Czy potrzebujemy w smartfonie 3 GB RAM-u? Samsung twierdzi, że tak
Ostatnio pisaliśmy o tym, że Samsung tworzy nowe procesory Exynos 5 Octa. Okazuje się jednak, że to nie jest jedyna nowość, jaką zobaczymy w nadchodzących smartfonach koreańskiego giganta. Jest tak, gdyż oprócz tworzenia nowych procesorów rozpoczął on produkcję bardzo pojemnych pamięci RAM, przeznaczonych do urządzeń mobilnych.
Samsung oficjalnie poinformował o rozpoczęciu masowej produkcji pamięci LPDDR3 o pojemności równej 3 GB. Ze względu na rekordowo małą grubość równą 0,8 milimetra może ona być używana w praktycznie każdym smartfonie i tablecie. Pamięć została wyprodukowana w 20-nanometrowym procesie technologicznym i jest wyposażona w dwa symetryczne kanały zapewniające odpowiedni przepływ danych. Pierwszy smartfon z 3 GB pamięci RAM ma się pojawić w trzecim kwartale tego roku. Nie powiedziano jaki to będzie model, ale taka ilość pamięci może pojawić się tylko w smartfonie z wyższej półki. A skoro Galaxy S 4 miał już premierę, zapewne Samsungowi chodzi o model Galaxy Note 3.
Wielu osobom może wydawać się, że taka ilość pamięci jest niepotrzebna. Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Mimo że wiele flagowych telefonów ma obecnie 1 GB pamięci, to żeby komfortowo korzystać z Androida w mojej ocenie potrzeba 2 GB. Używałem dziesiątek smartfonów z Androidem i niestety po kilku miesiącach zawsze stykałem się ze zjawiskiem, które jest raczej obce posiadaczom iPhone’ów i Windows Phone’ów – a mianowicie z zapychaniem się systemu. By wykluczyć swoje problemy i złą opinię o Androidzie, spytałem o opinię kilku fanów systemu. Każdy przyznawał, że po jakimś czasie system nawet na najlepszym telefonie zaczyna się zacinać.
Zauważyłem jednak, że zjawisko to niemal nie występuje na smartfonie takim jak Nexus 4, który jest wyposażony w 2 GB pamięci RAM. Sprzęt chodzi niemal tak płynnie, jak od niego wymagam. Podejrzewam jednak, że po jeszcze dłuższym użytkowaniu smartfonu i zainstalowaniu ogromnej liczby aplikacji urządzenie będzie mogło zwolnić. Nie będzie musiało, ale będzie mogło. Dlatego zastosowanie 3 GB pamięci w nowym Galaxy Note 3 uważam za sensowne. Zwłaszcza, że w Galaxy Note 3 oprócz czystego Androida znajdziemy jeszcze nakładkę TouchWiz, która też swoje zajmuje.
Twierdzę, że ilość pamięci będzie się zwiększać w niewielkim stopniu, gdyż nawet komputerach stacjonarnych i laptopach są obecnie stosowane w 4-6 GB pamięci. Mówię tu oczywiście o typowych maszynach, a nie stacjach roboczych. Byłoby dosyć zabawne, gdyby okazało się, że maszyna, którą mamy w kieszeni, potrzebuje więcej pamięci niż używany przez nas komputer. Nie wykorzystałby tego ani Android ani żadna dostępna na niego aplikacja. A jeśli by tak się stało, potwierdziłoby to tylko, że Android jest koszmarnie zoptymalizowany.