REKLAMA

HD? Raczej nie w Polsce

07.11.2011 18.34
HD? Raczej nie w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Liczba kanałów HD na polskim rynku rośnie z kwartału na kwartał. Obecnie na platformie n znaleźć można ponad 30 kanałów w wysokiej rozdzielczości. Pozostałe platformy idą również tą drogą. Pod koniec tego tygodnia do oferty Cyfry+ dojdzie 6 kanałów w HD własnej produkcji.

Od dawna entuzjaści wysokiej rozdzielczości narzekają na jakość kanałów HD. Oczywiście nigdy treści oferowane przez satelitę nie będą posiadały takiej jakości jak te na płytach Blu-ray ze względu na ograniczoną pojemność i wysokie koszta najmu transponderów na satelitach. Jednak dziś kanały HD w Polsce to przede wszystkim zwinny zabieg marketingowy i trzeba to wyraźnie powiedzieć – ze szkodą dla użytkowników końcowych, a po części dla wizerunku platformy.

Lider pod względem liczby kanałów HD nie jest niestety liderem jeśli chodzi o jakość. Telewizja n została uruchomiona 5 lat temu i prawdopodobnie w ciągu następnych 12 miesięcy zakończy swój żywot. Jednak pojawienie się jej w roku 2006 rozpoczęło konsumencką erę wysokiej rozdzielczości w Polsce. Na starcie pojawił się kanał sportowy nSportHD, kanał przyrodniczy Discovery HD oraz kanał filmowy MGM HD. Teraz w ofercie jest ponad 30 kanałów HD we wszystkich kategoriach tematycznych (poza kanałem dziecięcym).

Niestety tylko kilka z nich oferuje jakość obrazu godną nazywania HD. Jeśli by móc wskazać kanały referencyjne byłyby to jedynie dwa kanały TVP HD oraz BBC HD. Znacznie więcej jest kanałów gdzie niewiele treści w wysokiej rozdzielczości przeplatane jest materiałami o bardzo słabej jakości. Są także kanały HD tylko z nazwy. Najlepszym przykładem takiego kanału jest Program Pierwszy Telewizji Polskiej. TVP 1 HD w ofercie telewizji n dostępny jest od pierwszych dni stycznia tego roku, jednak do dziś nie został na nim nadany jakikolwiek materiał w wysokiej rozdzielczości. Programy nadawane na tym kanale TVP są ‘upscalowane’ do wyższej rozdzielczości i wysyłane na satelitę. Sytuacja jest o tyle komiczna, że część treści jest emitowana równolegle na kanale TVP HD gdzie obraz jest na ogół bardzo dobrej jakości HD.

Zmiany w tej materii zajdą najprawdopodobniej dopiero w czerwcu 2012 przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, kiedy TVP 1 oraz TVP 2 mają nadawać w wysokiej rozdzielczości również w cyfrowej telewizji naziemnej. To jednak półtora roku od uruchomienia tej wersji „pseudo HD”.

Nadszedł okres przedświąteczny – to czas kiedy platformy satelitarne liczą na największy napływ nowych abonentów. Na ten okres przygotowywane są najlepsze oferty promocyjne, a wcześniej platformy wzmacniają swoje pakiety o dodatkowe kanały czy nowe usługi.

Już we wrześniu Grupa Canal+ Cyfrowy zapowiedziała wzbogacenie swojego portfolio o 6 własnych kanałów HD. Na dekoderach platformy Cyfra+ 11 listopada zameldują się Planete+ HD, Domo+ HD, MinMini+ HD, TeleTooN+HD, Kuchnia+HD, Ale Kino+ HD. O ich jakości dziś trudno mówić, ale wydaje się, że wiele treści przynajmniej na początku będzie upscalowana, zwłaszcza na kanale dziecięcym i młodzieżowym.

Przynajmniej na razie platforma ITI, czyli telewizja N, jest ofertą konkurencyjną do Cyfry+, dlatego licząc na nowych klientów, a tym samym wyższą wartość w trakcie sprzedaży, przygotowano nowe kanały i usługi. Od zeszłego piątku na wszystkich platformach dostępny jest ogólnotematyczny kanał TVN 7 HD, natomiast na platformie n dostępne są kanały TVN Style HD o raz TVN TURBO HD. Niestety wszystkie te kanały jak na razie są „pseudoHD”.

Dwie błyszczące literki HD w spotach reklamowych i ulotce mają działać jak lep na klientów. Tymczasem mało świadomi klienci wierzą, że jak mają telewizor HD to już oglądają wszystko w HD, natomiast doświadczeni doskonale widzą co dzieje się z jakością na poszczególnych kanałach.

Do kuriozalnych sytuacji dochodzi na większości kanałów HD, przykładem jest HBO gdzie ten sam film potrafi w przeciągu kilku dni pojawić się w bardzo różnych jakościach- od bardzo dobrej do tragicznej.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej, zwłaszcza gdy za ilością nie podąża jakość. Kanałów HD będzie przybywać. Pytanie czy materiałów HD na nich będzie również więcej ? Na pewno fuzja platform przyczyni się do usunięcia kilku kanałów dublowanych i być może podjęta zostanie decyzja o zaprzestaniu wspierania DVB-S i całkowitym przejściu na DVB-S2, dzięki czemu uzyskane zostanie więcej miejsca. Wtedy brak miejsca już nie będzie wymówką. Zdecydowanie lepiej gdyby kanały SD były w dobrej jakości z 16/9 niż wysyp kanałów HD w marnej jakości.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA