REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Halo, operatorzy!? Wideo pożera ruch internetowy, pożre i was

Jak będzie wyglądał Internet w 2018 roku? Wielu mówi, że zaleje go wideo. I według analityków tak rzeczywiście może się stać. To zła wiadomość przede wszystkim dla operatorów, którzy nie wydają się być na to przygotowani.

24.06.2014
10:49
Halo, operatorzy!? Wideo pożera ruch internetowy, pożre i was
REKLAMA

Wideo w Sieci bardzo prężnie się rozwija. I to w bardzo różnorodnej postaci - od usług IPTV, przez serwisy VOD i YouTube po filmiki na portalach internetowych. Tych ostatnich jestem przeciwnikiem i nie wierzę w to by Internet czytany, czy - jak to ujęliście w komentarzach pod moim artykułem o Onecie – przeglądany, zamienił się w Internet oglądany.

REKLAMA

Raport Cisco mówi jednak jasno: wideo w Sieci już jest niezwykle znaczącym generatorem ruchu, a za 4 lata będzie wyraźnie dominowało. W roku ubiegłym treści wideo odpowiadały za 66% ruchu w internecie. W 2018 roku będzie to aż 79%. Wpłynie na to zapewne fakt, że Sieć finalnie stanie się głównym sposobem dystrybucji filmów. Wzmożony ruch związany będzie też z treściami 4K, które bardziej obciążają sieć. Cisco zakłada, że w 2018 roku materiały UHD stanowić będą 20% wszystkich treści wideo.

vod wideo internet tablet

Ciekawe są też inne dane z raportu Cisco odnośnie do Internetu

W tej chwili dostęp do Sieci ma 2,5 mld użytkowników, w 2018 roku będą to 4 mld. Zwiększy się też średnia prędkość o mniej więcej 2,6 raza, czyli do 42 Mbps. To prędkość spokojnie wystarczająca do dostarczania treści wideo nawet w ultrawysokiej rozdzielczości.

Mówiąc o takiej średniej przepustowości, wciąż pozostaje pytanie - czy nie będzie tak, jak to zwykle bywa ze średnimi? Dobrze wyglądają w statystyce, ale nie są żadnym odzwierciedleniem stanu realnego. W tej chwili chociażby w Polsce istnieją olbrzymie dysproporcję jeśli chodzi o dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Jedni mogą się cieszyć łączami powyżej 100 Mbps, a na wielu terenach, nawet wokół dużych aglomeracji, trudno jest uzyskać 10 Mbps. Wszystko wskazuje na to, że różnice te będą raczej się tylko pogłębiały. Podobnie zresztą będzie na całym świecie.

surfowanie-internet-web-siec-laptop-1

Inną kwestią pozostaje internet mobilny gdzie telekomy nie za bardzo są zadowolone z ekspansji wideo

Chwilowo mamy do czynienia z promocjami na transfer w LTE, ale na nielimitowany internet mobilny raczej nie mamy co liczyć. Pakiety internetowe, może nieznacznie powiększą się w najbliższych latach, ale to tylko tyle.

REKLAMA

Z raportu Cisco wynika, że Internet stoi treściami wideo, a jego znaczenie dla ruchu będzie jeszcze rosło. Dla nas to ciekawostka, dla operatorów informacja, którą muszą przyswoić. Treści w Sieci wymagają nakładów na infrastrukturę. Problem w tym, że operatorzy nie mają w tym większego interesu. Internet będzie przyśpieszał, będzie rozrastał się na świecie, a ruch zjadać będzie wideo. Nie wszyscy jednak, nawet w całkiem nieźle rozwiniętej pod tym względem Polsce, doczekają się szybkiego internetu do 2018 roku.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA