REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Prawdziwych liczb Androida ci Google nie podaje

23.07.2010
9:48
REKLAMA
REKLAMA

Android może mieć zdecydowanie lepsze widoki na pozycję lidera ilościowego globalnego rynku smartfonów niż iPhone, lecz to nie oznacza, że platforma Google’a już dziś jest hegemonem. Suche liczby mogą wydawać się mylne, szczególnie jeśli – tak jak Google ostatnio – pokazuje się je bez szerszego kontekstu. Do realnej oceny brakuje liczb z Android Market.

Google opublikował ostatnio zaktualizowany wykres przedstawiający fragmentację wersji Androida na rynku. Niby jest lepiej niż poprzednio, gdyż przedostatnia wersja Androida oznaczona jako 2.1 zainstalowana jest na ponad połowie (dokładnie 51%) urządzeń na rynku – taki przekaz podchwycony został przez media i komentatorów. Czy słusznie? Warto się wczytać w metodologię wykresu by zauważyć, że wykres przedstawia tak naprawdę wersje systemu Android, które łączyły się z Android Market w pierwszych dwóch tygodniach lipca, a nie faktyczny podział rynkowy obecności poszczególnych wersji OS.

Różnica pomiędzy urządzeniami łączącymi się z Android Market a faktyczną sprzedażą i przez to obecnością poszczególnych wersji mobilnego systemu operacyjnego Google’a może być jednak znaczna. Zresztą nie trzeba wcale wnikliwego oka, żeby zauważyć, że z wykresem coś jest nie tak. Wersja Androida 2.2, która na wykresie ma solidne 3% dostępna jest jedynie na? Nexusach One, smartfonach, które Google zaprzestaje sprzedawać (zapewne nie ze względu na doskonałą sprzedaż).

Pytań i wątpliwości jest zresztą dużo więcej. Czyż nie jest bowiem tak, że posiadacze smartfonów z nowszymi wersjami systemu operacyjnego (2.1, 2.2) łączą się ze sklepem Android Market częściej niż posiadacze starszych wersji (1.5, 1.6)? To przecież na ich urządzenia pisane są dzisiaj aplikacje dostępne w sklepie Google’a, a to faworyzuje częstsze odwiedziny. Zasadnym byłaby więc odpowiedź na pytanie jaka jest proporcja aplikacji w Android Market w podziale na kompatybilność wersji OS. Można ze 100% pewnością założyć, że znaczną przewagę będą miały aplikacje dostępne jedynie na 2.1 i 2.2. Użytkownicy z Androidem 1.5 i 1.6 mają więc mniejszą motywację do odwiedzin Android Market, bo to mało przyjemne jest zapewne czytać bez przerwy: aplikacja kompatybilna z nowszą wersją oprogramowania.

Podział: Android 2.1 – 56%, Android 1.6 – 22%, Android – 1.5 – 19% z pewnością nie jest więc podziałem odpowiadającym faktycznej fragmentacji platformy mobilnej Google’e, ale? dobrze wygląda w porównaniu do wykresu przedstawiającego fragmentację rozdziału iOS na poszczególne iPhone’y w użyciu. Najnowsze dane zebrane przez firmę Chitika przedstawiają bardzo podobny wykres do Google’a z 45% dla iOS 4.0, 30% dla 3.1.3 oraz 14% dla 3.1.2. Dla niewprawionego oka porównanie fragmentacji Androida i iPhone’a mogłoby dawać takie same wyniki..

Pytania, które pozostając bez odpowiedzi Google’a można mnożyć: jaka liczba urządzeń z Androidem łączy się z Android Market? ile jest pobrań aplikacji? ile pobrań notują poszczególne wersje Androida? Tych danych Google nie podaje, bo zapewne nie wyglądałyby przyzwoicie w porównaniu z danymi AppStore od Apple’a. Lepiej prezentuje się przecież informacja, że Google aktywuje 160 tys. smartfonów z Androidem każdego dnia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA