REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Layar - jak zarobić na rzeczywistości rozszerzonej.

04.05.2010
10:07
REKLAMA
REKLAMA

Layar to przeglądarka czasu rzeczywistego, która początkowo dostępna była tylko w Holandii. Rozgłos zdobyła dzięki konkurencyjnemu sklepowi z aplikacjami na telefony komórkowe, Android Market. Ta bezpłatna aplikacja, która w późniejszym czasie stała się dostępna także dla telefonów iPhone, dzięki największemu sklepowi z aplikacjami Apple AppStore umożliwia przedstawianie informacji związanych z lokalizacją użytkownika.

Layar dzięki współpracy odbiornika GPS, kamery oraz kompasu wbudowanego w telefon przedstawia uaktualniany na bieżąco obraz z naniesionymi danymi dotyczącymi np. znajdujących się w pobliżu restauracji, muzeów, czy stacji metra. W najnowszej wersji aplikacja potrafi czerpać informacje o miejscu w którym jesteśmy z 86 źródeł takich jak Wikipedia, Google, czy Facebook. Ponad rok temu holenderska firma SPRXMobile otworzyła się na współpracę z zewnętrznymi programistami oraz innymi firmami, dzięki czemu Layar mógł w szybki sposób wzbogacić się o kolejne tzw. warstwy, zdobywając tym samym coraz większą popularność wśród użytkowników zaawansowanych telefonów komórkowych. Dzięki interfejsowi API, do którego dostęp mają developerzy z całego świata, w bazie danych tej przeglądarki czasu rzeczywistego pojawiło się wiele warstw informujących o agencjach turystycznych, szpitalach, mieszkaniach na sprzedaż itp. W raz z rozwojem programu użytkownik ma możliwość określenia rozmaitych kryteriów wyników. Począwszy od dystansu wyszukiwania określonych informacji do np. cen mieszkań wystawionych na sprzedaż lub restauracji w zależności od naszego kulinarnego gustu.

Mając do dyspozycji ponad 1,6 miliona zaawansowanych telefonów komórkowych na których ich właściciele zainstalowali przeglądarkę Layar, SPRXMobile znalazła świetny pomysł na zarobienie pieniędzy zarówno dla siebie jak i programistów tworzących dodatki i nowe warstwy.

Platforma płatności Layar została stworzona do obsługi wielu dostawców operujących w wielu walutach, na różnych rynkach lokalnych. Oferta Layar w oparciu o przepisy prawne i podatkowe pozwala wydawcy źródeł (warstw) skoncentrować się na podstawowej działalności, czyli dostarczaniu informacji końcowemu odbiorcy. Dzięki nowemu systemowi programiści mogą publikować w bazie danych Layar płatne, rozszerzone wiadomości na temat aktualnego położenia i kryteriów wyszukiwania danego obiektu/obiektów. Pierwszym  dostawcą płatności został serwis PayPal. Z rozszerzonej usługi wyszukiwania  mogą w chwili obecnej korzystać mieszkańcy USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Jak zapewniają przedstawiciele SPRXMobile, kolejne formy płatności i waluty oraz inni dostawcy usług płatniczych będą dodawani regularnie w najbliższym czasie.

Pierwszymi wydawcami, którzy skorzystali z rozszerzonej usługi Layar zostali m.in:
*Berlitz City Guides- który pomaga w odnajdywaniu największych atrakcji miast, najbardziej komfortowych hoteli, doskonałych miejsc na zakupy, najmodniejszych klubów nocnych, czy ekskluzywnych restauracji.
*Mouse Reality for Disney World and Disneyland: pomaga znaleźć i przejść wszystkie atrakcje, pokazy, sklepy i restauracje w Disneylandzie i Disney World
*EyeTour – dzięki niemu turyści otrzymują możliwość poznania bogatego dziedzictwa kulturowego. Zawartość rozszerzonych źródeł została wzbogacona o materiały wideo wielu zabytków, muzeów i restauracji

Layar zastosował podobny podział zysków jak Apple, który obowiązuje w AppStore i iBook Store. Zasadniczą różnicą jest brak cenzury i systemu akceptacji przez odgórny system. Według systemu ustalonego przez Layar, wydawca otrzymuje 60% zysku; pozostałe 40% przeznaczane jest na utrzymanie platformy, administracji i systemu płatności.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA