REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

10 technologii, które ułatwiają nam życie

23.02.2012
16:56
10 technologii, które ułatwiają nam życie
REKLAMA
REKLAMA

Technologie same w sobie są od tego by ułatwiać człowiekowi życie. Z nowoczesnych telewizorów, komputerów czy telefonów korzystamy już od lat. Niestety stosunkowo niedawno wiele z tych urządzeń zostało wyposażonych w funkcje, które pozwalają znacząco udogodnić nam korzystanie z nich.

Każdy z nas ma zapewne swoje własne ulubione udogodnienia. Które z nich uznalibyśmy za najbardziej przełomowe, najbardziej wygodne ? Gesty, synchronizacja w chmurze, czy coś zupełnie innego ? Postanowiliśmy wybrać kilka z tych najciekawszych.

Jeszcze nie tak dawno, komputer to była szara brzydka skrzynka, która wydawała z siebie okrutne dźwięki. O tym niezbyt miłym wspomnieniu najwięcej mogą powiedzieć ci, którzy w swoim pokoju mieli działający komputer 24/7. Do niedawna była to praktycznie jedyna opcja, by w pełni korzystać z funkcjonalnego komputera. Aktualnie na rynku dominują praktycznie bezgłośne laptopy, które potrafią uzyskiwać naprawdę świetne osiągi. Większość osób ciągle korzystających z komputerów stacjonarnych może zdecydować się na małe komputery lub urządzenia typu all-in-one. One także są bezgłośne. Tylko zatwardziali gracze z dwoma lub czterema potężnymi kartami graficznymi są skazani na olbrzymie stacjonarne komputery w domu. To właśnie bezgłośność jest jednym z największych udogodnień aktualnej technologii.

Zupełnie innym udogodnieniem jest technologia HDMI CEC, czyli Consumer Electronic Control. Funkcjonalność dostępna w standardzie złącza HDMI pozwalająca pozbyć się pilotów uniwersalnych, ponieważ każdy pilot od telewizora może obsługiwać pozostałe urządzenia wspierające owe rozwiązanie. To rozwiązanie jest niesamowicie wygodne. Problemem jest fakt, że sama technologia rozwijana jest inaczej przez każdego z producentów. Każdy z nich nazywa tą funkcję inaczej i u każdego działa ona trochę inaczej. Jednak na ogół oferuje pełną kontrolę nad amplitunerem i odtwarzaczem blu-ray. Szkoda, że wiele dekoderów telewizyjnych nie posiada obsługi HDMI CEC.

Technologią, która znacząco ułatwia nam codzienne zakupy, choć wzbudza też wiele kontrowersji są płatności zbliżeniowe. Karty MasterCard PayPass czy Visa payWave są dziś standardem w praktycznie każdym banku. Łatwe płacenie bez kodu PIN i podawania karty obsłudze to niesamowita wygoda, zwłaszcza że przy płaceniu niewielkich kwot gotówką najczęściej musimy poszukiwać „blaszaków”. Niestety ciągle nie jest do końca bezpieczne. Brak autoryzacji płatności pozwala złodziejowi portfela na szybkie małe zakupy, dlatego warto zabezpieczyć się chociażby limitem dziennym na płatności zbliżeniowe. Mimo tej wady, jest to jedna z najwygodniejszych form płatności. Co ważne – bardzo szybko się spopularyzowała nad Wisłą.

Prawdziwą rewolucją są także aplikacje mobilne. Od czasu pojawienia się w 2008 roku App Store, świat telefonów komórkowych opanowały aplikacje. Natywne aplikacje na ogół sprawdzają się znacznie lepiej niż dedykowane mobilne strony – są znacznie lepiej dopasowane do interfejsu samego telefonu. Pomiędzy zabijaczami czasu w postaci gier i głupimi aplikacjami do pierdzenia, odnajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają udogodnić sobie pracę. Takie rozwiązania jak Clear, Listonic, aplikacje bankowe, czytniki treści czy mobilny Skype są niezwykle przydatne.

Pozostając przy smartfonach nie sposób zapomnieć o gestach. Od czasu pojawienia się ekranu wielodotykowego, korzystanie z urządzeń stało się przyjemniejsze i wygodniejsze właśnie dzięki gestom, którymi się nimi steruje – od prostego gestu zoom, po machnięcia całą ręką na iPadzie, czy gładziku komputera. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, które znacząco przyśpiesza pracę. Chociażby podczas pracy na OS X łatwiej jest przesunąć cztery palce do góry niż wcisnąć na klawiaturze przycisk F3, by dostać się do Mission Control.

Rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwiło nasze życie jest synchronizacja w chmurze, która oferuje wiele udogodnień, od prostego dostępu do e-maila po automatyczne zapisywanie naszych zdjęć. Nieważne czy to Gmail, Dropbox czy iCloud, Deezer lub jakaś mniejsza aplikacja – jest to niesamowicie wygodne. Słuchanie muzyki na wielu urządzeniach nigdy nie byłoby możliwe bez pełnej synchronizacji utworów. Komu dziś chciałoby się podłączać codziennie kablem telefon by zgrać kalendarz, nową playlistę czy zdjęcia?

Będąc przy pracy w chmurze nie można zapomnieć także o automatycznych aktualizacjach – tak zwanych „z powietrza”. To rozwiązanie, które niezwykle sprawdza się nie tylko w samych telefonach, ale przede wszystkim w telewizorach i wszelkiej maści innych urządzeniach multimedialnych. Jeszcze niedawno aktualizacja oprogramowania w telewizorze czy odtwarzaczu dvd zarezerwowana była dla tych najbardziej dociekliwych użytkowników. Należało znaleźć aktualizacje w sieci, pobrać ją na dysk USB i liczyć, że nic się nie zepsuje podczas samej procedury. W telefonach często były potrzebne alpejskie kombinacje by jednocześnie przyciskać 5 przycisków rozmieszczonych w różnych miejscach naszego urządzenia i jednocześnie obsługiwać specjalną aplikację na komputerze. Teraz większość urządzeń powiadamia nas o dostępnej aktualizacji, klikamy OK i za parę minut cieszymy się nową wersją oprogramowania.

Chmura pozwala nam na automatyczne zapisywanie danych i robienie kopii zapasowych. Lata temu musieliśmy ręcznie kopiować całe dyski, lub najważniejsze pliki na dyskietki, CD czy pendrive. Aktualnie o kopii zapasowej nie musimy myśleć – wystarczą dostępne prosto z pudełka rozwiązania jak Time Machine czy specjalne aplikacje, które mogą nam nawet obrazować cały dysk. Proste i wygodne dbanie o bezpieczeństwo naszych danych.

Szybki internet i nowoczesne dekodery telewizyjne dały nam także możliwości, które znacznie wcześniej mieli piraci czyli VOD. Wideo na życzenie w wersji torrentowej jest znane od dawna. Trochę później pojawił się także streaming z sieci. Legalne VOD też jest dziś tak samo wygodne jak piractwo, w wielu przypadkach nawet jeszcze wygodniejsze. Korzystając ze strony www, dekodera czy też aplikacji jednym kliknięciem przenosimy się do filmu czy serialu. Jeśli chcemy kupić jakiś film, wystarczą dwa kliknięcia. To znacznie mniej problemu niż wycieczka do wypożyczalni wideo i poszukiwanie interesującej nas kasety VHS, czy płyty DVD. W dodatku VOD jest dostępne wszędzie, a wypożyczalnie od zawsze były ograniczone terytorialnie.

Ostatnim udogodnieniem, które zmienia nasze przyzwyczajenia i sprawia że życie staje się wygodniejsze, jest najnowszy trend w dostępie do treści, czyli Curation. Ta selekcja treści pozwala nam nie myśleć o poszukiwaniu i wybieraniu źródeł informacji. Wybieramy tematy, lub nawet tematy są wybierane względem naszych wcześniejszych internetowych poczynań. Dzięki temu możemy odkrywać nowe materiały, nowe serwisy, a przede wszystkim cieszyć się samymi treściami dostosowanymi do naszych gustów. Szkoda, że na razie nikt dobrze nie przeniósł tego mobilnego trendu na komputery.

To tylko dziesięć znaczących udogodnień, które na stałe zagościły w naszym życiu w ostatnim czasie. Świat bez zdobyczy techniki byłby nudny, często jednak wiele nowych urządzeń musi spotkać ewolucja która sprawi, że można z nich korzystać jeszcze wygodniej i stają się dostępne dla wszystkich nie zależnie od stopnia zaawansowania. Bez wątpienia gesty, szybkie płatności czy Curation odmieniły nasze codzienne życie w co raz to bardziej cyfrowym świecie.


REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA