REKLAMA

Cześć Chrome, to Firefox dzwoni!

Nad WebRTC pracują twórcy najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Przedstawiciele Chrome’a i Firefoksa postanowili pokazać światu, do czego jest zdolny HTML5 i jaki może mieć wpływ na przyszłość komunikacji internetowej.

06.02.2013 13.24
WebRTC pozwala na wideo rozmowy pomiędzy Chrome i Firefox
REKLAMA
REKLAMA

WebRTC jest standardem HTML5. Nad jego rozwojem pracuje World Wide Web Consorcium, czyli organizacja odpowiedzialna za ustanawianie nowych standardów związanych z tworzeniem i działaniem stron internetowych. W skład W3C wchodzi ponad 400 organizacji, firm, przedstawicieli agencji rządowych oraz uczelni z całego świata.

Co ciekawe żadne wytyczne wydawane przez W3C nie posiadają mocy prawnej, ale i tak są respektowane przez największych graczy na rynku, w tym Microsoft, Google, Mozillę oraz Operę. Standard WebRTC służy do komunikacji poprzez przeglądarkę internetową. Użytkownicy mogą rozmawiać w czasie rzeczywistym. Do działania wykorzystywane są kodeki audio iLBC, iSAC, G711, G.722 oraz kodek wideo VP8.

To jak usługa działa w praktyce postanowili pokazać nam przedstawiciele Google oraz Mozilli, którzy pracują nad rozwojem przeglądarek Chrome i Firefox. Panowie Todd Simson Hugh Finnan przeprowadzili wideorozmowę, która była jednocześnie pokazem możliwości WebRTC. Na filmie możemy zauważyć, że webowa apliakcja uruchomiła się w całym oknie przeglądarki, a przesyłany obraz był naprawdę dobrej jakości.

Obecnie WebRTC wspierają tylko dwie przeglądarki. Google Chrome od wersji 25 beta oraz eksperymentalne wydanie Firefoksa noszące oznaczenie Nightly pozwalają na wykorzystanie standardu do przeprowadzania wideorozmów w czasie rzeczywistym. Jednak nad WebRTC pracuje również Opera i Microsoft, co rokuje na rychłe wprowadzenie tego standardu do ich przeglądarek internetowych.

Usługa ta korzysta z szeregu kodeków i standardów komunikacyjnych. Architektura budowy nie wygląda zbyt przejrzyście, ale z pomocą w zrozumieniu działania poszczególnych technologii, które zostały zastosowane, może pomóc poniższy diagram.

WebRTC diagram

Programiści, którzy są zainteresowani wdrożeniem tej funkcji do własnych aplikacji powinni zapoznać się z kodami źródłowymi AppRTC demo. Standard ten będzie pozwalał na wdrożenie webowych aplikacji  które będą działały pod różnymi przeglądarkami. Trzeba jednak pamiętać, że każda z platform będzie się nieco różniła. Dlatego niezbędne będzie zapoznanie się z dodatkową dokumentacją, która prezentuje różnice w API.

Z okazji przeprowadzenia pierwszych rozmów pomiędzu Firefoksem a Chromem, na blogach obu projektów pojawiły się wpisy informujące o tym wydarzeniu. Na blogu Mozilli przeczytamy wpis zatytułowany “Hello Chrome, it’s Firefox calling!”, natomiast Google zamieściło notkę “Hello Firefox, this is Chrome calling!”.

REKLAMA

Rozwój tego standardu może otworzyć nowe możliwości dla webowych aplikacji i mobilnych rozwiązań komunikacyjnych. Bez instalowania dodatkowego oprogramowania będziemy w stanie prowadzić wideo rozmowy z innymi użytkownikami zachowując przy tym wysoką jakość dźwięku i obrazu. A to wszystko w naszej ulubionej przeglądarce.

Jeżeli macie żyłkę programisty, możecie już teraz przetestować standardu WebRTC. Opis usługi i instrukcja implementacji znajduje się tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA