REKLAMA

Nie masz pieniędzy na badania naukowe? Microryza może pomóc

Od czasu do czasu na Kickstarterze czy Indiegogo pojawiają się projekty naukowe szukające wsparcia. Microryza jest specjalnie stworzoną platformą finansowania społecznościowego dla osób zajmujących się badaniami naukowymi. Teraz każdy może wziąć udział w badaniach naukowych mogących rozwiązać jeden z problemów borykających ludzkość.

27.03.2013 14.49
Nie masz pieniędzy na badania naukowe? Microryza może pomóc
REKLAMA
REKLAMA

Ktokolwiek otarł się o instytucje naukowe, które prowadzą badania naukowe ten wie, że obecne mechanizmy finansowania badań poprzez granty nie są wystarczające i często mechanizm ich przyznawania nie jest doskonały. Również dobór projektów, które pozyskują finansowanie czasami może wydawać się mało zrozumiały.

Jak się okazuje, nie ma co załamywać rąk, tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Narzędzie, które to umożliwia już powstało, nazywa się Microryza. Co więcej, ta platforma crowdfundingowa może pochwalić się 15 projektami, które uzyskały finansowanie dzięki dobrowolnym wpłatom internautów.

Microryza to nic innego jak Kickstarter ukierunkowany na grupę naukowców czy nawet instytucji naukowych, które na realizację swoich projektów badawczych poszukują bezskutecznie środków finansowania.

Jak we wszystkich platformach crowdfundingowych i na Microryzie użytkownicy tworzą swoje profile oraz strony projektów, na które zbierają pieniądze. Znajdziemy tam informacje na temat projektu, materiał wideo, zakładkę z notatkami z badań, coś na wzór dziennika/bloga prowadzonego przez naukowców. W każdym projekcie znajdziemy również szczegółowe informacje na temat celów, jakie zostały założone przy tworzeniu danego przedsięwzięcia. Autorzy uzasadniają również na stronie projektu, dlaczego dane badania są ważne i co jest powodem chęci ich realizacji. Co cieszy, a czego mi osobiście czasami brak na innych platformach finansowania społecznościowego, to dokładne informacje na temat zarówno osoby odpowiedzialnej za badania, jak i tego, w jaki sposób zostaną wykorzystane zebrane środki.

Projekty jakie pojawiają się w serwisie są bardzo zróżnicowane gdyż dotyczą zarówno edukacji, medycyny, ekologii czy też biologii. W Microryzie znajdziemy projekty stawiające sobie za cel np. zwiększenie sukcesu reprodukcyjnego pand wielkich w niewoli, stworzenia kolejnej generacji biopaliw, opracowania leczenia choroby Alzheimera czy nowej metody wczesnego wykrywania raka piersi przy wykorzystaniu analizy ciepłoty tkanek.

REKLAMA

Jak widać, pole manewru dla osób chcących szukać finansowania swoich projektów badawczych jest bardzo duże. Również dla osób chcących wspierać projekty jest to dobra wiadomość, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafią na tematykę czy pomysły, które uznają za warte wsparcia. Gdy to uczynią, jako sponsorzy czy też mecenasi danego projektu mogą śledzić postępy w prowadzonych badaniach, a po ich zakończeniu dostaną specjalnie przygotowany raport z badań, a być może w mniej lub bardziej pośredni sposób będą mogły kontaktować się z naukowcami.

Microryza to bez wątpienia bardzo ciekawy projekt wykorzystujący popularność finansowania społecznościowego. Trzeba mieć jedynie nadzieję, że w serwisie pojawiać się będą projekty nie tylko warte uwagi, ale także finansowe wsparcie dla nich. Oby jak najwięcej projektów dawało nadzieję na to, że odmienią chociaż część naszego świata, a my, korzystając z serwisu, możemy mieć w tym wymierny udział.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA