REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy potrzebujemy w smartfonie 3 GB RAM-u? Samsung twierdzi, że tak

Ostatnio pisaliśmy o tym, że Samsung tworzy nowe procesory Exynos 5 Octa. Okazuje się jednak, że to nie jest jedyna nowość, jaką zobaczymy w nadchodzących smartfonach koreańskiego giganta. Jest tak, gdyż oprócz tworzenia nowych procesorów rozpoczął on produkcję bardzo pojemnych pamięci RAM, przeznaczonych do urządzeń mobilnych.

26.07.2013
9:52
Czy potrzebujemy w smartfonie 3 GB RAM-u? Samsung twierdzi, że tak
REKLAMA

Samsung oficjalnie poinformował o rozpoczęciu masowej produkcji pamięci LPDDR3 o pojemności równej 3 GB. Ze względu na rekordowo małą grubość równą 0,8 milimetra może ona być używana w praktycznie każdym smartfonie i tablecie. Pamięć została wyprodukowana w 20-nanometrowym procesie technologicznym i jest wyposażona w dwa symetryczne kanały zapewniające odpowiedni przepływ danych. Pierwszy smartfon z 3 GB pamięci RAM ma się pojawić w trzecim kwartale tego roku. Nie powiedziano jaki to będzie model, ale taka ilość pamięci może pojawić się tylko w smartfonie z wyższej półki. A skoro Galaxy S 4 miał już premierę, zapewne Samsungowi chodzi o model Galaxy Note 3.

REKLAMA

Wielu osobom może wydawać się, że taka ilość pamięci jest niepotrzebna. Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Mimo że wiele flagowych telefonów ma obecnie 1 GB pamięci, to żeby komfortowo korzystać z Androida w mojej ocenie potrzeba 2 GB. Używałem dziesiątek smartfonów z Androidem i niestety po kilku miesiącach zawsze stykałem się ze zjawiskiem, które jest raczej obce posiadaczom iPhone’ów i Windows Phone’ów – a mianowicie z zapychaniem się systemu. By wykluczyć swoje problemy i złą opinię o Androidzie, spytałem o opinię kilku fanów systemu. Każdy przyznawał, że po jakimś czasie system nawet na najlepszym telefonie zaczyna się zacinać.

Samsung 3 GB RAM
REKLAMA

Zauważyłem jednak, że zjawisko to niemal nie występuje na smartfonie takim jak Nexus 4, który jest wyposażony w 2 GB pamięci RAM. Sprzęt chodzi niemal tak płynnie, jak od niego wymagam. Podejrzewam jednak, że po jeszcze dłuższym użytkowaniu smartfonu i zainstalowaniu ogromnej liczby aplikacji urządzenie będzie mogło zwolnić. Nie będzie musiało, ale będzie mogło. Dlatego zastosowanie 3 GB pamięci w nowym Galaxy Note 3 uważam za sensowne. Zwłaszcza, że w Galaxy Note 3 oprócz czystego Androida znajdziemy jeszcze nakładkę TouchWiz, która też swoje zajmuje.

Twierdzę, że ilość pamięci będzie się zwiększać w niewielkim stopniu, gdyż nawet komputerach stacjonarnych i laptopach są obecnie stosowane w 4-6 GB pamięci. Mówię tu oczywiście o typowych maszynach, a nie stacjach roboczych. Byłoby dosyć zabawne, gdyby okazało się, że maszyna, którą mamy w kieszeni, potrzebuje więcej pamięci niż używany przez nas komputer. Nie wykorzystałby tego ani Android ani żadna dostępna na niego aplikacja. A jeśli by tak się stało, potwierdziłoby to tylko, że Android jest koszmarnie zoptymalizowany.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA