REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Trudne odpowiedzi na łatwe pytania: dlaczego samoloty latają?

"Trudne odpowiedzi na łatwe pytania" może stać się cyklem miniartykułów prezentujących różne popularne przekonania na temat nauki, które niekoniecznie musza się okazać prawdziwe. Taki nasz "Mythbusters".

31.10.2013
14:58
Trudne odpowiedzi na łatwe pytania: dlaczego samoloty latają?
REKLAMA

Dlaczego samoloty latają?

REKLAMA

Jako pierwsze na warsztat weźmy popularne wytłumaczenie jak działa skrzydło samolotu w czasie lotu. Wszyscy to słyszeliśmy lub uczono nas tego w szkole: samoloty latają dzięki zasadzie Bernoulliego - skrzydło ma kształt powodujący że powietrze porusza się szybciej nad skrzydłem niż pod nim, przez co powstaje różnica ciśnień, i dzięki tej różnicy ciśnień tworzy się siła nośna.

Tyle że... nie do końca. Oczywiście zasada Bernoulliego jest prawdziwa i faktycznie działa, jednak skrzydła prawdziwych samolotów wcale nie mają kształtu przewidzianego przez tę zasadę. Dodatkowo, gdyby to ten fenomen wyjaśniał zjawisko lotu, niemożliwy byłby lot do góry nogami, beczki, zjawisko uzależnienia kąta wznoszenia się od kąta skrzydeł i wiele innych rzeczy które wykorzystuje się w praktyce latania.

Prawdziwym powodem powstawania siły nośnej jest prosta zasada sformułowana przez Newtona, mówiąca że każdej akcji towarzyszy reakcja! Odpowiednio pochylone skrzydło atakuje powietrze, wpychając je pod siebie, i w zamian uzyskuje siłę naciskającą je od spodu.

Werdykt: Samoloty latają dzięki III zasadzie dynamiki Newtona, nie dzięki zasadzie Bernoulliego.

REKLAMA

Aktualizacja: Proszę spojrzeć w komentarze, gdzie werdykt został przekonująco zrównany z ziemią! Szczególnie dziękuję p. Marcinowi za komentarze z bardzo konkretnymi argumentami i odniesieniami do literatury. Teoria lotu jest zbyt skomplikowaną sprawą aby skwitować ją jednym zdaniem. Chciałbym jednak zachować artykuł i komentarze ku przestrodze... bo w tym przypadku tytuł cyklu ("trudne odpowiedzi") ma dodatkowy sens!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA