REKLAMA

Wytlumacz.pl to serwis edukacyjny, który docenią nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele

Początek roku szkolnego i akademickiego to idealna pora na start serwisu internetowego dla uczniów i studentów. Niedawno ruszyła platforma Wytlumacz.pl, która jest doskonałym narzędziem do udzielania korepetycji online.

02.10.2013 08.35
Wytlumacz.pl to serwis edukacyjny, który docenią nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele
REKLAMA
REKLAMA

W sieci nie brakuje miejsc gdzie uczniowie mogą zdobywać wiedzę. Wikipedia, encyklopedie, słowniki, automatyczne tłumacze, fora dyskusyjne… to wszystko już znamy i korzystamy z dobrodziejstw takich serwisów od lat. Jednak z szukaniem informacji w sieci jest jeden problem. Zwykle należy takie dane odpowiednio zweryfikować.

Pod tym względem najgorsze są otwarte witryny, w których każdy może być ekspertem. Przykładem niech będzie Wikipedia i fora internetowe. Zwykle nie potrzebna jest nawet rejestracja i tworzenie konta. W popularnej otwartej encyklopedii i na wielu forach każdy z nas może opisać dane zjawisko, problem lub dowolne zagadnienie. Taka wiedza, może być pomocna, ale może zdarzyć się, że zostaniemy wyprowadzeni w pole.

W sieci brakuje miejsc ze zweryfikowanymi informacjami

Dlatego podoba mi się idea serwisu Wytlumacz.pl, który jest internetową platformą do udzielania korepetycji. Z witryny mogą korzystać zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

Aby rozpocząć przygodę na Wytlumacz.pl należy się zarejestrować. Rejestracja ucznia jest szybsza. Nauczyciel musi dodatkowo wypełnić więcej pół, w których opisze swoje umiejętności i dziedziny, w których jest mocny oraz chce udzielać korepetycji. Ostatni etap to ustalenie odpowiedniej ceny za określony czas korepetycji.

korepetycje online

W serwisie Wytlumacz.pl obowiązuje wewnętrzna waluta, czyli tzw. kredyty. 1000 kredytów kosztuje 107 zł. Płatności realizowane są przez platformę dotpay.

Koszt 15 minut korepetycji jest różny i zależny od indywidualnej stawki nauczyciela. Znajdziemy oferty na poziomie zarówno 30 jak i 200 kredytów.

Platforma pozwala nam na natychmiastowe wykupienie korepetycji lub też umówienie się z wybranym nauczycielem na konkretny termin. Przeglądam witrynę Wytlumacz.pl od kilku dni i bardzo często jest online jakiś nauczyciel, przy czym warto zauważyć, że serwis ten jest jeszcze młody i popularność będzie zdobywał z czasem.

Nauczyciele na swoich kontach mają nie tylko ustawiony cennik, ale również opis przedmiotów i zagadnień, w których pomagają. W serwisie dostępny jest podział na następujące kategorie tematyczne: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, języki obce (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, włoski i rosyjski), język polski, matematyka, statystyka i ekonomia oraz WOS.

W każdej kategorii znajduje się przynajmniej jeden zarejestrowany nauczyciel. Popularniejsze kategorie mają znacznie więcej zarejestrowanych wykładowców, którzy czekają na kontakt uczniów.

System pozwala również na ocenianie i wystawianie opinii nauczycielom przesz uczniów, którzy skorzystali z ich usług. To właśnie dzięki temu platforma Wytlumacz.pl ma olbrzymi potencjał. Z czasem powstanie tam baza zweryfikowanych i sprawdzonych nauczycieli oraz specjalistów z danych dziedzin.

nauczyciele korepetycje

Taki proces weryfikacji jest czasochłonny, ale bardzo skuteczny i obiektywny. Ważne będzie to, żeby uczniowie po zakończonej korepetycji wystawili ocenę i komentarz nauczycielowi. Pozwoli to oddzielić profesjonalistów od amatorów. To szczególnie ważne, dlatego, że w Wytlumacz.pl nauczycielem może zostać każdy z nas. Jeżeli mamy wiedzę i odrobinę odwagi możemy spróbować swoich sił w nauczaniu.

Przy tym wszystkim zadbano jednak o to, aby uczniowie nie byli poszkodowani. Jeżeli nauczyciel nie potraktuje poważnie zaplanowanego wcześniej terminu lekcji uczeń dostanie zwrot kredytów za korepetycje, które nie doszły do skutku. Podobnie będzie również wtedy, gdy trafimy na kompletnego amatora, który nie będzie w stanie wytłumaczyć nam danego zagadnienia lub problemu. Możemy zgłosić niekompetentnego nauczyciela, a obsługa serwisu Wytlumacz.pl prześledzi zapis lekcji i w przypadku potwierdzenia naszej wersji wydarzeń zwróci kredyty.

Cała platforma wydaje się być dobrze przemyślana. Konta nauczycieli podzielono na odpowiednie kategorie. Możemy oceniać belfrów i stworzyć rzetelny ranking. Mamy możliwość wzięcia lekcji od ręki lub umówienia się na konkretny termin. Do tego przemyślano system zwrotu kredytów w kryzysowych przypadkach. To wszystko wygląda bardzo profesjonalnie.

Sercem serwisu jest wirtualna klasa i tablica

To w wirtualnej klasie dzieje się cała magia i obrzedy podczas których nauczyciel wlewa nam olej do głowu.

Wirtualna klasa pozwala na prowadzenie wideo konferencji, rozmów na czacie oraz udostępniania między sobą grafik np. ze zeskanowanymi fragmentami książki lub zeszytu z zadaniem domowym.

Czym byłaby jednak klasa bez tradycyjnej tablicy. Serwis Wytlumacz.pl nie mógł się obejść bez tego tradycyjnego narzędzia wykorzystywanego przez nauczycieli praktycznie każdego przedmiotu.

wytlumacz tablica

Na wirtualnej tablicy możemy rysować, kreślić, pisać, liczyć oraz zamieszczać dowolne grafiki. Podczas jednej lekcji możemy przesłać na serwer nawet 25 grafik. Jeżeli zajdzie potrzeba wrzucenia kolejnych będziemy musieli najpierw skasować jakieś z wcześniej wczytanych.

Osoby uczące matematyki docenią możliwość wprowadzania makr LaTeX, dzięki którym możemy z poziomu klawiatury wpisywać skomplikowane wzory.

wzór latex

Wirtualna tablica pozwala na łatwe cofanie wprowadzonych zmian, bez potrzeby jej całkowitego zmazywania. Choć i taka funkcja jest dostępna.

Podczas testu serwisu Wytlumacz.pl połączyłem się z jednym z dostępnych nauczycieli. Była to jego pierwsza lekcja na tej platformie, ale bardzo przychylnie wypowiadał się o dostępnych funkcjach serwisu, możliwości planowania lekcji oraz opcjach na wirtualnej klasy.

dodawanie grafiki

Nauczyciel może odebrać uczniowi kredę lub możliwość mówienia. Taka funkcja pozwala zapanować nad większą liczbą uczniów, bo trzeba pamiętać, że w wirtualnej klasie może przebywać kilku uczniów jednocześnie.

Co ciekawe uczeń sam może uruchomić wirtualną klasę i zaprosić do niej np. kolegów ze szkoły. W ten sposób grupka uczniów lub studentów może rozwiązywać wspólnie zadania lub omawiać problemy napotkane podczas przygotowania do egzaminu lub sprawdzianu. W takim przypadku nie będzie konieczne posługiwanie się kredytami. Wszystko działa za darmo. Jednak, gdy uczniowie nie poradzą sobie we własnym zakresie z danym problemem mogą zawołać nauczyciela, który na płatnej lekcji im wszystko wyjaśni.

Z kilkoma pytaniami odnośnie działania platformy edukacyjnej i funkcjonowania serwisu zwróciłem się do twórców Wytlumacz.pl.

Mówicie, że ankietowani przez Was nauczyciele pozytywnie oceniają platformę Wytlumacz.pl. Czy osoby, które udzielały korepetycji przez Skype'a przeniosą, albo już przenoszą, swoją aktywność do Waszego serwisu?

Przed właściwym uruchomieniem platformy przeprowadziliśmy wiele rozmów z różnymi korepetytorami, by jak najlepiej dopracować nasze narzędzia pod kątem właśnie ich pracy. Wszystkim spodobała się przede wszystkim kompleksowość naszego rozwiązania – od możliwości pozyskania ucznia, przez przeprowadzanie lekcji, aż po realizacje zobowiązań (nikt nie pracuje przecież za darmo).
Wytlumacz.pl miało w zamyśle być proste i szybkie. Nauczyciel rejestruje się w portalu, dodaje przedmioty, którymi chce się zajmować, sam też ustala ceny i koniec! Po dosłownie kilku minutach jest gotowy by udzielać korepetycje.

Zauważyłem, że dysponujecie już całkiem bogatą bazą nauczycieli, ale niektóre kategorie są mniej popularne. W jaki sposób docieracie do nowych nauczycieli?

Początkowo sami szukaliśmy nauczycieli oferujących swoje usługi po różnych forach internetowych. To właśnie z tą pierwszą grupą prowadziliśmy najbardziej intensywne prace rozwojowe w końcowej fazie projektu. Dalej wszystko szło już „pocztą pantoflową”. Jedna osoba poleciła drugiej itd. W dość krótkim czasie do serwisu dołączyło kilkudziesięciu nauczycieli. Co do samych przedmiotów i ich popularności – wydaje się nam, że ma to bezpośrednie przełożenie na to, z jakimi dziedzinami uczniowie mają największe problemy. Matematyka jest statystycznie sporo trudniejsza niż np. Geografia, czy Biologia i więcej osób będzie potrzebowało tutaj kogoś do pomocy.

Jak weryfikujecie osoby chcące uczyć w Waszym serwisie? Wiem, że uczeń może zgłosić danego nauczyciela, jako słabego, a wtedy Wy prześledzicie zapis lekcji i podejmiecie decyzję o zwrocie kredytów klientowi. Co dzieje się z nauczycielem, który nie umie uczyć lub ma słabą wiedzę i zostanie to zgłoszone przez uczniów?

Co chyba warto nadmienić na wstępie – nie blokujemy nikomu możliwości udzielania korepetycji. Jeżeli tylko ktoś chce poświęcić swój czas i umiejętności jest mile widziany. W sytuacji, gdy ktoś najzwyczajniej w świecie nie daje sobie rady mamy możliwość zareagować i taką osobę „usunąć”. Jest to jednak ostateczność. Po każdej lekcji uczeń ma prawo wystawić ocenę nauczycielowi. Na tej podstawie społeczność będzie miała możliwość wypromować tych użytkowników, którzy świetnie rozumieją temat i potrafią ową wiedzę przezkazać, od tych, którzy znaleźli się tu troszkę przypadkiem.

Proste rozwiązania są najlepsze. Dlatego zwykła wideo rozmowa wydaje się być dobrą formą zdalnego udzielania korepetycji. Czym wyróżnia się Wytlumacz.pl i jakie funkcje doceniają uczniowie, a jakie nauczyciele?

Wyobraźmy sobie typową lekcję np. matematyki, czy fizyki. Dwie osoby pochylają się wspólnie nad kartką papieru i analizują krok po kroku, co dzieje się w danym równaniu. Przeniesienie tego w wirtualną rzeczywistość nie jest już takie proste. Skype to w zasadzie tylko komunikator głosowy. Gdy trzeba coś narysować, pokazać – wówczas zaczynają się schody i trzeba sięgać po różne inne programy, czy dodatkowe usługi.

Podstawowym celem w projektowaniu Wytlumacz.pl było „zlikwidowanie” tych barier dzięki naszej wirtualnej klasie, która jest tak de facto sercem całego serwisu. Zarówno uczeń jak i nauczyciel mogą wspólnie rysować po tablicy, umieszczać na niej zdjęcia, tworzyć wzory matematyczne, przesyłać sobie pliki no i oczywiście ze sobą rozmawiać. Całość odbywa się w czasie rzeczywistym, zupełnie tak jakby te osoby faktycznie przebywały obok siebie.

Uczniowie na pewno docenią możliwość podglądu zapisu lekcji (gdyby im coś umknęło). Dla nauczycieli natomiast przygotowaliśmy rodzaj biblioteki, gdzie mogą umieszczać swoje pomoce naukowe w formie plików czy obrazków.

Już na początku mówiliście, że tablica jest bardzo rozbudowana, ale osoby z "pokolenia internetu" będą potrafiły wykorzystać jej cały potencjał. Co z nauczycielami tzw. starej daty, którzy mają ogromną wiedzę i bogate doświadczenie lecz ostrożnie podchodzą do nowych technologii i nie zawsze biegle sobie radzą z obsługą komputera?

Na początku faktycznie bardzo obawialiśmy się, że osoby przyzwyczajone do tradycyjnego modelu nauczania zupełnie nie odnajdą się w nowej rzeczywistości. To jest po części prawdą – pomimo powszechnej informatyzacji bardzo często to uczniowie lepiej dają sobie rady z obsługą komputerów, tabletów, smartphonów niż ich nauczyciele. Część takich osób zapewne nigdy nie zdecyduje się na skorzystanie z tego typu platformy. Problem nie leży jednak w samej obsłudze oprogramowania, ale strachu przed „spróbowaniem”. Gdy tylko udaje się pokonać ten 1 krok – cała reszta okazuje się bardzo prosta i intuicyjna. Z drugiej strony na chwilę obecną ilość korepetytorów "pokolenia Internetu" jest już też na tyle duża, że znalezienie osób chętnych do współpracy okazało się relatywnie bardzo proste.

tablica

Już teraz jest dobrze, a czuję, że będzie lepiej

REKLAMA

Wytlumacz.pl to naprawdę ciekawy projekt, który ma szansę wypalić i to już w niedługim czasie. Twórcy zadbali o to, aby na starcie usługa nie straszyła pustymi kategoriami. Na Wytlumacz.pl znajdziemy nauczycieli od wszystkich popularnych przedmiotów szkolnych.

Wraz z upływem czasu na stronie powstanie rzetelny i mocny ranking nauczycieli, którzy są gotowi przekazać nam wiedzę za odpowiednią opłatą. Z rankingu tego wyczytamy, czy dana osoba jest warta naszych pieniędzy i czy chcemy ją poprosić o pomoc.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA