REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wielki Zderzacz Hadronów w akcji - poznaliśmy dwie nowe cząstki subatomowe

Temat eksperymentów wykonywanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów, i tajemniczych, odkrywanych dzięki niemu cząstek, był wielokrotnie przez nas poruszany. Budowa materii staje się dla nas coraz bardziej zrozumiała, ale równocześnie coraz bardziej złożona. Czasy, kiedy w powszechnym rozumieniu materia składała się z atomów, a te z elektronów, protonów i neutronów, odeszły w niepamięć.

20.11.2014
19:35
Wielki Zderzacz Hadronów w akcji – poznaliśmy dwie nowe cząstki subatomowe
REKLAMA
REKLAMA

Wykorzystywany w szwajcarskim ośrodku CERN Wielki Zderzacz Hadronów (ang. LHC - Large Hadron Collider) jest podstawowym narzędziem w szeregu przeprowadzanych tam eksperymentów. Długofalowe programy eksperymentalne skupione są wokół poszczególnych detektorów cząstek, m.in.:

  • ATLAS (A Toroidal LHC Apparatus) - toroidalny detektor ogólnego przeznaczenia
  • CMS (Compact Muon Solenoid) - detektor zaprojektowany w szczególności do wykrywania mionów
  • LHCb (Large Hadron Collider beauty) - detektor mezonów typu b.
  • ALICE (A Large Ion Collider Experiment) - detektor do obserwacji cząstek powstających przy zderzeniach jonów
  • TOTEM (Total Elastic and diffractive cross section Measurement) - urządzenie do badania przekrojów czynnych i dysocjacji dyfrakcyjnej

To właśnie dzięki LHCb odkryto właśnie aż dwie nowe cząstki subatomowe - jak podano w informacji, którą ujawniono dzisiaj. Należą one do podrodziny hadronów, zwanej barionami. Cząstki te, zwane Ξb'- oraz Ξb*- były przewidziane przez model kwarkowy, ale dotychczas nie byly zaobserwowane. (Grecka litera, która jest w nazwie cząski, wymawiana jest jako "ksi").

hadron

Każda z nich składa się z trzech kwarków - pięknego (b), dziwnego (s), i dolnego (d). Różnica pomiędzy Ξb'- i Ξb*- polega na innym spinie - dzięki temu Ξb*- jest nieco cięższą cząstką.

Natura okazała się dla nas łaskawa, i dała nam dwie cząstki za cenę jednej - powiedział jeden z pracujących w CERN naukowców, Matthew Charles.

Nowe cząstki mają masę prawie sześciokrotnie większą od masy protonu. Potwierdzenie ich istnienia daje nam możliwość wykonania kolejnego kroku w modlu materii jaki budują od lat naukowcy. Dokładne zbadanie ich właściwości może być wykorzystane m.in. do wyjaśnienia asymetryczności pomiędzy materią i antymaterią występującej w naszym Wszechświecie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA