REKLAMA

Trudne odpowiedzi na łatwe pytania #4 - Czemu uważamy piątek 13-go za pechowy?

Wiele osób wierzy w pechowość liczby 13 - w samolotach nie ma miejsca z tym siedzeniem, zdarzają się nawet budynki bez trzynastego piętra. Już w grudniu 2013 czeka nas kolejny piątek trzynastego. Skąd wziął się przesąd o pechowości tego dnia? Kiedy i dlaczego się w ogóle pojawił? Słyszałem wiele wyjaśnień, jednak jakie jest prawdziwe?

08.11.2013 09.35
Skąd się wzięło przekonanie o pechowości piątku trzynastego
REKLAMA

Jak podaje Wikipedia (angielskojęzyczna), pierwsza wzmianka o piątku trzynastego w kontekście pechowości, pojawiła się w wydanej w 1869 roku biografii włoskiego kompozytora Gioacchino Rossiniego autorstwa Henry'ego Edwardsa. Rossini wg zawartych w tej biografii informacji, wierzył że piątek i liczba trzynaście przynoszą nieszczęście i, co ciekawe, zmarł w piątek 13-ego.

REKLAMA

Jeden przesąd z dwóch

Gdybyśmy piątek trzynastego rozbili na dwa elementy: wiara w pechowość trzynastki i wiara w pechowość piątku, znajdziemy w historii o wiele więcej wzmianek. Pechowość trzynastki wywodzi się z numerologii (pseudonauki badającej wpływ liczb na losy człowieka), gdzie dwunastka była boską i doskonałą liczbą a trzynastka jej zaprzeczeniem. Jako dowód doskonałości dwunastki podawano liczbę apostołów, znaków zodiaku, plemion Izraela wymienionych w Starym Testamencie, oraz liczbę godzin na zegarze. Jeśli zaś chodzi o piątek, to na przykład już w Opowieściach Kanterberyjskich, zabytku angielskiej literatury z 14-go wieku wspomina się o tym dniu jako nieodpowiednim do podróżowania! Dodatkowo, w piątek chrześcijanie wspominają ukrzyżowanie Jezusa, co na pewno nie przysparza temu dniu dobrej sławy.

shutterstock_99793418

W ostatnich czasach dość dużą popularność zyskała teoria przedstawiona przez Dana Browna w Kodzie Leonarda Da Vinci, wg której dzień jest uważany za przeklęty bo w piątek, 13 października 1307 roku Filip IV nakazał aresztować wszystkich templariuszy we Francji. Jest to jednak współczesna teoria i nie znajduje ona żadnego potwierdzenia.

XX-wieczny zabobon

Prawdziwe zatrzęsienie wzmianek o pechowości piątku trzynastego znajdujemy dopiero w literaturze i prasie z XX wieku. Jakimś sposobem ten "mem" zyskał ogromną popularność, taką, że ma duży wpływ na życie ludzi. Wielu z nas boi się tego dnia podejmować decyzje, prowadzić samochód. Bardzo często towarzyszy temu zjawisko tzw. samospełniającej się prognozy - wszystkie niepowodzenia tego dnia składamy na karb pechowości piątku trzynastego. Istnieje nawet specjalna nazwa fobii polegającej na lęku przed tym dniem, jest to paraskewidekatriafobia (od greckich słów paraskevi - piątek oraz dekatreis - trzynaście).

W dość starym artykule na stronach National Geographic możemy przeczytać, że szacuje się iż w samych Stanach Zjednoczonych strata związana z niechęcią do podróży samolotem i podejmowania decyzji biznesowych w piątek trzynastego sięga 800 do 900 milionów! Strach przed piątkiem trzynastego może mieć dość konkretny wpływ na gospodarkę, jednak kwota wymieniona w artykule nie była poparta żadnymi argumentami.

Jak często może wystąpić piątek trzynastego? Taki dzień występuje co najmniej raz, a maksymalnie trzy razy w roku kalendarzowym. Jak łatwo zauważyć, każdy miesiąc zaczynający się od niedzieli musi zawierać piątek trzynastego! Innymi słowy, piątku trzynastego nie unikniemy, lepiej więc traktować go jak każdy inny dzień...

REKLAMA

Werdykt: Piątek trzynastego jako rozpowszechniony przesąd powstał stosunkowo niedawno (nie prędzej jak w XIX wieku), jako hybryda przesądu o pechowości trzynastki i piątku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA