Microsoft zarabia na… Samsungu więcej niż łącznie na Windows Phonie, Xboksie, czy Skypie
Na rynku mobile Microsoft wciąż nie odniósł porównywalnego sukcesu do rynku PC, jednak trudno odmówić mu skuteczności w działaniu. Właśnie okazało się, że w zeszłym roku zarobił na… sprzedaży smartfonów Samsunga z Androidem ponad 1 mld dol. To więcej niż na Windows Phonie, Xboksie z Kinectem oraz Skypie. Łącznie.
Tak, tak - to nie pomyłka. Od 2011 r. Microsoft uzyskuje opłaty licencyjne związane z patentami mobilnymi od wszystkich bez wyjątku dużych producentów smartfonów z systemem operacyjnym Google Android. W ciągu tych trzech lat Android urósł do niebotycznych wręcz rozmiarów i jest dziś zainstalowany na większej liczbie urządzeń niż Windows. Zdecydowanym liderem tego rynku jest z kolei Samsung, który zbiera z tej wewnętrznej niszy większość zysków. Tyle że na bazie ustaleń z 2011 r. sporą jego część musi oddawać Microsoftowi.
W 2013 r. był to okrągły miliard dolarów.
I niezbyt mu się to podoba. Już jakiś czas temu Samsung zapowiedział, że według niego przejęcie mobilnego oddziału Nokii oznacza wygaśnięcie umowy i w związku z tym przestaje płacić. Teraz Microsoft pozwał Samsunga o brak przelewu ostatniej transzy z 2013 r. na kwotę 6,9 mln dol. z łącznego 1 mld dol.
Co najciekawsze w tej samej w sobie ultra ciekawej sprawie to fakt, że ów 1 mld dol. przelany w 2013 r. przez Samsunga to więcej niż 848 mln dol., a tyle Microsoft zarobił (zysk operacyjny) w zeszłym roku na działalności swojej Entertainment and Devices Division. To właśnie w tym miejscu Microsoft grupuje przychody i zyski z: Xboksa wraz Kinectem oraz platformą Xbox Live, w której sprzedawane są gry, Skype’a oraz Windows Phone’a.
Mówiąc wprost - Microsoft zarabia na sprzedaży smartfonów Galaxy więcej niż na wszystkich swoich konsumenckich produktach.
A w ogóle to całkiem realne, że Microsoft może być najlepiej zarabiającym graczem na rynku Androida, bo przecież do Redmond podobne przelewy przychodzą co roku z: HTC, LG, Sony i innych producentów, którzy korzystają z systemu Google’a.
I jak tu ‚nie kochać’ Microsoftu.
---
Zdjęcie główne pochodzi z Webfones