REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Byli szefowie Apple zadbają o przyszłość firmy Loewe

Loewe jest niemiecką marką premium z segmentu RTV. Producent designerskich telewizorów borykał się w ostatnim czasie z olbrzymimi problemami finansowymi. Od bankructwa Loewe zostało uratowane poprzez przejęcie.

21.01.2014
14:30
loewe
REKLAMA

Loewe, podobnie jak skandynawskie Bang & Olufsen, słynęło z świetnie zaprojektowanych i drogich telewizorów. Jednak w dobie troski o wzornictwo przemysłowe u zwykłych producentów trudno było konkurować małej niemieckiej manufakturze z azjatyckimi gigantami. Dziś naprawdę nie trzeba wydawać dużo, by mieć ładnie wykonany telewizor od Sony, Samsunga, czy LG, a w dodatku cieszyć się rozszerzoną interaktywną funkcjonalnością w postaci platform Smart TV. Zresztą ci sami producenci też stworzyli produkty premium, wyróżniające się technologicznie, czyli modele 4K, np. Sony X9 oraz Samsung S9.

REKLAMA
loewe_ikona

Loewe znalazło się na skraju bankructwa, składając latem ubiegłego roku wniosek o ochronę przed wierzycielami i rozpoczynając poszukiwania strategicznego partnera. Firma na jesieni wypuściła nowe, nieco tańsze modele i rozpoczęła współpracę z chińskim Hisense. Nie były to jednak wystarczające kroki i dlatego pojawili się nowi inwestorzy, którzy mogą postawić firmę na nogi.

Jak informuje Die Welt firmę przejmie Panthera GmbH, będąca grupą firm i inwestorów. Nie ujawniono wszystkich osób, które zainwestują w Loewe, ale wiemy że są to byli strategiczni pracownicy Apple i Bang & Olufsen, wśród nich Jan Gesmar-Larsen, były szef Apple Europe. Ponadto chiński Hisens ma wykupić 28 proc. udziałów należących do japońskiego Sharpa.

Strategia na przyszłość wydaje się być jasna – umasowienie Loewe. Choć firma wciąż będzie robiła produkty premium, to będą one szerzej dostępne zarówno jeśli chodzi o dystrybucję, jak i cenę. Podobnie dziś jest z sprzętami B&O, czy Bose – nie są to wciąż produkty tanie, ale jednocześnie nie mają zaporowych cen, na które mogą pozwolić sobie nieliczni. Po prostu są to urządzenia, za których jakość i ciekawe wzornictwo średniej klasy konsument jest gotów dopłacić.

REKLAMA

Nowi zarządcy z Apple i Bang & Olufsen mają niezbędne doświadczenie, podobnie jak 300 pracowników, którzy pozostaną w firmie Loewe. To w połączeniu z mocno rozwijającym się Hisense daje nadzieję na naprawdę ciekawą ofertę i rozwój spółki. Chińczycy nie grzeszą jakością wykonania swoich produktów, ale na CES 2014 pokazali telewizory 4K oraz ekran OLED, czego nie zrobili znacznie bardziej doświadczeni producenci z Japonii.

Po chudych ladach dla Loewe szykuje się dobra passa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to ta europejska marka będzie pożądana przez tysiące, jak nie miliony osób na całym świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA