RTV  / News

Zmarł Ray Dolby - twórca dźwięku przestrzennego. Bez niego filmy nie byłyby takie same

W dniu 12 września 2013 w swoim domu w San Francisco zmarł Ray Milton Dolby. Twórca Dolby Laboratories. Temu inżynierowi zawdzięczamy redukcję dźwiękowych szumów, a przede wszystkim dźwięk przestrzenny. Miał 80 lat.

Ray Milton Dolby urodził się 18 stycznia 1933 roku w Portland w stanie Oregon. Studiował na prestiżowych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – Stanford oraz Cambridge. Pozostawił żonę Dagmar, z którą przez lata wspólnie prowadził działalność filantropijną oraz dwójkę dzieci Toma i Davida. Tom jest pisarzem i dziennikarzem.

atmos

Zanim założył swoją własną firmę jeszcze jako nastolatek pracował w firmie Ampex. Gdzie odegrał jedną z kluczowych ról przy powstaniu filmowej taśmy magnetycznej Quadruplex, zaprezentowanej w kwietniu 1956 roku. Później wyjechał do Anglii gdzie w 1965 roku założył swoją własną firmę Dolby Laboratories. Dziś to potężna firma notowana na NYSE. Jej wartość szacowana jest na ponad 3 miliardy dolarów.

ray Dolby

Dolby dla większości z nas jest synonimem dźwięku przestrzennego. Zanim Ray Dolby ze swoim zespołem stworzyli Dolby Surround, firma opracowała redukcję szumów w dźwięku. W sumie Ray Dolby był właścicielem 50 patentów, głównie z inżynierii dźwięku.

Jego wynalazki bez wątpienia miały wpływ na kinematografię. Bez pomysłów firmy Dolby Laboratories wiele filmów nie brzmiałoby tak, jak brzmi obecnie. Syn zmarłego Ray’a Dolby mówi, że ojciec choć był inżynierem, to swoje wynalazki robił z uwielbienia dla sztuki i muzyki.

Na początku dźwięk przestrzenny ograniczał się do dwóch głośników z przodu i jednego z tyłu. To była jednak spora rewolucja względem klasycznej, dwukanałowej stereofonii. W analogowym systemie Dolby Surroud Pro Logic wprowadzono kolejny, czwarty kanał. A w 1992 roku pojawił się 6-kanałowy, cyfrowy Dolby Digital. Pierwszym filmem z takim systemem był Powrót Batmana. Dziś firma Dolby promuje 64 kanałowy system dźwiękowy dla kin Dolby Atmos. Natomiast nam ciężko jest sobie wyobrazić filmowe produkcje bez dobrego dźwięku przestrzennego.

Dziś warto wspomnieć tego właśnie zmarłego wizjonera, wynalazcę, biznesmena i filantropa. Choć na co dzień korzystamy z dobrodziejstwa jego pomysłów, raczej nie zastanawiamy się, kto za nimi stoi. A to właśnie Ray Dolby odpowiada za to, że dziś możemy cieszyć się niesamowitym dźwiękiem przestrzennym.

Źródło zdjęcia: Cnet.com

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst