Halo, operatorzy!? Wideo pożera ruch internetowy, pożre i was
Jak będzie wyglądał Internet w 2018 roku? Wielu mówi, że zaleje go wideo. I według analityków tak rzeczywiście może się stać. To zła wiadomość przede wszystkim dla operatorów, którzy nie wydają się być na to przygotowani.
Wideo w Sieci bardzo prężnie się rozwija. I to w bardzo różnorodnej postaci - od usług IPTV, przez serwisy VOD i YouTube po filmiki na portalach internetowych. Tych ostatnich jestem przeciwnikiem i nie wierzę w to by Internet czytany, czy - jak to ujęliście w komentarzach pod moim artykułem o Onecie – przeglądany, zamienił się w Internet oglądany.
Raport Cisco mówi jednak jasno: wideo w Sieci już jest niezwykle znaczącym generatorem ruchu, a za 4 lata będzie wyraźnie dominowało. W roku ubiegłym treści wideo odpowiadały za 66% ruchu w internecie. W 2018 roku będzie to aż 79%. Wpłynie na to zapewne fakt, że Sieć finalnie stanie się głównym sposobem dystrybucji filmów. Wzmożony ruch związany będzie też z treściami 4K, które bardziej obciążają sieć. Cisco zakłada, że w 2018 roku materiały UHD stanowić będą 20% wszystkich treści wideo.
Ciekawe są też inne dane z raportu Cisco odnośnie do Internetu
W tej chwili dostęp do Sieci ma 2,5 mld użytkowników, w 2018 roku będą to 4 mld. Zwiększy się też średnia prędkość o mniej więcej 2,6 raza, czyli do 42 Mbps. To prędkość spokojnie wystarczająca do dostarczania treści wideo nawet w ultrawysokiej rozdzielczości.
Mówiąc o takiej średniej przepustowości, wciąż pozostaje pytanie - czy nie będzie tak, jak to zwykle bywa ze średnimi? Dobrze wyglądają w statystyce, ale nie są żadnym odzwierciedleniem stanu realnego. W tej chwili chociażby w Polsce istnieją olbrzymie dysproporcję jeśli chodzi o dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Jedni mogą się cieszyć łączami powyżej 100 Mbps, a na wielu terenach, nawet wokół dużych aglomeracji, trudno jest uzyskać 10 Mbps. Wszystko wskazuje na to, że różnice te będą raczej się tylko pogłębiały. Podobnie zresztą będzie na całym świecie.
Inną kwestią pozostaje internet mobilny gdzie telekomy nie za bardzo są zadowolone z ekspansji wideo
Chwilowo mamy do czynienia z promocjami na transfer w LTE, ale na nielimitowany internet mobilny raczej nie mamy co liczyć. Pakiety internetowe, może nieznacznie powiększą się w najbliższych latach, ale to tylko tyle.
Z raportu Cisco wynika, że Internet stoi treściami wideo, a jego znaczenie dla ruchu będzie jeszcze rosło. Dla nas to ciekawostka, dla operatorów informacja, którą muszą przyswoić. Treści w Sieci wymagają nakładów na infrastrukturę. Problem w tym, że operatorzy nie mają w tym większego interesu. Internet będzie przyśpieszał, będzie rozrastał się na świecie, a ruch zjadać będzie wideo. Nie wszyscy jednak, nawet w całkiem nieźle rozwiniętej pod tym względem Polsce, doczekają się szybkiego internetu do 2018 roku.
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock