REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Technologie

Zobacz film Ambition – nowy, intrygujący projekt Platige Image i Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ambition to nowy film krótkometrażowy, którego reżyserem jest Tomek Baginski z Platige Image – twórca m.in. nominowanej do Oscara „Katedry” czy „Sztuki spadania”. Za filmem stoi naprawdę niesamowita historia związana z eksploracją kosmosu, która rozgrywa się dosłownie w chwili, gdy czytasz te słowa. O tym niezwykłym projekcie rozmawiałem z jego twórcami ze studia Platige Image.

24.10.2014
16:46
Zobacz film Ambition – nowy, intrygujący projekt Platige Image i Europejskiej Agencji Kosmicznej
REKLAMA
REKLAMA

Krótkometrażowe filmy Tomka Bagińskiego zawsze były niezwykłe. „Ambition” to jednak produkcja szczególna. Ten niezwykły projekt jest ściśle powiązany z szalenie ambitną misją realizowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Mowa tu o misji sondy kosmicznej Rosetta

Sonda została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną już 10 lat temu, ale zrobiło się o niej głośno w styczniu tego roku, kiedy została wybudzona z stanu uśpienia (w taki sposób podróżowała przez kosmos, aby zaoszczędzić energię). Od stycznia do sierpnia sonda finalnie zbliżała się do swojego celu, którym jest kometa o nazwie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. 6 sierpnia sondzie udało się wejść na orbitę komety.

Ambition 03

Osiągnięcie orbity już samo w sobie jest spektakularnym sukcesem, ale jest to tak naprawdę preludium najważniejszego wydarzenia misji, którym będzie…

Pierwsze w historii lądowanie na powierzchni komety.

Ma to nastąpić 12 listopada. Jest to bardzo skomplikowane zadanie, ponieważ średnica komety ma zaledwie cztery kilometry, co w skali kosmicznej jest ledwo zauważalnym pyłkiem. Tak mały obiekt ma bardzo nikłą grawitację i nie ma atmosfery, która wyhamowałaby lądownik, w związku z czym lądowanie jest ogromnym wyzwaniem.

Ambition 01

Misja jest niesłychanie intrygująca pod względem naukowym i technologicznym, jednak jej cele sięgają znacznie dalej. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytania, które każdy z nas kiedyś przed sobą postawił, a mianowicie…

Skąd na Ziemi wzięła się woda? Jak na naszej planecie zaistniało życie?

Obecnie wielu naukowców jest przekonanych do teorii, która w dużym skrócie mówi, że pojawienie się wody na naszej planecie jest następstwem upadku na powierzchnię Ziemi komet. Według tej teorii to obce ciała niebieskie mogły sprowadzić na Ziemię wodę i inne elementy niezbędne do powstania życia. Misji kosmiczna Rosetta ma za zadanie zweryfikować te przypuszczenia.

Ambition 07

Misja Rosetty była inspiracją do nowego filmu Ambition

Nad Ambition pracował zespół twórcow z Platige Image. Reżyserem filmu jest Tomek Bagiński, a producentami: Anna Różalska i Jan Pomierny. Film powstał w ścisłej współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i stanowi część kampanii informacyjno-promocyjnej misji Rosetty.

Ambition 10

Jak mówi Jan Pomierny, producent filmu:

„Film nie miał być naukową wizualizacją. Jest to historia, która pokazuje cele naukowe misji, ale nie dosłownie – robi to na metapoziomie. Zależało nam na odniesieniu się do filozoficznych pytań, które każdy z nas sobie stawia, a których także dotyczy misja Rosetta. Połączyliśmy w tym celu świat science fiction z naukową rzeczywistością, z naukowymi faktami, które dzieją się dosłownie w tym momencie.”

Ambition jest krótkometrażowym filmem science-fiction. Opowiada on z perspektywy przyszłości o wydarzeniach misji Rosetty, które rozgrywają się właśnie teraz. Film kryje jednak drugie dno, którym jest chęć złożenia hołdu dla ludzkiej ambicji. To ona była, jest i będzie motorem napędowym rozwoju cywilizacyjnego.

Ambition 11

„Ambicja popychała ludzi do wybierania się na niebezpieczne wyprawy, podczas których odkrywano nowe kontynenty. Teraz popycha naukowców do eksploatacji kosmosu. Film Ambition jest jednak hołdem dla każdego przejawu ambicji – czy to chęci strzelenia gola przez pierwszoklasistę, czy chęci wysłania sondy na powierzchnię komety przez wielki, międzynarodowy zespół ludzi.”

Flm Ambition jest częścią bardzo nieszablonowej kampanii, która ma na celu popularyzację nauki i edukację. Przy okazji misji, która pozwala stawiać nie tylko te naukowe, ale także uniwersalne pytania, ESA chciała spotkać się z widownią, która często nie interesuje się tematami kosmicznymi.

„Film od początku do końca trzyma w pozytywnym napięciu. Zależało nam na tym, by widz po obejrzeniu filmu chciał dalej śledzić historię misji, nawet jeśli wcześniej się nią nie interesował.” - mówi Jan Pomierny

Niezwykłe krajobrazy Islandii, moc efektów specjalnych i głośne nazwiska

Film jest wypełniony efektami specjalnymi niemal od pierwszej do ostatniej sekundy, ale to żywi aktorzy przykuwają największą uwagę. W filmie zagrał Aidan Gillen – odtwórca roli Petyra „Littlefingera” Baelisha z serialu Gra o Tron, oraz wschodząca gwiazda brytyjskiego kina - Aisling Franciosi.

Ambition 04

„Zależało nam na pozyskaniu rozpoznawalnej twarzy. Udało nam się zaangażować Aidana, który prywatnie mocno interesuje się kosmosem. Kiedy aktor dowiedział się, ze film powstaje dla ESA, był bardzo pozytywne nastawiony. Zadanie było trudne – w krótkim filmie trzeba było opowiedzieć ciekawą historię, a dzięki fantastycznym aktorom udało się to bardzo dobrze.” - mówi Jan Pomierny

W filmie science-fiction nie mogło zabraknąć nowych technologii

Ambition było realizowane z dużym rozmachem. Film jest ściśle związany z najnowszą technologią, a sama realizacja filmu także była oparta o bardzo nowoczesne rozwiązania wykorzystane na planie, w tym druk 3D. O tym etapie produkcji rozmawiałem z Malwiną Wędzikowską – kostiumografką odpowiedzialną za przygotowanie i stworzenie strojów dla aktorów, oraz Krzysztofem Smagą, który wymodelował i wydrukował elementy 3D.

Projektowanie strojów zajęło miesiąc. Było to nieustanne odbijanie piłeczki między rysownikiem a Malwiną, która była główną projektantką i konstruktorką strojów. Koncepty postaci inaczej widział rysownik, inaczej Malwina, a jeszcze inaczej reżyser. Dopieszczenie wszystkich detali zajęło dużo czasu.

Jak mówi Malwina Wędzikowska:

„Tomek Bagiński, podobnie jak inni panowie z Platige Image dysponują naprawdę ogromną wiedza z zakresu science-fiction i nowych technologii. Są wymagający i wiedzą, czego chcą. Tyle tylko, że… nie do końca znają się na modzie i nowych trendach w tej branży. Potrzebowali pomocy kogoś, kto potrafiłby złożyć ich wizje w całość.”

W filmie Ambition Aidan Gillen nosi specjalną rękawicę, a Aisling Franciosi bransolety, które powstały w całości na drukarkach 3D. Te akcesoria były projektowane właśnie z myślą o aktorach odgrywających role. Zadanie było o tyle trudne, że na etapie projektu projektanci nie widzieli aktorów i pracowali tylko na pobranych wymiarach. W przypadku elementów drukowanych w 3D było to duże wyzwanie, ponieważ nie było możliwości poprawienia tych rekwizytów na planie zdjęciowym na Islandii. Rękawica składała się z dziesiątków linii nawiązujących do układu mięśniowego i oplatała cała rękę Aidana, od wierzchołków palców, po łokieć. Druk rękawicy wymagał więc ogromnej precyzji.

Jak mówi Krzysztof Smaga:

„Całość przedsięwzięcia była bardzo karkołomna. Projektując rekwizyty pracowaliśmy zdalnie i nie mieliśmy możliwości zrobienia skanów postaci, wiec opracowaliśmy metodologię stworzoną na podstawie pomiarów krawieckich. Przygotowałem siatkę na której aktor kładł dłoń i na tej podstawie pobierałem potrzebne do modelowania wymiary. Efekt końcowy był bardzo zadowalający.”

Malwina dodaje:

REKLAMA

"Idealnym rozwiązaniem technologicznym, dającym pełen komfort pracy, byłby skan aktora w skanerze 3D i opracowanie projektu na bazie siatki będącej pełnym odwzorowaniem postaci. Wtedy ryzyko błędu jest minimalne. Mam nadzieję, że już niedługo będę miała okazję tak pracować.”

Film Ambition powstawał od kwietnia 2014 roku. Pomysły na scenariusze były nakreślane w okres od stycznia do marca. Wygrał pomysł w konwencji science-fiction, który najbardziej spodobał się Europejskiej Agencji Kosmicznej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA