REKLAMA

Pierwsze na świecie bezpośrednie połączenie 5G z satelitą. Nowa era zasięgu mobilnego 

Łączność to niewidzialna tkanina, która spaja nasz coraz bardziej cyfrowy świat. Większość z nas doświadczyła zakłóceń spowodowanych wolnym internetem lub brakiem zasięgu w odległych obszarach. Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła to zmienić. Wkrótce każdy będzie mógł korzystać z szybkiego internetu i dzwonić nawet z najbardziej niedostępnych miejsc.

Pierwsze na świecie bezpośrednie połączenie 5G z satelitą. Nowa era zasięgu mobilnego 
REKLAMA

Łączność satelitarna to póki co dość skomplikowana i kosztowna sprawa. A gdybyśmy tak mogli korzystać z niej przy pomocy zwykłego smartfona? Wizję tę chce uczynić realną Europejska Agencja Kosmiczna, która przeprowadziła właśnie przełomowy i niezwykły test.

REKLAMA

Kosmiczny internet 5G staje się faktem

ESA i Telesat jako pierwsze na świecie połączyły satelitę na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) z Ziemią, wykorzystując technologię 5G NTN (Non-Terrestrial Network, sieć pozaziemska) w paśmie częstotliwości Ka. Jest to kluczowy krok w kierunku uczynienia połączeń satelitarnych tak prostymi, jak korzystanie z telefonu komórkowego.

Dotychczas komunikacja satelitarna była skomplikowana i często wymagała specjalistycznego sprzętu. Nowe podejście, wykorzystujące standardową technologię 5G, otwiera zupełnie nowe możliwości. Połączenie satelitów z 5G NTN pozwala na obsługę usług wymagających interaktywnych połączeń w czasie rzeczywistym oraz łączności satelitarnej przy wykorzystaniu zwykłych telefonów.

Użycie pasma Ka (26-40 GHz) dodatkowo zwiększa wydajność łącza, umożliwiając przesyłanie większych ilości danych w czasie rzeczywistym. To kluczowe dla aplikacji wymagających szybkiej i niezawodnej komunikacji, takich jak medycyna na odległość, czy zarządzanie kryzysowe.

Test był częścią strategicznego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej "Kosmos na rzecz 5G/6G i zrównoważonej łączności", którego celem jest integracja sieci komórkowych z sieciami kosmicznymi w celu zapewnienia łączności każdemu, wszędzie i o każdej porze.

O co tyle szumu?

Teoretycznie technologia ta umożliwia płynne przełączanie się między sieciami naziemnymi a satelitami, zapewniając ciągły zasięg, niezależnie od tego, czy znajdujesz się w centrum miasta, czy na odległym zboczu góry.

Udany test otwiera możliwości, które wcześniej były poza zasięgiem, ponieważ nisko latające satelity w połączeniu ze znormalizowaną technologią 5G mogą teraz obsługiwać usługi wymagające połączeń interaktywnych w czasie rzeczywistym.

Potencjalnych zastosowań jest mnóstwo - od zdalnej chirurgii, poprzez niezawodne usługi telemedyczne, po obsługę pojazdów autonomicznych. System oferuje również możliwość zapewnienia łączności zespołom reagującym na katastrofy, utrzymywanie zwykłej łączności w odległych lokalizacjach, a nawet korzystanie z usług internetowych w trakcie lotu samolotem.

Technologia ta poprawia również łączność na morzu i w samolotach oraz umożliwi monitoring środowiska i przeprowadzanie badań naukowych na skalę globalną.

Więcej o łączności satelitarnej przeczytasz na Spider's Web:

Globalna łączność będzie bardziej dostępna

Wykorzystując technologię 5G firmy Amarisoft, zespół nawiązał i utrzymywał stabilne połączenie z satelitą, gdy przemieszczał się po niebie, od punktu tuż nad horyzontem do szczytowej wysokości 38 stopni i z powrotem.

Podczas gdy podobne eksperymenty były przeprowadzane z satelitami na orbitach geostacjonarnych, eksperyment ESA był pierwszą udaną implementację technologii 5G NTN z satelitą na niskiej orbicie okołoziemskiej poruszającym się szybko względem użytkownika na ziemi.

Przystępna cenowo technologia jest sercem misji Amarisoft. Wykorzystuje ona otwarte standardy za pośrednictwem protokołów 3GPP. Dzięki 5G przez satelitę sprawiamy, że globalna łączność będzie bardziej dostępna

- powiedział Marouan Benabdellah-Chaouni, wiceprezes Amarisoft.
REKLAMA

Aktualnie 50 operatorów w 37 krajach planuje usługi satelitarne na bazie 5G NTN. Według ekspertów, do 2030 r. technologia 5G NTN może stać się standardem w obszarach o słabej lub zerowej infrastrukturze telekomunikacyjnej. To ogromna szansa na zmniejszenie cyfrowego wykluczenia i wprowadzenie innowacji tam, gdzie dotychczas były one niemożliwe.

Opisywany eksperyment to dopiero początek. ESA i Telesat udowodniły, że połączenie satelitów z 5G NTN jest realne i ma ogromny potencjał. W przyszłości możemy spodziewać się rozwoju konstelacji satelitów, które zapewnią globalny dostęp do telefonu i szybkiego internetu. To rewolucja, która zmieni nasze życie na Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA