REKLAMA

Polski rząd pisze do Apple'a. Domaga się funkcji ratującej życie

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka wysłał list do Apple. Pismo skupia się na funkcji łączności satelitarnej w smartfonach Apple.

Polski rząd pisze do Apple'a. Domaga się funkcji ratującej życie
REKLAMA

Treść listu to nic innego jak prośba udostępnienia usługi w naszym kraju. Ministerstwo Cyfryzacji wzięło sprawy w swoje ręce i jest to stanowczy krok w tym kierunku. To kolejna ważna inicjatywa Polaków, zaraz po niedawnym zawiadomieniu UOKIK. Co ciekawe, sprawy się w pewnym sensie pokrywają. Petycja bowiem również wymieniała brak obecności funkcji satelitarnego wzywania pomocy.

REKLAMA

Wiceminister cyfryzacji interweniuje. Wysyła pismo do Apple w sprawie funkcji iPhone’a

Oczywiście tak jak możemy się spodziewać, inicjatywa Michała Gramatyki nie obejmuje prośby o wdrożenie innych funkcji, które po prostu ułatwiają korzystanie z iPhone’ów. Usługa wzywania pomocy przez satelitę jest szczególnie ważna, ponieważ została stworzona w wyższym celu – ratowaniu ludzkiego życia.

W liście do firmy Apple z 27 września (który dostrzegł serwis GSMonline) przede wszystkim jest mowa o problemie braku możliwości wykonania połączenia ze służbami – z numerem alarmowym innym niż 112 w momencie braku połączenia z siecią komórkową. Wiceminister Cyfryzacji podkreśla, że w innych państwach takich jak Francja, Niemcy i Irlandia jest możliwość wykonania połączenia satelitarnego ze służbami ratunkowymi.

Treść zahacza również o niedawne wydarzenia – powodzie na terenach południowo-zachodniej Polski, gdzie występował problem podczas wywoływania numerów alarmowych w miejscach z ograniczonym dostępem do sieci mobilnej. W takich sytuacjach sieć mobilna może być niedostępna ze względu na klęski żywiołowe i jedyną opcją na połączenie się ze służbami jest łączność satelitarna.

Michał Gramatyka podkreśla w piśmie, że Polska jest gotowa na wdrożenie funkcji satelitarnego wzywania pomocy oraz fakt, że w naszym kraju smartfony z systemem iOS są dość popularne – według rządowych badań udział iPhone’ów na rynku wynosi 19 proc. Wiceminister Cyfryzacji na koniec listu zaznaczył chęć współpracy wraz z firmą Apple w zakresie ustaleń technicznych i prawnych, ale również wymienił kadrę zespołu, która może podjąć kontakt w sprawie wdrożenia rozwiązania.

List został już przesłany do Apple. Miejmy nadzieję, że interwencja ze strony przedstawicieli rządu przyniesie pozytywne skutki. Trzeba wspierać tego typu inicjatywy. Kilka miesięcy temu zrobiło się głośno o petycji do UOKIK, która została już przekazana w ubiegłym miesiącu. W niedawnym artykule redaktor naczelny Spider’s Web Przemysław Pająk dobitnie pokazał, że polskie iPhone’y są mocno ograniczone. Nie chodzi tu jednak tylko o funkcje Apple Intelligence, które trafią później do krajów Europy ze względu na obowiązujące regulacje, ale również opcje, których brakuje już od lat. 

Funkcja satelitarnego wzywania pomocy dostępna jest od iPhone’a 14, który miał premierę w 2022 roku. Nasi zachodni sąsiedzi mają ją od końca 2022. Nie mówiąc już o polskiej Siri czy innych przydatnych rozwiązań. Oby list Ministerstwa Cyfryzacji coś zmienił. Trzymamy kciuki.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Apple przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA