REKLAMA

Mamy nowego bigtechowego bilionera. Choć nie tak znanego jak Apple czy Nvidia

Przytłaczająca większość najbogatszych i najpotężniejszych korporacji świata to te zajmujące się technologią. Do Apple’a, Amazonu i Nvidii z wyceną powyżej biliona dolarów dołączają specjaliści od układów scalonych.

Broadcom wycena bilion
REKLAMA

Po raz pierwszy w swojej historii firma Broadcom osiągnęła wycenę rynkową w kwocie powyżej biliona dolarów, dołączając do bardzo wąskiego grona spółek publicznych o podobnej wartości. Tym samym rzeczony Broadcom znalazł się w elitarnym i wąskim gronie, do którego należą Apple, Microsoft, Nvidia, właściciel Google’a, Amazon i Meta. Czym sobie na to zasłużył ten relatywnie nieznany na rynku konsumenckim gigant?

REKLAMA

Wycena Broadcomu już od dawna pięła się wysoko do góry. Firma kwartał w kwartał przedstawia inwestorom znakomite wyniki, zazwyczaj powyżej oczekiwań. Tylko w ostatnim kwartale firma odnotowała zysk netto w kwocie 4,3 mld dol. przy przychodach w kwocie 14 mld dol. To, odpowiednio, 800- i 14-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału rok temu.  Broadcom zamknie swój rok fiskalny z zyskiem netto 5,9 mld dol. przy przychodach 51,6 mld dol. (44-procentowy wzrost).

Czytaj też:

Co to jest Broadcom i dlaczego właśnie stał się jedną z najpotężniejszych firm na świecie?

Broadcom to globalna korporacja technologiczna, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu współczesnej infrastruktury cyfrowej. Jej wpływ na branżę technologiczną jest nie do przecenienia, zwłaszcza w zakresie rozwoju zaawansowanych układów półprzewodnikowych i oprogramowania. Firma ta jest sercem wielu innowacji, które napędzają dzisiejszy świat cyfrowy.

Historia Broadcom sięga lat 90., kiedy to w 1991 r. dwaj doktorzy inżynierii elektrycznej, Henry Samueli i Henry Nicholas, założyli firmę w Irvine w Kalifornii. Ich wizją było tworzenie układów scalonych o wysokiej wydajności dla komunikacji szerokopasmowej. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu Broadcom szybko stał się liderem w dziedzinie technologii sieciowych i komunikacyjnych.

Przez lata Broadcom dynamicznie się rozwijał, zarówno organicznie, jak i poprzez strategiczne przejęcia. W 2016 r. doszło do istotnego wydarzenia w historii firmy - fuzji z Avago Technologies. Avago, mające korzenie w Hewlett-Packard i Agilent Technologies, przejęło Broadcom za kwotę 37 mld dol., a nowo powstały byt przyjął nazwę Broadcom Inc. To połączenie wzmocniło pozycję firmy na globalnym rynku półprzewodników.

Dzisiaj Broadcom jest znany z szerokiej gamy produktów i usług. Specjalizuje się w projektowaniu i dostarczaniu zaawansowanych układów półprzewodnikowych wykorzystywanych w centrach danych, sieciach światłowodowych, urządzeniach mobilnych oraz sprzęcie przemysłowym. Ponadto firma oferuje rozwiązania programowe dla przedsiębiorstw, w tym oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą i zabezpieczeniami.

Wpływ Broadcom na branżę technologiczną jest ogromny. Jej produkty są integralną częścią wielu urządzeń i systemów, z których korzystamy na co dzień - od telefonów, przez routery Wi-Fi, po serwery obsługujące usługi chmurowe. Firma konsekwentnie inwestuje w badania i rozwój, dążąc do przekraczania granic możliwości technologicznych.

REKLAMA

Patrząc w przyszłość, Broadcom nadal będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu kierunków rozwoju technologii. W erze rosnącego zapotrzebowania na szybsze i bardziej efektywne rozwiązania komunikacyjne, innowacje firmy mogą stać się fundamentem nowych osiągnięć w dziedzinach takich jak 5G, Internet 4zeczy czy sztuczna inteligencja. Widać to zresztą we wspomnianych wynikach finansowych: 30,1 mld dol. z rocznych przychodów pochodziło z działu układów scalonych, 12,2 mld dol. to wpływy z produktów związanych z AI (koprocesory do przeliczeń AI i akceleracji działań sieciowych).

Firma przekazała też inwestorom, że spodziewa się dalszych wzrostów,

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA