Google pracuje nad nową funkcją wyszukiwarki. Będziesz mógł komentować
Google testuje nową funkcję "Dyskusje" wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. "Dyskusje" pozwalają na komentowanie i ocenianie komentarzy pod wynikami wyszukiwania.

14 lat temu najgorętszą frazą w internecie nie była "sztuczna inteligencja", lecz "media społecznościowe". Kto miał pieniądze, inwestował w tworzenie własnego serwisu. Okazji nie odpuścił także Google, oddając internautom do użytku serwis Google+. Jednak jego historia nie trwała długo, bo nikłe zainteresowanie platformą doprowadziło do jej zamknięcia w 2018 roku.
Mimo to Google całkowicie nie porzucił idei posiadania opcji społecznościowych. Bo te znajdą się... w wyszukiwarce.
Nowa funkcja wyszukiwarki Google. W Dyskusjach skomentujesz wynik meczu lub treść artykułu
Użytkownik serwisu X Nicholas McDonough zauważył, że Google po cichu uruchomił Google Discussions w wersji beta na urządzenia mobilne. Nowa opcja pojawia się gdy użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych wyszukują zapytanie "[drużyna] kontra [drużyna]". W odpowiedzi na zapytanie, oprócz informacji o meczu, użytkownikom prezentowana jest zakładka "Dyskusja", gdzie mogą oni zostawić komentarz do meczu, a także odpowiedzieć na inne komentarze oraz ocenić je kciukiem do góry lub kciukiem w dół.
Do pozostawiania komentarzy używane jest konto Google, a sam koncern zastrzega, że wszystkie komentarze pozostawiane w usłudze będą wyświetlane publicznie i "mogą się pojawić lub zostać użyte w pozostałych usługach Google lub stronach firm trzecich korzystających z usług Google".




Po kliknięciu zdjęcia profilowego jednego z komentujących, użytkownik zostaje przeniesiony na jego profil, gdzie może podejrzeć inne dyskusje, w jakich brał udział.
Na pierwszy rzut oka, struktura Dyskusji przypomina serwis Reddit, gdzie aktywność w serwisie w dużej mierze polega na komentowaniu treści - nie tylko tych publikowanych przez użytkowników, ale także wiadomości i artykułów - i dyskusjach w samych komentarzach. Ku porównaniu z serwisem Reddit skłania także system możliwości pozytywnej, jak i negatywnej oceny komentarzy, bo w większości serwisów społecznościowych dominuje system jedynie pozytywnej oceny publikowanych treści.
Po co Googlowi Dyskusje? Nowa funkcja ma więcej sensu niż wielu osobom się wydaje
Poprzez Dyskusje Google może chcieć osiągnąć kilka celów i prawdopodobnie żaden z nich nie ma związku z rynkiem mediów społecznościowych. Pierwszym z nich jest utrzymanie użytkownika dłużej w usługach Google, co przekłada się na zwiększenie ruchu i kolejne możliwości monetyzacji. Drugim są niewątpliwie dane, jednak nie tyle nasze osobiste, co publikowane przez nas treści.
Google, w przeciwieństwie do Mety, która ma własnego Facebooka, Instagrama i Threads oraz w przeciwieństwie do OpenAI, które ma podpisaną umowę z Redditem, nie ma dostępu do obszernych, generowanych na bieżąco przez użytkowników treści tekstowych - bezcennych do treningu generatywnej AI. Dyskusje byłyby kanałem, poprzez który Google w prosty sposób może pozyskać potencjalne duże ilości danych przydatnych w treningu AI.
Wreszcie, treść Dyskusji może stanowić kolejny element algorytmu wyszukiwarki Google. Jeżeli dana strona internetowa, serwis lub artykuł są często komentowane i komentowane w sposób konstruktywny, może to zapunktować pozytywnie dla algorytmu, a co za tym idzie, pozycji treści w wyszukiwarce Google.
Jednak to póki co tylko domysły i wciąż nie wiadomo czy Dyskusje w ogóle opuszczą kanał beta. Jeżeli to się stanie, oprócz ciekawego dodatku do wyszukiwarki, użytkownicy zyskają także kolejne miejsce do pozyskiwania informacji i wyrażania siebie - albo przepychanek słownych i szerzenia dezinformacji.
Więcej na temat Google:
Zdjęcie główne: Tada Images / Shutterstock