REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Mała głębia ostrości bez jasnego obiektywu? Poznaj prosty trik, który to umożliwia

Jeżeli nie masz jasnego obiektywu stałoogniskowego, a chciałbyś posmakować naprawdę małej głębi ostrości – nic straconego. Wystarczy nawet najzwyklejszy obiektyw kitowy i program do robienia panoram. A jeśli posiadasz już jasny obiektyw, efekty będą jeszcze ciekawsze.

18.10.2013
15:34
Mała głębia ostrości bez jasnego obiektywu? Poznaj prosty trik, który to umożliwia
REKLAMA

Mała głębia ostrości to bardzo popularny w fotografii efekt, który świetnie sprawdza się zwłaszcza w portretach. Zdjęcia z rozmazanym tłem wymagają jednak odpowiedniego sprzętu. Najlepiej sprawdzi się oczywiście jasny obiektyw stałoogniskowy (np. 50 mm f/1.4 lub 85 mm f/1.8). Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne.

REKLAMA
120702-165707-2(pp_w800_h800)

Metoda Brenizera

Metoda Brenizera ("The Brenizer Method") pozwala uzyskać efekt małej głębi ostrości ze stosunkowo ciemnych obiektywów.

Metoda Brenizera znana jest w sieci także pod nazwą „bokeh panorama”, czy nawet „bokehrama”, co wyjaśnia zasadę jej działania. A jest ona banalnie prosta. Musimy wykonać serię zdjęć obiektywem dającym przynajmniej minimalne rozmycie. Wystarczy nawet zwykły obiektyw kitowy ustawiony na 55mm i f/5.6. Chodzi o to, żeby tło było już w jakiś sposób rozmyte.

Cały trik polega na tym, żeby z takich zdjęć wykonać panoramę. Tyle tylko, że nie klasyczną poziomą, a „kafelkową”. Innymi słowy, musimy zrobić zdjęcia głównego motywu, oraz tła z każdej strony, a następnie wybrać w programie odpowiednią opcję łączenia zdjęć.

Składanie panoramy

Im więcej zdjęć, tym więcej danych do poprawnego złożenia panoramy. Do złożenia panoramy można wykorzystać polecenie „Photomerge” w Photoshopie, można także użyć dedykowanych programów, np. ArcSoft Panorama Maker, lub darmowego programu Hugin.

Po złożeniu panoramy uzyskujemy zdjęcie, które ma dużo szersze pole widzenia (w końcu to panorama), a jednocześnie głębia ostrości wydaje się być dużo płytsza, niż być powinna. Efekt jest taki, jak przy użyciu ultraszerokokątnego obiektywu, przy czym głębia ostrości wygląda jak z obiektywu tele (lub z bardzo jasnej stałki). Połączenie jest zatem bardzo niestandardowe.

120523-132711-1(pp_w800_h800)

Ważne jest, żeby zdjęcia wykonywać na zablokowanej ostrości, najlepiej w trybie manualnym. Pozwoli to zachować idealny i naturalny rozkład głębi ostrości w kadrze. Polecam ustawić ostrość manualnie na główny obiekt zdjęcia, po czym na takich samych ustawieniach zrobić zdjęcia wszystkiego dookoła. Większość kadrów prawdopodobnie będzie rozmyta, ale po złożeniu panoramy stworzy to piękny bokeh.

Cały proces składania panoramy można zobaczyć na poniższym filmie:

Nie tylko dla amatorów

Nawet jeśli posiadasz już jasny obiektyw, warto zainteresować się wspomnianym trikiem. Portretowe jasne szkła oferują przeważnie wąski kąt widzenia. Efektem końcowym w metodzie Brenizera jest natomiast zdjęcie wyglądające jakby było zrobione szerokim kątem.

Group-3-120921-180435-85mm_f1.4_120921-180502-85mm_f1.4A-47-images
120515-165740(pp_w930_h718)
REKLAMA

Kombinacja szerokiego kąta widzenia oraz bardzo płytkiej głębi ostrości jest w fotografii rzadkością. Takich obiektywów jest bardzo mało i są one koszmarnie drogie. Szeroki kąt o hipnotyzującej, płytkiej głębi ostrości to domena wielkiego formatu i ewentualnie aparatów średnioformatowych, zatem w fotografii cyfrowej takie efekty to prawdziwa rzadkość. Polecam.

 Zdjęcia w tekście wykonał Ryan Brenizer.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA