REKLAMA

Samsung przestraszył się konkurencji i przyspieszył premierę nowych układów Exynos 5 Octa

Mimo że znaczna większość użytkowników nie jest w stanie wykorzystać możliwości swoich smartfonów, to cały czas pojawiają się coraz nowsze jednostki, które coraz bardziej zbliżają nasze urządzenia mobilne pod względem możliwości do laptopów i stacjonarnych komputerów. Kolejny krok w tym kierunku wykonała firma Samsung, która właśnie zaprezentowała nową wersję układu Exynos 5 Octa, który ma być sercem smartfonów z najwyższej półki.

24.07.2013 10.36
Samsung Exynos 5 Octa to jeden z najlepszych mobilnych procesorów
REKLAMA

Zaprezentowany model procesora został oznaczony numerem 5420 i został on zbudowany w oparciu o konfigurację big.Little. Oznacza to, że znalazły się w nim cztery rdzenie Cortex-A7 oraz taka sama liczba znacznie bardziej wydajnych rdzeni Cortex-A15. Pierwsze są przeznaczone do mało wymagających działań, cechują się dużą energooszczędnością oraz częstotliwością taktowania rdzeni równą 1,3 GHz, zaś jednostki innego rodzaju są o wiele wydajniejsze i służą do uruchamiania gier oraz skomplikowanych programów.

REKLAMA

Według Samsuga nowy układ ma zapewnić o 20%  wyższą wydajność procesora niż poprzedni, stosowany w niektórych Samsungach Galaxy S4, układ z serii Octa. Z kolei wydajność układu graficznego ma być aż o 50% wyższa niż poprzednio. Zastosowano tu sześciordzeniowe GPU Mali T620 MP6 obsługujące między innymi API OpenGL ES 3.0 oraz Full Profile Ope CL 1.1. Niestety nie jesteśmy w stanie potwierdzić tych informacji, gdyż żadne testy układu do tej pory nie zostały wykonane.

exynos-5-octa-5420
REKLAMA

Inne ujawnione dane dotyczące procesora to zastosowanie dwukanałowej pamięci LPDDR3 o częstotliwości taktowania równej 1866 MHz, co przekłada się na przepustowość na bardzo wysokim poziomie 14,9 GB/s. Poprawiono też elementy procesora odpowiedzialne za dekodowanie wideo i obsługę dużych rozdzielczości, dzięki czemu smartfon lub tablet podczas wyświetlania obrazu HD nie będzie pobierał dużo energii i będzie dłużej działał na akumulatorze. Samsung ma rozpocząć masową produkcję swoich nowych układów w sierpniu, a według pogłosek pierwszym urządzeniem mającym korzystać z nowego procesora jest Galaxy Note 3.

Muszę przyznać, że decyzja Samsunga o tak szybkim wypuszczeniu nowego układu nieco mnie zdziwiła. Stało się tak z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o to, że Samsung dopiero co pokazał swój nowy układ, niedawno odbyła się premiera Galaxy S4. Widocznie Koreańczycy przestraszyli się tego, że Qualcomm nie dość, że posiada swój procesor o podobnej wydajności, to jeszcze nie jest to jednostka z najwyższej półki. Teraz Samsung chce pokazać, że i jego stać na nowy układ, który będzie w stanie stawić czoła Snapdragonowi 800, Tegrze 4 oraz nadchodzącym jednostkom Intela z serii Bay Trail.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA