean, KitKat i Lollipop. Według niektórych źródeł LR Mobile wymaga smartfona z minimum 8 GB pamięci i z czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,7 GHz. Po krótkich testach na Sony Xperii Z1 mogę stwierdzić, że płynność działania nie odbiega od iOS. Wszystko działa tak samo, wliczając w to synchronizację z PC. Mam jednak nadzieję, że szybko pojawi się wersja na tablety, bo LR Mobile jest stworzony do większych przekątnych ekranu. Na smartfonie czuję się trochę nieswojo, ale może to tylko moje odczucie po przyzwyczajeniu się do wersji iPadowej.

Oczywiście aby skorzystać z możliwości synchronizacji między wersją mobilną a desktopową, musimy mieć wykupioną subskrypcję usługi Adobe Creative Cloud.

Lightroom-mobile-6
REKLAMA

Bez subskrypcji Adobe CC Lightroom Mobile traci większą część funkcjonalności. Nie wystarczy też mieć desktopowej wersję Lightrooma, który jako jeden z nielicznych programów Adobe jest jeszcze dostępny w pudełku. Najtańszy plan Adobe CC pozwalający na korzystanie z Lightrooma Mobile to plan fotograficzny zawierający pełne wersje Lightrooma, Photoshopa CC i 20 GB przestrzeni w chmurze Adobe. Taka przyjemność kosztuje 12,29 euro/mies. Oczywiście w ramach usługi zawsze mamy dostęp do najnowszych wersji programów, a wszystkie aktualizacje są wliczone w cenę. Lightroom Mobile (podobnie jak wersja na PC) jest dostępny tylko w języku angielskim.

Aplikację Adobe Lightroom Mobile pobierzesz ze sklepu Google Play. Polecam!

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA