REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

iPhone 3.0 - macie coście chcieli

17.03.2009
22:09
REKLAMA
REKLAMA

A to zaskoczenie! Tym razem to Apple posłuchało głosu ludu i dostosowało swój produkt do oczekiwań, a nie – jak to w zwyczaju miał Steve Jobs – kazało dostosować potrzeby do produktu. Nowe oprogramowanie iPhone’a przynosi prawie wszystkie oczekiwane poprawki do poprzedniego, a nawet daje nieco więcej.

Jeszcze wczoraj Mobile Crunch, a za nim wielu prześmiewców, punktowało Apple za braki w iPhone 1.0 i 2.0. Apple odpowiedziało więc punkt po punkcie:

– Działanie aplikacji w tle? Wprawdzie tylko po Push Notification System, ale mimo wszystko proszę bardzo.
– Kopiuj/wklej? Macie.
– MMS? A kto tego jeszcze używa?? Naprawdę chcecie? No to proszę.
– Nagrywanie video? Eeee, następne pytanie proszę.
– Bluetooth? Leci.
– Flash w Safari? No, co za dużo, to niezdrowo?
– Horyzontalny widok w aplikacjach systemowych? Jasne.
– Udostępnianie połączenia? Ależ oczywiście.
– Tylko tyle? Ależ skąd. Na dokładkę rzucimy wam dziesiątki mniejszych zmian, które uczynią korzystanie z iPhone’a bardziej wydajnym.

A tak na poważnie, to wydaje się, że tym razem Apple postanowiło uszczknąć co nieco z funkcjonalności dostępnych w AppStore i poza nim aplikacji. Możliwość nagrywania notatek głosowych to jedna z innowacyjnych funkcji Evernote. Znana z Mac OS X S funkcja Spotlight zaimplementowana na ekranie powitalnym iPhone’a wydaje się czerpać garściami z pomysłu Intelliscreen oraz Kate.

Mamy też coś na wzór oczekiwanego przez wielu AppStore Premium, tyle że zamiast oddzielnego sklepu z droższymi aplikacjami będziemy mieli system abonamentowy na nowe poziomy gier, funkcjonalności programów, itp. Trzeba więc będzie się przyzwyczaić do tego, że za dobre programy będzie się płacić więcej i częściej.

Z nowymi API w liczbie 1000 można oczekiwać dalszego dynamicznego rozwoju AppStore. Wydaje się, że wkrótce pojawią się w nim nowe aplikacje o zaawansowanych funkcjonalnościach, które przyćmią wstydliwe iFarty i iBeery. Dziś nie ma żadnej nawigacji typu samochodowego w AppStore. Za trzy miesiące z pewnością będzie w czym wybierać. Aż strach pomyśleć czego iPhone nie będzie wkrótce umiał. Bo, po tym jak zmierzy nam ciśnienie, skontroluje poziom cukru we krwi, to – co do niedawna było dowcipem krążącym po Internecie – zapewne niedługo przygotuje nam kawę w ekspresie?.

Na poważne analizy nowej wersji systemu operacyjnego iPhone’a przyjdzie jeszcze czas. Na dzisiaj wydaje się, że miny nie tylko panom z Palma, ale również pewnie i menedżerom Nokii, Microsoftu, Motoroli i Samsung nieco zrzedły. Dopracowany OS iPhone’a winduje go na 90 metr w biegu na 110 metrów przez płotki. Inni dopiero udzielają przedbiegowych wywiadów, w których przechwalają się jak to im bieg świetnie pójdzie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA