RTV  / Artykuł

Jaki telewizor wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

164 interakcji
dołącz do dyskusji

Choć za oknami wiosny nie widać, to jak co roku o tej porze roku do sklepów trafiają nowe modele telewizorów. Zamiast odpowiedzieć na pytanie jaki telewizor kupić, zwracamy Wam uwagę na kilka aspektów, o których należy pamiętać podczas nabywania dużego ekranu.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie ma telewizorów idealnych. Na rynku jest kilkadziesiąt modeli w różnych rozmiarach, a to daje nam olbrzymi wybór. Co ciekawe, wysoka cena właśnie zakupionego telewizora nie świadczy bynajmniej o jego najlepszych parametrach, możliwościach i wzornictwie. Praktycznie każdy ma inne wymagania odnośnie ekranu, każdy ma też określony budżet, którym dysponuje, więc wskazywanie konkretnych modeli mija się z celem. Są jednak rady, które dotyczą każdego nabywcy przyszłego telewizora.

hx950 sony

Idzie nowe, ale stare nie jest też złe

Na przełomie marca i kwietnia w sklepach pojawia się najwięcej nowych modeli telewizorów od większości producentów. Ekrany te zostały zaprezentowane światu na styczniowych targach CES w Las Vegas, a wkrótce będą dostępne na wyciągnięcie ręki w każdym elektromarkecie.

Sony_HX955_2

Dlaczego o tym warto pamiętać? Nowe modele to nowe wzornictwo, nowe możliwości i często lepsze parametry, chociaż w... cenie nieco wyższej niż te obecne. Jednocześnie wraz z pojawieniem się nowych telewizorów, starsze modele będą dostępne w atrakcyjniejszych cenach. Szczegółowe informacje o nowościach w ofercie Toshiby, Panasonica, Samsunga, Sharpa, Sony i LG znaleźć można w archiwalnych wpisach na łamach Spider’s Web. Idąc do sklepu warto zwracać uwagę na oznaczenia poszczególnych telewizorów. Dla przykładu nowe modele Panasonica to te z 6 lub 60, natomiast u Samsunga to telewizory z literką F w nazwie.

Duży może więcej

Decydując się na zakup telewizora, jeszcze zanim wybierzemy się do sklepu mamy raczej przybliżone wyobrażenie o tym, jaki to ma być ekran, zwłaszcza jeśli chodzi o jego wymiary. Istnieje jednak bardzo ważna zasada:

Kup telewizor o rozmiar większy niż zamierzałeś

O zasadności tej zasady świadczy chociażby fakt, że osoby, które już posiadały „płaski telewizor” decydowały się zawsze na kupno większego. Telewizor to wciąż zakup na kilka lat, rynek wtórny jest niewielki, więc warto dwa razy się zastanowić niż później żałować że telewizor jest za mały.

LG_84LM9600_7

Rozmiar przekątnej ma znaczenie za względu na dostępność sygnału HD. By dostrzec zalety wysokiej rozdzielczości, a w przyszłości UHDTV, warto usiąść bliżej i zobaczyć szczegóły. Korzystanie z dodatkowych funkcji typu Smart TV jest znacznie wygodniejsze na dużym telewizorze.

Nie ma zbyt dużych telewizorów, tak jak nie ma zbyt szybkich samochodów

Oczywiście nie należy popadać w paranoję i do małego mieszkanka kupować 80-calowego giganta, jednak gdy zastanawiamy się nad 32-calowym ekranem to warto sięgnąć po 37 lub 39 calowy. W przypadku 40-calowych modeli można się zastanowić nad 46 lub 50-calowymi urządzeniami.

Tunery i dekodery

Znaczna liczba osób nabywających telewizory decyduje się na zmianę za względu na wyłączenie sygnału analogowej telewizji naziemnej. Ważnym elementem telewizora jest więc tuner DVB-T z MPEG-4. W Polsce wszystkie oferowane modele muszą takowy posiadać. Jeśli nie posiadają to sprzedawca ma obowiązek wystawić specjalny dokument, w którym zaświadcza o poinformowaniu klienta o braku tunera zgodnego z cyfrową telewizją naziemną.

Samsung ES7 00004

Poza tym w ostatnim czasie producenci zdecydowali się masowo dodawać tunery DVB-C i DVB-S służące do odbioru cyfrowej telewizji kablowej i satelitarnej. Tutaj warto upewnić się o dostępność wejścia dla modułów CI+. Warto też sprawdzić, czy nasz nadawca oferuje takie moduły i czy wspiera dany model telewizora. Oczywiście zawsze dekoder możemy podłączyć po HDMI do telewizora.

Samsung ES7 00012

Jeśli posiadamy kino domowe, to warto upewnić się, że telewizor posiada HDMI z ARC, czyli umożliwia wysyłanie dźwięku bezpośrednio po kablu HDMI. Przydatna będzie też obsługa HDMI-CEC ułatwiającego kontrolę nad zewnętrznymi urządzeniami takimi jak amplituner, dvd, blu-ray, czy dekoder.

Smart TV

Interaktywne platformy są obecnie mocnym elementem marketingowym wybranych modeli telewizorów. Chcąc kupić telewizor przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć, czy naprawdę tego potrzebujemy. Gdy decydujemy się na model z wyższej półki, praktycznie nie mamy wyboru. Wszyscy producenci oferują lepsze lub gorsze Smart TV. Natomiast chcąc mieć Smart TV w modelach słabszych warto upewnić się, czy telewizor posiada wbudowane Wi-FI lub możliwe jest zastosowanie dodatkowego adaptera. Oczywiście każdy taki telewizor posiada też przewodowe łącze sieciowe.

Smart tv panasonic 6

Zawartość platform Smart TV zmienia się stosunkowo szybko, a każdy producent systematyczne rozbudowuje swoją ofertę. Jednocześnie jednak nikt nie gwarantuje dostępności poszczególnych aplikacji. Niemniej jednak warto przed zakupem sprawdzić, co oferuje poszczególny producent w swoim Smart TV i w konkretnym modelu telewizora, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Jedną z głównych funkcji Smart TV jest przeglądarka internetowa. Nie należy po niej oczekiwać rewelacji - większość nie obsługuje Flasha, część nie obsługuje także innych standardów, jak Java czy HTML5. Często strony ładują się długo, a nawigacja po przeglądarce nie jest zbyt wygodna. Raczej nie nastawiajmy się na to, że nowy telewizor zastąpi nam pod tym względem komputer.

USB

Do najważniejszych dodatkowych funkcji telewizora należą także możliwości złącza USB, czyli jaki rodzaj dysków oraz plików jest odtwarzany, czy można nagrywać na dyski USB, czy można podłączyć klawiaturę, itp.

Obsługa zewnętrznej klawiatury lub myszki może przydać się osobom chcącym wykorzystać potencjał przeglądarki internetowej swojego telewizora. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt komfortowe, zresztą jak sama przeglądarka w Smart TV.

Sharp 60LE840
Sharp 60LE840

Jeśli chodzi o nagrywanie to na ogół możliwe jest nagrywanie tylko z tunerów telewizora, a nie innych źródeł HDMI. Nagranych materiałów nie odtworzymy też na innym urządzeniu. Jest to tylko funkcja PVR podobna do tej w dekoderach telewizji satelitarnej, czy kablowej. Nagrania są odpowiednio zabezpieczone przed kopiowaniem.

Złącze USB to także odtwarzanie multimediów, czyli muzyki, filmów oraz zdjęć. Przed zakupem należy sprawdzić jakie formaty odczytuje telewizor, w przypadku filmów także rodzaj napisów. Warto upewnić się także o wielkość obsługiwanych dysków i ich format. Na przykład telewizory SONY z roku 2012 nie wspierają np. NTFS.

Plazma, LCD, a może OLED.

Możliwości telewizora, jego wielkość to bardzo ważne elementy. Ważna też jest technologia, w jakiej został wykonany dany telewizor. Obecnie na rynku są telewizory plazmowe, LCD, LCD z podświetlaniem LED, czyli potocznie nazywane LEDowymi, w niedalekiej przyszłości pojawią się też ekrany OLED.

Tradycyjne telewizory LCD to dziś tylko pojedyncze tanie modele. Charakteryzuje je często atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Nie wszystkie posiadają jednak rozdzielczość Full HD, a brak pełnego HD, gdy nawet podstawowe kanały TVP nadają w wysokiej rozdzielczości jest niedopuszczalny. Obecnie dostępne telewizory LCD warto polecić osobom mało wymagającym, chcącym kupić jak najtańszy telewizor.

OLED-curved-samsung-2

Telewizory Plazmowe też nie cieszą się olbrzymią popularnością, jednak ekrany wykonane w tej technologii oferują naprawdę wysoką jakość obrazu za rozsądne pieniądze. Plazmy nie są jednak wskazane dla graczy, a także dla osób posiadających mocno nasłonecznione pokoje. Generalnie ekrany plazmowe serwują najlepsze doznania, gdy jest absolutnie ciemno. Jeśli jesteście miłośnikami filmów i kinowego klimatu to plazma jest dobrym rozwiązaniem.

Najpopularniejszym typem telewizora oferowanym na rynku jest telewizor LCD z podświetlaniem LED. Jednak w tych telewizorach występuje też dodatkowy podział. Podstawowe modele to tzw. hybrydy lub Direct LED, czyli telewizory podświetlane od tyłu kilkoma diodami LED. Oferują one w miarę równe podświetlanie, są tanie, ale znacznie grubsze od telewizorów LED z krawędziowym podświetlaniem. To właśnie takie ekrany dominują na rynku. Cechuje je energooszczędność i niestety spory cloudning, czyli nierównomierne podświetlanie (zauważalne białe plamy na czarnym tle).

Ostatnim typem dostępnych na rynku telewizorów LED są tzw. FULL LED, czyli ekrany z tylnym podświetlaniem. W telewizorach tych jest kilkaset stref, które działają samodzielnie, dzięki czemu oferują jedną z lepszych jakości obrazu. Można jednak zaobserwować efekt halo, czyli białej poświaty pod napisami.

plazma-f8500-004

Na rynku nie ma idealnej technologii, lecz w teorii taką mają być telewizory OLED. Mówi się o nich już od kilku lat. Ich wyjątkowość polega na tym, że to nie matryca jest podświetlana, a świecą same diody. Dzięki temu może być wygaszany pojedynczy piksel. To powinno zapewnić referencyjną jakość obrazu. Niestety do czasu rozpoczęcia komercyjnej sprzedaży na masową skalę trudno będzie potwierdzić, czy faktycznie technologia ta jest rzeczywiście tak fenomenalna jak o niej mówią. Telewizory te będą też drogie - pierwszy 55-calowy model od LG kosztuje ok. 35 tysięcy złotych i jest dostępny jedynie w Korei Południowej.

Marketingowe parametry obrazu i kalibracja

Producenci dwoją się i troją, by prześcignąć konkurencję w swoich parametrach, dlatego słyszymy o niesamowicie wysokich kontrastach, ultrakrótkich czasach reakcji i innych tego typu zagrywkach. Większość tych elementów to tylko marketingowe nazwy, mające wyróżnić dany telewizor spośród kilkunastu innych modeli. Często realna częstotliwość odświeżania jest głęboko schowana.

Smart tv panasonic 5

To na co warto zwrócić uwagę to z pewnością kąty widzenia. Dziś nawet w słabych telewizorach nie są one tak małe jak kilka lat temu. Jednak będąc w sklepie łatwo sprawdzimy, czy telewizor nie ma problemu z kątami zarówno góra/dół jak i po bokach.

SHARP_PROJEKTOR02

Należy pamiętać, że to co widzimy w sklepie to często obraz demonstracyjny, a same telewizory ustawione są w trybach standardowych lub dynamicznych, co nie pozwala na pełną ocenę jego realnych możliwości. Każdy telewizor należy ustawić do własnych upodobań lub tablic wzorcowych. Zaawansowane usługi świadczą profesjonaliści, w sieci często znajdziemy też ustawienia dla wielu modeli. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Dla przeciętnego użytkownika często wystarczy, gdy zmienimy tryb standardowy na tryb filmowy. Niektóre telewizory mają też zdefiniowane inne tryby np. THX.

Z zakupem telewizorem roztropnie, ale to tylko telewizor

Do zakupu telewizora należy podejść ostrożnie, szczególnie, że sprzedawcy w sklepach tam po prostu pracują, więc są od sprzedawania, a nie doradzania najlepszego produktu dopasowanego do naszych potrzeb. Poza przeczytaniem tego krótkiego poradnika warto wcześniej wybrać kilka modeli, porównać je ze sobą, najlepiej z pilotem w ręku i z własnym materiałem testowym na USB.

Nie zapominajmy jednak, że to tylko sprzęt do oglądania telewizji, co prawda tak ważny w co dziennym życiu milionów z nas, ale to jedynie telewizor, którego jakość i tak nie zagwarantuje nam tego, że będziemy mieli w nim co oglądać. A telewizor bez treści i to najlepiej takich posiadających świetną jakość obrazu, jest bezużyteczny.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst