1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt

Surface to nie jedyny komputer zaprojektowany przez inżynierów Microsoftu

W ubiegłym tygodniu Acer zaprezentował kilka nowych, ciekawych hybryd z Windows 8. Szczególnie interesujący wydaje się Aspire R7. Jak się okazuje, był on projektowany nie tylko przez inżynierów Acera.

Surface to nie jedyny komputer zaprojektowany przez inżynierów Microsoftu

O Acerze było głośno jakiś czas temu z powodu jego krytyki nowej polityki Microsoftu. Firma ta krytykowała system Windows 8, skarżąc się, że zamiast napędzić sprzedaż nowych komputerów, spowodował jej spadek. Na dodatek, o ile mi wiadomo, to jedyna firma, która otwarcie krytykowała Surface’a, twierdząc, że to cios w partnerów OEM Microsoftu.

Ostatnimi czasy jednak zmieniła swój ton. O Windows 8 zaczęła się wypowiadać dość przychylnie. Co prawda dalej gardzi Windows RT i póki co nie zamierza oferować urządzeń z tym systemem, ale o „Ósemce” wypowiada się znacznie cieplej. Zaprezentowała też nowe urządzenia z tym systemem, a wśród nich komputer Aspire R7.

Jest on szczególnie ciekawy z uwagi na jego hybrydową konstrukcję. Jak dotąd hybrydy próbowały łączyć zalety laptopów i tabletów. R7 idzie o krok dalej i stara się upodobnić również do… desktopa typu all-in-one.

Urządzenie wyposażone jest w 15,6-calowy ekran umieszczony na specjalnym zawiasie, nazwanym przez Acera „Ezel”. Pozwala on na bardzo elastyczną manipulację tym ekranem. Można go ustawić tak, by komputer przypominał wyżej wspomnianego desktopa AiO. Można też go obracać tak, by pokazać osobie obok lub naprzeciw nas to, co na tym ekranie jest wyświetlane. Można też go przesunąć tak, by „zasłonił” klawiaturę, czyniąc z R7 przerośnięty tablet.

To bardzo ciekawe urządzenie jest również wyposażone w bardzo przyzwoita konfigurację sprzętową. Znajdziemy tam procesor Core i5, 6 GB pamięci RAM, 500-gigabajtowy dysk twardy z 24-gigabajtowym modułem SSD oraz podświetlaną klawiaturę. Ośmiowatowe, wbudowane głośniczki są zgodne z Dolby Home Theater v4.

Cena, niestety, jest zabójcza. Za komputer zapłacimy 999 dolarów. Swoją handlowa premierę ma mieć 17 maja. Jest jednak coś jeszcze interesującego w tym urządzeniu.

Otóż powstało ono, jak przyznał Acer, dzięki ścisłej współpracy z inżynierami Microsoftu. Jak zdradził Jim Wong, szef Acera, Microsoft już od jakiegoś czasu stara się pomóc swoim partnerom w tworzeniu innowacyjnych urządzeń. Jak pewnie niektórzy z was pamiętają, gigant z Redmond narzekał na producentów sprzętu z Windows 8, twierdząc, że brakuje im innowacyjności, przez co nie wykorzystują potencjału najnowszych Okienek (czy tam kafelków). Najwyraźniej ów program wsparcia partnerów OEM jest efektem owych narzekań.

Wong nie chciał zdradzić szczegółów na temat tej współpracy. Nie testowałem jeszcze tego komputera, więc nie mogę rzetelnie się o nim ciepło wypowiadać, ale patrząc po materiałach marketingowych, robi on duże wrażenie. Pozytywne. Jest ciekawe, innowacyjne, jedyne w swoim rodzaju. Jestem bardzo zaintrygowany kolejnych efektów tego nowego rodzaju współpracy Microsoftu z partnerami. Bardzo.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.