Sony Xperia SP oraz Xperia L – nie każdy potrzebuje ogromnego, drogiego smartfona
Słowo kompromis wielu osobom nie kojarzy się z niczym dobrym, jednak nasze życie pełne jest często niełatwych wyborów. Ciężki może być wybór nowego telefonu - w końcu przez długie miesiące będzie nam towarzyszył niemal cały czas. W pierwszej kolejności większość osób doradzi nam flagowe modele takie jak Samsung Galaxy S 4, HTC One, Nokia Lumia 920, iPhone 5 czy też Sony Xperia Z. Dla wielu osób zakup tych modeli smartfonów to zbyteczny wydatek, gdyż nie potrzebują aż tak wydajnych i zarazem drogich telefonów. Nie bez znaczenia pozostają też gabaryty urządzeń. Wiele osób nie jest przekonanych do wyświetlaczy o przekątnej ekranu 5 cali. Tanie konstrukcje również mogą nie spełniać oczekiwań. Właśnie dla wszystkich osób pomiędzy Sony zaprezentowało swoje dwa najnowsze modele z serii Xperia.
Sony Xperia SP
Pierwszym z modeli, jakie zaprezentowała japońska firma jest Xperia SP, którego sercem jest taktowany częstotliwością 1,7 GHz dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus (MSM8960T). Do dyspozycji otrzymał on 1 GB pamięci RAM, a za grafikę odpowiada układ Andreno 320. Pamięć wewnętrzna tego telefonu Sony to 8 GB (z czego 5,5 GB otrzymuje użytkownik), którą można w prosty sposób powiększyć przy użyciu kart microSD.
Jeżeli ktoś, tak jak ja, uważa, że 5 cali wyświetlacza to zbyt dużo, to Xperia SP jest warta uwagi. W modelu tym wykorzystano 4,6 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Całość chroni Corning Gorilla Glass. Tym, czym zawsze mogło się pochwalić Sony w swoich telefonach oraz smartfonach Xperia, jest aparat fotograficzny. W Xperii SP użyto modułu aparatu wyposażonego w 8-megapikselową matrycę Exmor RS, wspierającą między innymi tryb HDR oraz nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości FullHD. Do wideorozmów posłuży natomiast moduł kamery VGA.
Sony Xperia SP została wyposażona również w moduły NFC, Bluetooth 4.0 oraz łączności LTE. Co za tym idzie, możliwe, że model ten pojawi się w ofercie Plusa oraz Cyfrowego Polsatu, gdyż ci operatorzy oferują Internet LTE i zapowiadali sukcesywne poszerzanie swojej oferty smartfonów wspierających ten standard. Cieszy fakt, że w tym smartfonie o wymiarach 130,6x67,1x9,98 mm oraz wadze 155 gramów producent zdecydował się zastosować baterię o pojemności 2370 mAh.
Smartfon Xperia SP będzie działał pod kontrolą systemu Android w wersji Jelly Bean (4.1.2). W sprzedaży ma się pojawić na początku kwietnia. Ten oferowany w kolorach czarnym, czerwonym oraz białym smartfon ma kosztować około 400 euro, czyli plus minus 1700 złotych.
Sony Xperia L
Drugi zaprezentowany przez japońską firmę model Xperia L jest propozycją dla osób mniej wymagających, ale także chcących wydać mniejszą sumę na zakup smartfona oferującego tak samo dobre możliwości fotograficzne jak Xperia SP. Sercem Sony Xperia L jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon (MSM8230), który jest taktowany częstotliwością 1 GHz. Zastosowany układ graficzny to Adreno 305, a całość dopełnia 1 GB pamięci RAM. Tak jak w przypadku Xperii SP pamięć wewnętrzna telefonu to 8 GB, którą można powiększyć przy użyciu kart pamięci.
Xperia L to smartfon o ekranie o przekątnej 4,3 cala oraz rozdzielczości 854x480 pikseli. Co prawda, na nikim te parametry nie zrobią obecnie wrażenia, ale jest spora grupa ludzi, którym takie rozmiary umożliwiają obsługę telefonu jedną ręką, a poręczne gabaryty telefonu są ważniejsze niż rozdzielczość oraz wielkość wyświetlacza.
Sony Xperia L posiada również aparat zbudowany na matrycy Exmor RS o rozdzielczości 8 megapikseli. Jednakże w odróżnieniu od droższego modelu SP ten telefon Sony ma oferować nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości 720p. Xperia L będzie działała, tak jak SP, pod kontrolą Androida w wersji 4.1.2, a bateria o pojemności 1750 mAh ma zapewnić możliwość rozmów głosowych przez 8,5 godziny z wykorzystaniem sieci 3G. Cena Xperii L ma wynosić około 300 Euro, czyli w przybliżeniu 1300 złotych.
Zapewne wiele osób pomyśli albo napisze, że te produkty japońskiej firmy to odgrzewane kotlety. Będzie w tym trochę prawdy. Jednakże dobrze, że powstają konstrukcje o mniejszych wymiarach ekranu niż 5 cali dla osób, które nie chcą lub nie mogą wydać 2700 złotych na nowy telefon. Telefony Sony z Androidem posiadają dla mnie co najmniej 3 zalety, dla których warto rozważyć te opcje przy zakupie.
Po pierwsze, nakładka systemowa stworzona do modeli Xperia jest według mnie najlepszą i najładniejszą, jaką można spotkać w smartfonach. Nie zawiera może tyle „wodotrysków” co konkurencji, ale nie razi w oczy swoją kiczowatością. Po prostu jest estetyczna i prezentuje dla mnie, tak jak wzornictwo samych smartfonów, klasyczną elegancję, aby nie powiedzieć piękno.
Po drugie, smartfony Sony zawsze oferowały bardzo dobrą jakość zdjęć wykonywanych przy użyciu matryc z serii Exmor. Do tego trzeba dodać, że technologia BRAVIA stosowana w wielu smartfonach Sony a obecna w tym przypadku w modelu Xperia SP robi bardzo dobre wrażenie.
Po trzecie, smartfony Sony Xperia niemal w każdym swoim modelu oferowały bardzo dobrą jakość odtwarzanej muzyki. Nie bez znaczenia jest to dla osób, którym telefon zastąpił odtwarzacz MP3. W dodatku, wnioskując po modelach Xperia Neo V oraz Xperia Arc S, zarządzanie energią przez smartfony Sony stoi na bardzo dobrym poziomie i pozwala na bezstresowe ich używanie bez konieczności doładowywania w trakcie dnia.
Oczywiście, jeśli ktoś zdecyduje się na któryś z tych modeli musi pamiętać, że nie będą one demonami wydajności. Jednak ilu osobom jest to potrzebne do szczęścia? Wystarczy, że telefon będzie działał sprawnie w codziennym użytkowaniu. Decydujemy się również na to, że będzie nam dane uzbroić się w cierpliwość czekając na aktualizacje systemu. Jednak w życiu nie ma nic za darmo. Otrzymujemy smartfony w całkiem przystępnych cenach, co może dobrze wróżyć również ich cenom u operatorów komórkowych. Bez wątpienia warto zainteresować się nowościami ze średniej półki od Sony. Model Xperia SP sam rozważę jako kandydata na swój następny smartfon.