REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft zarabia na… Samsungu więcej niż łącznie na Windows Phonie, Xboksie, czy Skypie

Na rynku mobile Microsoft wciąż nie odniósł porównywalnego sukcesu do rynku PC, jednak trudno odmówić mu skuteczności w działaniu. Właśnie okazało się, że w zeszłym roku zarobił na… sprzedaży smartfonów Samsunga z Androidem ponad 1 mld dol. To więcej niż na Windows Phonie, Xboksie z Kinectem oraz Skypie. Łącznie.

06.10.2014
9:31
Microsoft zarabia na… Samsungu więcej niż łącznie na Windows Phonie, Xboksie, czy Skypie
REKLAMA
REKLAMA

Tak, tak - to nie pomyłka. Od 2011 r. Microsoft uzyskuje opłaty licencyjne związane z patentami mobilnymi od wszystkich bez wyjątku dużych producentów smartfonów z systemem operacyjnym Google Android. W ciągu tych trzech lat Android urósł do niebotycznych wręcz rozmiarów i jest dziś zainstalowany na większej liczbie urządzeń niż Windows. Zdecydowanym liderem tego rynku jest z kolei Samsung, który zbiera z tej wewnętrznej niszy większość zysków. Tyle że na bazie ustaleń z 2011 r. sporą jego część musi oddawać Microsoftowi.

W 2013 r. był to okrągły miliard dolarów.

I niezbyt mu się to podoba. Już jakiś czas temu Samsung zapowiedział, że według niego przejęcie mobilnego oddziału Nokii oznacza wygaśnięcie umowy i w związku z tym przestaje płacić. Teraz Microsoft pozwał Samsunga o brak przelewu ostatniej transzy z 2013 r. na kwotę 6,9 mln dol. z łącznego 1 mld dol.

Co najciekawsze w tej samej w sobie ultra ciekawej sprawie to fakt, że ów 1 mld dol. przelany w 2013 r. przez Samsunga to więcej niż 848 mln dol., a tyle Microsoft zarobił (zysk operacyjny) w zeszłym roku na działalności swojej Entertainment and Devices Division. To właśnie w tym miejscu Microsoft grupuje przychody i zyski z: Xboksa wraz Kinectem oraz platformą Xbox Live, w której sprzedawane są gry, Skype’a oraz Windows Phone’a.

Mówiąc wprost - Microsoft zarabia na sprzedaży smartfonów Galaxy więcej niż na wszystkich swoich konsumenckich produktach.

A w ogóle to całkiem realne, że Microsoft może być najlepiej zarabiającym graczem na rynku Androida, bo przecież do Redmond podobne przelewy przychodzą co roku z: HTC, LG, Sony i innych producentów, którzy korzystają z systemu Google’a.

I jak tu ‚nie kochać’ Microsoftu.

REKLAMA

---

Zdjęcie główne pochodzi z Webfones

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA