REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Poradniki

Jaka optymalna odległość od ekranu? Sprawdź to zanim kupisz telewizor

W ostatnim czasie na Spider’s Web dużo mówimy o trendzie dużych ekranów. Coraz częściej telewizory o przekątnej 50 cali i większej trafiają do naszych domów. Przede wszystkim dlatego, że są coraz tańsze. Jednak to nie to powinno być dla nas najważniejsze. Podczas wyboru odbiornika do naszego dużego pokoju powinniśmy sprawdzić z jakiej odległości będziemy oglądać na nim nasze ulubione filmy i seriale. Dziś kilka prostych, acz nieco kontrowersyjnych porad odnośnie wyboru telewizora.

16.10.2012
17:45
Sprawdzamy jakiej wielkości kupić telewizor w zależności od odległości
REKLAMA

Pierwsza złota rada dla wszystkich przyszłych nabywców telewizorów brzmi: kup telewizor o rozmiar większy niż zamierzałeś wcześniej. Kiedy decydujemy się na zakup telewizora mamy zazwyczaj już konkretny budżet oraz upatrzoną wielkość. Musi pasować do naszych mebli czy mieścić się w danym pomieszczeniu. Jednak gdy myślimy o zakupie 40 calowego ekranu, spójrzmy także na te 46 calowe itp. Często lepiej jest wygospodarować odpowiednie miejsce dla nowego telewizora niż już za kilka miesięcy żałować swojej decyzji o zakupieza małego ekranu. Dla większości z nas telewizor to nie jest mały wydatek. Nasze domowe ekrany zmieniamy także znacznie rzadziej niż smartfony czy nawet komputery. Dlatego jest to „inwestycja” na lata.

REKLAMA

Dobór wielkości telewizora powinien być przede wszystkim uzależniony od tego jak daleko od niego będziemy siedzieć. Nasza odległość od ekranu powinna być także zmienna w zależności od materiału jaki oglądamy. Jeśli to serial czy film w jakości SD, powinniśmy usiąść nawet metr dalej niż w przypadku materiałów nadawanych w pełnej rozdzielczości HD. Wkrótce do tego dojdą telewizory oferujące 4K oraz 8K. By rozkoszować się wszystkimi detalami powinniśmy usiąść jeszcze bliżej. Z drugiej strony siadanie za blisko jest stanowczo szkodliwe dla naszego wzroku, no i oczywiście ważne byśmy uchwycili naszymi oczami cały obraz, a nie tylko fragment.

W lutym 2006 roku w magazynie Audio Video ukazała się tabela rekomendująca odpowiednie odległości oglądania, w zależności od materiału. Wtedy mogły one być w pewien sposób szokujące. W końcu źródeł materiału w wysokiej rozdzielczości było jak na lekarstwo, także o dostępności 60 i 80 calowych telewizorów można było jedynie marzyć. Dziś ekrany powyżej 65 cali są jeszcze niestety cholernie drogie. Jednak dobrej jakości TV do 65 cali kupimy poniżej 10 tysięcy złotych (np. plazma Panasonic 65ST50 za 8000 PLN). To wciąż sporo, jednak wcale nie tak strasznie przyrównując do cen laptopów czy smartfonów. 60 calowy Sharp LE635 to już „tylko” 4750 złotych.

REKLAMA

Tabela z Audi Video może być bardzo wartościową pomocą. Dobrze dobrana odległość przy materiale w wysokiej rozdzielczości pozwala nam cieszyć się z niesamowitych detali i wyśmienitej jakości.

Jakość jest jednak tylko dopełnieniem całego filmowego czy serialowego dzieła – beznadzieja pozycja nie obroni się nawet tym, że będzie nadawana w 8K. Telewizor ma przede wszystkim zapewniać nam rozrywkę i warto by nie stał się ołtarzykiem w naszym dużym pokoju.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA