REKLAMA

Na telefonach Apple zarabia najwięcej na świecie, ale liderem wartościowym wciąż jest Nokia

01.02.2011 09.31
Na telefonach Apple zarabia najwięcej na świecie, ale liderem wartościowym wciąż jest Nokia
REKLAMA
REKLAMA

Wczoraj Google mógł świętować spektakularny sukces – jego system operacyjny Android stał się najczęściej wybieranym mobilnym OS przez użytkowników smartfonów na świecie bijąc Symbiana, co jeszcze rok temu wydawało się niemożliwe. 32,9% smartfonów sprzedanych w 2010 r. miało zainstalowany system Google’a. Była jednak wczoraj inna niemniej spektakularna informacja.*

Okazuje się bowiem, że inny gracz na tym samym rynku i to nawet w jego szerszym całościowym ujęciu wszystkich telefonów komórkowych, włączając smartfony, który ma zaledwie 4,1% udziału w sprzedaży ilościowej, praktycznie zmonopolizował zyski branży, zbierając ponad 50% tego, ile w 2010 r. zarobiono na sprzedaży telefonów. Mowa o Apple’u. W 2010 r. z całego zysku wygenerowanego przez branżę producentów telefonów komórkowych producent iPhone’a zebrał 51%.

Co ciekawe, mimo znacznych wzrostów ilościowych sprzedaży smartfonów z Andoridem – w końcu są one zazwyczaj najbardziej dochodowe dla producentów, udział Apple’a w zyskach z branży wzrósł w ostatnim kwartale o kilka punktów procentowych. Na drugim miejscu jest Nokia, która zbiera z rynku ok. 20% zysków, a na trzecim Samsung z ok. 17 – 18%. Dalej RIM, HTC, Sony Ericsson i Motorola.

Mimo, iż zysk to najważniejszy parametr dla firmy – w końcu u podłoża każdego przedsięwzięcia biznesowego leży chęć zarobienia pieniędzy – nie jest to standardowy wyznacznik, według którego klasycznie analizuje się rynek. Zysk bowiem to dość? umowna kategoria, który można odpowiednio przedstawić w bilansie.

Według podstawowej segmentacji gospodarki, każdy rynek ma dwa wymiary pomiaru – ilościowy, czyli liczby sprzedanych produktów (w różnych ujęciach dla różnych rynków, może być w kilogramach, tonach, czy sztukach) oraz wartościowy, czyli wartość pieniądza wygenerowanego sprzedażą produktów.

Na rynku telefonów komórkowych w obu przypadkach liderem ciągle jest Nokia – w ujęciu ilościowym (czyli liczby sprzedanych telefonów) ma prawie 33% rynku, choć to spadek o ok 4 punkty procentowe rok do roku oraz w ujęciu wartościowym (czyli przychodu ze sprzedaży telefonów) ma ok 27% rynku, co jest minimalnym wzrostem o 1 pkt proc. rok do roku.

Tak właśnie wygląda rynek telefonów komórkowych na koniec 2010 r. – w obu przypadkach liderem jest Nokia, ale najwięcej zarabia Apple. Pamiętajmy o tym, bo sam system operacyjny jako taki nie zarabia.

* źródło wszystkich wykresów: Asymco

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA