Wybierz kierunek studiów z aplikacją „Informator dla Maturzystów 2013” od Perspektyw
Na jedną dobrą aplikację na smartfony zazwyczaj przypada 10 złych, które mimo ciekawego pomysłu są tragicznie wykonane. Dlatego miałem sporo obaw czy aplikacja przeznaczona dla maturzystów oraz wszystkich tych, którzy planują studiować będzie należała do grupy aplikacji, które można szczerze polecić, bo spełnia swoją funkcje. Sprawa nie jest prosta, wszak wybór kierunku studiów może nie jest aż tak ważny jak dawniej, bo życie samo weryfikuje naszą ścieżkę zawodową, ale warto mieć zawsze przy sobie kompendium wiedzy tak by wybrać najlepszy kierunek i uczelnię.
Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy w przypadku "Informatora dla Maturzystów" jest ciekawy wygląd aplikacji. Jednym przypadnie on do gustu, innym zapewne wręcz odwrotnie. Mimo, że to aplikacja na smartfony z systemem Android to ekran główny został podzielony na cztery główne kafelki, a w zasadzie sekcje umieszczone na znanych wszystkim samoprzylepnych kartach. Zaleta tego rozwiązania? Niewątpliwą jest nią przejrzystość interfejsu aplikacji. Nie mamy tu do czynienia z mało czytelną listą kategorii. Cztery główne kategorie obecne w menu głównym to kierunki studiów, uczelnie, poradnik oraz ulubione studia.
Zacznijmy zatem od żółtej karteczki, czyli kierunków studiów. Na wszystkich polskich uniwersytetach, akademiach czy też szkołach wyższych funkcjonuje niezliczona liczba kierunków. Dlatego też w kolejnym menu otrzymujemy możliwość przeglądania ich na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest przegląd alfabetycznej listy kierunków, która dodatkowo zawiera jeszcze możliwość podglądu listy najbardziej popularnych kierunków. Drugi sposób to przeglądanie kierunków pogrupowanych w kilka grup czy też kategorii m.in. mamy dostęp do kierunków humanistycznych, społecznych, technicznych czy też artystycznych. Gdy wybierzemy interesujący nas kierunek ujrzymy listę uczelni, na jakich jest on obecny, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Wybierając interesującą nas uczelnię otrzymamy ekran, na którym znajdą się wymagania rekrutacyjne stawiane przez uczelnię oraz informacje dodatkowe. W zależności od kierunku oraz uczelni będzie to zdawkowe kilka informacji, aż po dosyć szczegółowe opisy. Trzeba przyznać, że baza jest ogromna. Jest w czym wybierać, a nawigacja w aplikacji jest na tyle intuicyjna i przemyślana, że nie gubimy się w zalewie kolejnych ekranów wyboru i zawsze w łatwy sposób możemy cofnąć się do menu głównego.
Według podobnej zasady, co kierunki studiów możemy również przeglądać listę samych uczelni, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych, posortowanych według tego właśnie kryterium, jak i tego czy jest to uczelnia o profilu technicznym, medycznym czy może rolniczym. Dla osób szukających uczelni znajdujących się w ich okolicy istnieje możliwość podzielenia listy uczelni według województw. Każda uczelnia, jaką wybierzemy z listy posiada pełne dane adresowe oraz adres strony WWW. Znajdziemy tam też informacje ogólne o danej uczelni oraz ich władzach. Co ważne, w kolejnej zakładce mamy dostęp zarówno do listy kierunków funkcjonujących w jej ramach oraz listę wydziałów tejże uczelni. W związku z tym do naszego upragnionego kierunku studiów możemy dotrzeć naprawdę na wiele sposobów.
Przeglądane przez nas kierunki możemy zaznaczać jako ulubione, dzięki temu dostęp do nich z głównego menu aplikacji będzie łatwy i szybki poprzez “ulubione studia”.Ostatnią sekcją obecną w menu są poradniki. Znajdziemy tam zarówno artykuły na temat tego jak wybierać studia, jak i informacje na temat zasad naboru prowadzonych przez uczelnie i tegorocznej matury. Gdy dostaniemy się już na studia lub jesteśmy studentami pierwszego roku nieocenione mogą się okazać rady „Jak przeżyć pierwszy rok”. Wbrew pozorom nie są to jedynie ciekawostki, a konkretne i wartościowe artykuły.
Ostatnią rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę jest „Instrukcja”, do której mamy dostęp z głównego ekranu menu. Co prawda chyba nikt, albo tylko nieliczni zaglądają do tego typu sekcji, a jeszcze mniej osób rzeczywiście przeczyta zawarte zawarte tam informacje. Trzeba jednak pochwalić twórców aplikacji, bo tak rzetelnie i dobrze stworzonej instrukcji obsługi aplikacji mobilnej chyba nigdy jeszcze nie widziałem. Nie mogę też nic jej zarzucić, jeśli chodzi o przejrzystość czy intuicyjność obsługi. Aplikację testowałem na HTC One X z Androidem Jelly Bean na pokładzie. Do jej działania nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń, działała szybko i stabilnie. Jedyną rzeczą, do której mogę mieć małą uwagę jest zbyt długa nazwa aplikacji, która nie wyświetla się w całości w menu smartfona i tym samym podpis pod ikoną wygląda następująco: „Informator dla”. Ot, taki mały szczegół.
Perspektywy to solidna marka na rynku. Tak samo ich aplikacja, która jest kompendium wiedzy na temat studiów na rok akademicki 2013/2014. Gdy minie już szał studniówek i przyjdzie czas nauki, matury i aplikowanie na poszczególne kierunki studiów „Informator dla Maturzystów” obecny w Google Play powinien stać się pozycją obowiązkową dla przyszłych żaków. Aplikacja zdała egzamin na 5! :) Polecam.