REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Panorama typu mała planeta - wystarczy kilka kliknięć

Bardzo efektowną formą panoramy są zdjęcia typu „mała planeta”. Choć wyglądają na skomplikowane w wykonaniu i obróbce, tak naprawdę do ich wykonania wystarczy tylko kilka kliknięć w Photoshopie. Jeżeli chcesz zaskoczyć znajomych (i siebie) niecodziennym efektem, wypróbuj ten tutorial. Nawet zdjęcie najzwyklejszego miejsca będzie prezentować się niezwykle ciekawie.

30.10.2013
10:30
Panorama typu mała planeta – wystarczy kilka kliknięć
REKLAMA

Do wykonania małej planety najlepiej jest wykorzystać zdjęcie panoramiczne. Taką panoramę wykonany w praktycznie każdym aparacie, nawet w smartfonie – wystarczy włączyć tryb panoramy, a aparat zajmie się resztą. Ideałem jest panorama o kącie widzenia 360 stopni, przy czym mowa o całkowicie płaskiej panoramie, nie o wersji „3D” znanej np. z Map Google.

REKLAMA

Małą planetę najłatwiej jest wykonać w programie Adobe Photoshop, chociaż nie jest to jedyny program, który ma taką funkcjonalność. Tak prezentują się przykładowa panorama w formie planety:

907401803_p6bQf-M-1

Na samym początku otwieramy zdjęcie w Photoshopie. Następnie w panelu Layers klikamy dwukrotnie zablokowaną kłódeczką warstwę Background. Dzięki temu nasze zdjęcie znajdzie się na edytowalnej, niezablokowanej warstwie.

panorama-planeta-1

Kolejny krok to zrobienie ze zdjęcia… kwadratu. W tym celu klikamy Image -> Image Size… Odznaczamy Scale Styles i Constant Proportions, po czym w sekcji Pixel Dimensions wpisujemy dwie takie same wartości liczbowa, aby rozciągnąć zdjęcie do kwadratu. Całość zatwierdzamy klikając OK.

panorama-planeta-2
panorama-planeta-3

Gdy zdjęcie przyjmie format kwadratu, musimy obrócić je do góry nogami. Wybieramy Image –> Image Rotation -> Rotate 180* (lub Flip Canvas Vertical).

panorama-planeta-4

Przed nami ostatni punkt programu, gdzie dzieje się cała magia. Z menu Filters wybieramy Distort a następnie Polar Coordinates. W okienku, które się pokaże klikamy przycisk OK. i naszym oczom ukazuje się piękna panorama w formie planety.

panorama-planeta-5
panorama-planeta-6

Jeżeli do wyjściowego zdjęcia nie użyliśmy panoramy o kącie widzenia 360 stopni, w pewnym miejscu planety będzie widać łączenie dwóch krawędzi. Można temu zaradzić poprzez odbicie zdjęcia w poziomie. W tym celu na pierwotnym zdjęciu musimy dwukrotnie powiększyć obszar roboczy. Aby to zrobić wybieramy polecenie Image -> Canvas Size i jako Width musimy wpisać wartość dwukrotnie większą, niż zastana. Musimy pamiętać, żeby pole Relative było odznaczone. Następnie powielamy warstwę (CTRL + A, CTRL + C, CTRL + V), a następnie górną warstwę odbijamy w poziomie poprzez Image -> Image Rotation -> Flip Canvas Horizontal. Górną warstwę przesuwamy, aby pokrywała się z niższą, po czym łączymy je wybierając Layer -> Merge Layers. Dalej postępujemy według powyższej instrukcji, zaczynając od sprowadzenia zdjęcia do kwadratu.

REKLAMA
SONY DSC

Operacja jest banalnie prosta. Pochwalcie się w komentarzach jeśli zrobicie swoją panoramę. Powodzenia!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA