Masa Polaków nie ma dostępu do światłowodu. Ministerstwo Cyfryzacji podaje dane
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nowy raport dotyczący dostępności internetu stacjonarnego w Polsce. Z danych wynika, że ogromna część Polaków wciąż nie ma dostępu do superszybkiego połączenia.
Problem białych plam jest trudny do zlikwidowania. Operatorzy telekomunikacyjni od wielu lat rozwijają infrastrukturę światłowodową w naszym kraju. Musimy mieć świadomość, że priorytetowo traktowane są miejsca, w których inwestycje związane z siecią najbardziej się opłacają – m.in. duże miasta o wysokiej gęstości zaludnienia. Na końcu brane są pod uwagę małe wsie o niskiej liczbie mieszkańców, gdzie rozwijanie infrastruktury jest nieekonomiczne. W rezultacie miliony adresów w całym kraju wciąż pozostaje bez dostępu do szybkiego internetu.
Miliony Polaków wciąż bez dostępu do szybkiego internetu
Raport Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu obejmuje informacje z czwartego kwartału 2024 roku i ujawnia kilka ciekawych danych w kwestii dostępności sieci szerokopasmowej. Dokument nie odnosi się do liczby mieszkańców Polski, a liczby adresów, które mają dostęp do szybkiego internetu, lub go nie mają. W Polsce obecnie istnieje 9 131 084 punktów adresowych, z czego zdecydowana większość jest objęta zasięgiem internetu szerokopasmowego o prędkości co najmniej 100 Mb/s.
Dane z systemu SIDUSIS potwierdzają, że 7 643 907 punktów adresowych ma podłączenie do szybkiego internetu. Z czego aż 5 088 342 adresy ma do dyspozycji sieć o przepustowości 1000 Mb/s. W Polsce znajduje się też 457 356 punktów adresowych z podłączoną infrastrukturą o przepustowości 10 Gb/s.
Mimo tego miliony adresów wciąż pozostaje bez dostępu do szybkiego internetu – raport mówi, że w całym kraju znajduje się 2 428 633 tzw. białych plam NGA, czyli punktów adresowych bez dostępu do sieci o prędkości 100 Mb/s. Z czego duża część całkowicie pozbawiona jest dostępu do internetu stacjonarnego – dane mówią o 1 496 177 punktach adresowych. Polski rząd aktywnie działa, aby jak największa liczba obywateli miała dostęp do szybkiej sieci. Na terenie całego kraju we wszystkich 16 województwach zgłoszono plany inwestycyjne obejmujące 1 956 144 punkty adresowe.
Najnowszy raport Ministerstwa Cyfryzacji ujawnia też, że od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2024 Polacy zgłosili 149 134 zapotrzebowania na internet. Taką funkcję znajdziemy na rządowej stronie internet.gov.pl. Plany ulepszenia infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce są naprawdę ambitne. Każdego roku na ten cel przeznacza się miliardy złotych, tak aby w ciągu kilku następnych lat zapewnić dostęp do szybkiego internetu dla niemalże każdego mieszkańca Polski.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web: