REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Sprawdziliśmy nowe Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Rewelacja!

Wczoraj Canonical udostępnił finalną wersję nowego Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Zainstalowałem od nowa system na moim już nieco wysłużony laptopie i z radością zauważyłem, jak komputer odżył.

26.04.2013
16:12
Sprawdziliśmy nowe Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Rewelacja!
REKLAMA
REKLAMA

Ubuntu używam od dłuższego czasu. To wydanie Linuksa stało się moim głównym środowiskiem pracy od wersji 11.4 znanej jako Niebiańska Nimfa. Generalnie rzecz ujmując jestem zadowolonym użytkownikiem i zdarzyło mi się tylko kilka wyjątkowych sytuacji, kiedy wracałem do pracy na Windowsie.

laptop-ubuntu-13-04

Tak się złożyło, że wczoraj mój komputer odmówił posłuszeństwa na obu zainstalowanych systemach operacyjnych. Windows się zapchał pod naporem zainstalowego i modyfikowanego softu, a Ubuntu buntowało się na każdym kroku. Było to zapewne efektem tego, że od dawna instalowałem przeróżne bety i następnie uaktualniałem je, zamiast zacisnąć zęby i postawić system od nowa.

Co nowego w Ubuntu 13.04?

Ta wersja systemu została zapowiedziana jako kamień milowy w zacieraniu różnic pomiędzy urządzeniami mobilnymi a komputerami. Programiści pracują nad tym, żeby użytkownicy korzystający z jednej wersji Ubuntu nie mieli problemów z przesiadką i poznaniem innej np. mobilnej, dotykowej wersji oprogramowania.

ubuntu-pulpit

Na pierwszy rzut oka zauważyć można poprawę szybkości pracy i stabilności. Ja potwierdziłem to organoleptycznie, ale Michael Larabel z serwisu Phoronix pokusił się o dokładne testy porównawcze.

Różnice są widoczne nie tylko na wykresach i benchmarkach. Obecnie posiadam Ubuntu 13.04 na dwóch laptopach i w obu przypadkach daje się odczuć szybkość działania systemu, otwierania aplikacji, przełączania pomiedzy programami czy też przeszukiwania zasobów komputera.

Ubuntu 12 04 vs ubuntu 13 04

Pod względem wizualnym nie możemy mówić o przełomowych zmianach. Odświeżono interfejs okienek, paska bocznego oraz ikony. Są to drobne różnice, ale wszystkie zaliczam na plus.

Spodobał mi się sposób w jaki wyświetlane są komunikaty przy zamykaniu systemu. Taki lekki typ okienka jest naprawdę przyjemny dla oka, jednak nie do końca spójny z resztą interfejsu systemu. Czyżby twórcy testowali jakieś nowe rozwiązania graficzne i czekali na odzew i opinie użytkowników?

ubuntu-logowanie

Przeglądając zasoby dysku i folderów również zobaczymy nowe pasek boczny z podziałem na poszczególne kategorie plików. Ten element jest teraz bardziej spójny wizualnie z ikonami dostępnymi na górnym pasku systemowym.

ubuntu-widok-folderu

Wyszukiwarka działa bardzo sprawnie. Silnik szybko zwraca wyniki i wie o co nam chodziło, nawet gdy przy wpisywaniu zapytania popełnimy jakieś błędy i literówki. To spore usprawnienie, które będzie odczuwalne na co dzień.

Zmienił się też sposób prezentacji wyników. Podzielone zostały one na kategorie, dzięki czemu odnalezienie konkretnego szukanego dokumentu, pliku lub programu będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Ubuntu-13-04-wyszukiwarka

Klikając prawym klawiszem na dany wynik wyszukiwania załadujemy widok podglądu ze szczegółami dotyczącymi pliku lub aplikacji.

wynik-wyszukiwania-wiecej-informacji

Do laptopa z Ubuntu mam podłączony dodatkowy monitor i zauważyłem, że w Ubuntu 13.04 usunięto jeden irytujący błąd. Do tej pory gdy chciałem powiększyć na cały ekran okienko, które było już na tyle długie, że nie mieściło się na ekranie laptopa, system otwierał mi je w wersji pełnoekranowej, ale tylko na drugim ekranie o większej rozdzielczości. Od wczoraj funkcja ta działa poprawnie i system powiększa rozmiar okna na tym ekranie, na którym dana komenda została wywołana.

Z paska bocznego zniknęła ikona pulpitów. Standardowo Ubuntu pozwala na pracę na czterech pulpitach jednocześnie. Aby w Ubuntu 13.04 przywrócić tę opcję należy wejść do System Settings, wybrać Appearance, a następnie przejść do zakładki Behavior i aktywować opcję Enable workspaces. Byłem na tyle przyzwyczajony do tej funkcji, że zaraz po instalacji systemu zacząłem jej szukać w ustawieniach.

Nowe Ubuntu to bajka!

Od czasu gdy przesiadłem się na Ubuntu staram się nawracać znajomych i użytkowników, którzy narzekają na wydajność pracy swoich kilkuletnich komputerów z Windowsem. W zdecydowanej większości przypadków osoby, które skusiły się na Ubuntu, są ze zmiany zadowolone i używają tego systemu na co dzień nie myśląc już o modernizacji sprzętu.

Nowe Ubuntu 13.04 Raring Ringtail jest jeszcze bardziej wydajne i stabilne. System działa i wygląda wybornie. Jestem dobrej myśli i wierzę w to, że droga rozwoju tej dystrybucji jest słuszna.

Ubuntu z każdą wersją staje się co raz lepsze. Już teraz stanowi ono doskonały system do pracy biurowej. Funkcje multimedialne również nie poszły w odstawkę, co może tłumaczyć ostatni ruch firmy Alienware, która wypuściła na rynek serię mocnych komputerów dla graczy z preinstalowanym systemem Ubuntu.

REKLAMA
alienware ubuntu

W świecie pingwinów dobrze się dzieje i ostatnie zmiany oraz sygnały z rynku tylko to potwierdzają. Jeżeli jeszcze nie testowaliście Ubuntu lub macie doświadczenia tylko z wcześniejszymi wersjami tego systemu, to gorąco polecam Wam przetestowanie najnowszego wydania. Warto.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA