REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Amazon oficjalnie w Polsce – firma zatrudni 6 tys. Polaków

Już w 2014 roku na terenie Polski powstaną trzy centra logistyczne Amazonu. Każde o powierzchni 100 tysięcy metrów kwadratowych i wartości 50-60 milionów euro – podaje Puls Biznesu. Łącznie największy sklep internetowy świata ma zatrudnić w naszym kraju na stałe aż 6 tysięcy osób.

Amazon oficjalnie w Polsce – firma zatrudni 6 tys. Polaków
REKLAMA
154 interakcji
dołącz do dyskusji

Dużą część swojej dystrybucji na Europę Zachodnią Amazon prowadzi z Niemiec. Jednak internetowy potentat od roku szukał miejsca, które byłoby po prostu tańsze. Znalazł je w Polsce i Czechach. W tych dwój krajach ma łącznie powstać aż 5 centrów logistycznych. Każde ma mieć ogromną powierzchnię 100 tys. mkw. i być warte około 50-60 milionów euro.

REKLAMA

W Polsce - jak jako pierwszy poinformował serwis itwiz.pl - dwie placówki zostaną wybudowane w okolicach Wrocławia, a jedna w Poznaniu. Za ich budowę będzie odpowiedzialny deweloper Panattoni i Goodman.

Dzięki tej inwestycji pracę w naszym kraju ma znaleźć aż 6 tys. stałych pracowników, a w okresie przedświątecznym zajęcie sezonowe ma otrzymać jeszcze dodatkowe 9 tys. osób. To jedna z największych inwestycji – pod względem etatów – w Polsce. Decyzja podobno zapadła w zeszłym tygodniu i o sprawie zostały już poinformowane Kancelaria Premiera i Resort Gospodarki.

Historia Amazona i Polski jest burzliwa i pełna zwrotów akcji. O wejściu do naszego kraju giganta e-commerce słyszy się już od co najmniej kilku lat i do tej pory niewiele w tej kwestii się działo. Jeszcze w lutym 2012 roku Przemek pisał, że Amazon na pewno otworzy swój sklep nad Wisłą. W ofercie miały być polskie e-booki, reklamowane razem z Kindle’ami. Dzisiaj już wiemy, że nic z tego nie wyszło, bowiem firma najprawdopodobniej w ostatniej chwili wycofała się z tych planów.

W czerwcu sam pisałem, że Amazon w końcu wchodzi do Polski, ale niestety nie ze sklepem. Firma wynajęła w Warszawie powierzchnię, na której miały zostać postawione serwery, dzięki którym miała świadczyć usługi IT. W Krajowym Rejestrze Sądowym spółka Amazon Corporate Services Poland jest wpisana już od listopada 2012 roku.

Teraz Amazon tworzy w naszym kraju centra logistyczne. To od nas do mieszkańców sporej części Europy Zachodniej będą wysyłane nowe tablety, czytniki e-booków, książki, płyty i wszelkiego rodzaju elektronika. A tymczasem my sami nie mamy oficjalnego sklepu.

Tylko że Amazon już niewiele potrzebuje, aby owy sklep u nas otworzyć. Jasne, że świadczenie usług IT nie było pewnie na to nastawione, ale podejrzewam, że szybko dałoby się stworzyć infrastrukturę pod e-commerce. Centra logistyczne też już będą, więc z wysyłkami nie będzie żadnych problemów. Zresztą już teraz Polacy bez wysiłku mogą zamawiać wszelkiej maści produkty, a większe przesyłki są nawet zwolnione z kosztów dostawy. Amazon już nawet miał być dogadany z wieloma, polskimi wydawcami, którzy mieli oferować e-booki w naszym ojczystym języku.

REKLAMA

Firma Jeffa Bezosa ma już niemal wszystko, aby w końcu oficjalnie wejść do Polski i otworzyć swój sklep internetowy. Jednak nie znaczy to, że w najbliższym czasie to zrobi. Ja mam taką nadzieję, bo mogłoby to nieźle rozhulać rynek cyfrowy w naszym kraju. Kto wie, może w przyszłym roku, krótko po wybudowaniu owych centrów logistycznych?

Szacuje się, że Amazon ma w Polsce około miliona klientów rocznie. Nie jest to duża liczba i rzeczywiście wydaje się, że w takiej sytuacji firmie nie opłaca się wkraczać nad Wisłę. Jednak wiele osób odstrasza właśnie to, że przesyłka idzie z Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Wolą kupić coś, co już jest w Polsce. Jeśli Amazon wszedłby do naszego kraju, to sądzę, że odniósłby sukces. Na pewno liczba klientów znacząco by wzrosła. Sukces Allegro pokazuje, że Polacy lubią kupować przez Internet.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA