REKLAMA

Zaskakujące odkrycie astronomów. Natrafili na tunel łączący nasz układ słoneczny z innymi gwiazdami

Wszechświat to bezkresna przestrzeń, pełna tajemnic i fascynujących zjawisk. Okazuje się, że nawet najbliższe otoczenie naszego Układu Słonecznego kryje sekrety, które dopiero teraz udaje nam się odkrywać.

Zaskakujące odkrycie astronomów. Natrafili na tunel łączący nasz układ słoneczny z innymi gwiazdami
REKLAMA

Grupa naukowców z Instytutu Max Plancka, analizując dane z teleskopu rentgenowskiego eRosita, dokonała niezwykłego odkrycia. Co ustalili? Otóż żyjemy w gigantycznej „kosmicznej saunie” – Lokalnej Gorącej Bańce (LHB). Korzystając z tych danych naukowcy twierdzą, że natrafili również na „kosmiczny tunel”, który łączy nasz układ słoneczny z innymi gwiazdami.

REKLAMA

Żyjemy w gorącej bańce

Nasz Układ Słoneczny dryfuje w ogromnej strukturze zwanej Lokalną Gorącą Bańką (ang. Local Hot Bubble, LHB). To niezwykłe środowisko jest wypełnione gorącym i rozrzedzonym gazem o temperaturze sięgającej nawet miliona stopni Celsjusza, emitującym głównie promieniowanie rentgenowskie.

Widma rozproszonego promieniowania rentgenowskiego informują naukowców nie tylko o temperaturze, ale także o trójwymiarowej strukturze gorącego gazu. 

Teraz dzięki danym z teleskopu rentgenowskiego eRosita naukowcy z Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka (MPE) dokonali przełomowych odkryć, które rzucają nowe światło na to tajemnicze zjawisko.

Okolicę urządziły nam supernowe

Satelita eRosita jest pierwszym rentgenowskim teleskopem obserwującym niebo z orbity. eRosita, który od 2019 r. skanuje całe niebo dostarczył danych, które pozwoliły naukowcom na stworzenie pierwszego w historii trójwymiarowego modelu Lokalnej Gorącej Bańki. Jednym z najważniejszych odkryć jest stwierdzenie, że temperatura w obrębie bańki nie jest jednolita.

Struktura 3D LHB z kolorami wskazującymi jej temperaturę. Ilustracja: Michael Yeung / MPE

Gradient temperatury, czyli różnice w stopniowym ochładzaniu lub nagrzewaniu się gazu, może być dowodem na to, że bańka jest wynikiem wielu eksplozji supernowych sprzed kilku milionów lat.

Te potężne wybuchy zreorganizowały lokalne środowisko kosmiczne wypychając materię i podgrzewając pozostały gaz. Niczym kosmiczne fajerwerki, rozrzuciły materię i energię w przestrzeń, formując i podgrzewając LHB. Każda supernowa to gigantyczny impuls energii, który na miliony lat zmienia otoczenie.

Tunel do konstelacji Centaura

Badania ujawniły istnienie nowego “tunelu” międzygwiezdnego, prowadzącego w stronę konstelacji Centaura.

Model 3D sąsiedztwa słonecznego. Pasek kolorów przedstawia temperaturę LHB. Kierunek Centrum Galaktyki (GC) i Północy Galaktyki (N) jest pokazany w prawym dolnym rogu. Ilustracja: Michael Yeung / MPE

Odkryty łącznik może wiązać Lokalną Gorącą Bańkę z inną sąsiednią bańką kosmiczną. Wyobraźcie sobie kosmiczny korytarz łączący dwie gigantyczne struktury. To otwiera nowe możliwości badania przepływu materii i energii w przestrzeni międzygwiezdnej.

Jeśli hipoteza się potwierdzi mogłoby to oznaczać istnienie sieci połączonych struktur w przestrzeni międzygwiezdnej, które mogą wpływać na ruch materii i promieniowanie w naszej galaktyce.

Trójwymiarową, interaktywną mapę naszej lokalnej bańki możecie zobaczyć w tym miejscu.

Nie wiedzieliśmy wcześniej o istnieniu międzygwiezdnego tunelu w kierunku Centaura, który wycina lukę w chłodniejszym ośrodku międzygwiezdnym. Tunel Centaura może być lokalnym przykładem szerszej gorącej sieci w ośrodku międzygwiezdnym podtrzymywanej przez sprzężenie zwrotne gwiazd w całej Galaktyce. Pomysł ten został zaproponowany w latach 70., ale nadal trudno go udowodnić

- mówi Michael Freyberg, główny autor badania.

Więcej o zagadkach Wszechświata przeczytasz na Spider's Web:

Pustka i gorąca materia

LHB to gigantyczna struktura o średnicy wynoszącej około 300 lat świetlnych. Powstała prawdopodobnie w wyniku serii eksplozji supernowych, które miały miejsce w pobliskim ramieniu spiralnym Drogi Mlecznej. Te eksplozje wymiotły gęstszy gaz z regionu pozostawiając po sobie niemal pustkę wypełnioną wyłącznie ekstremalnie gorącą materią.

Choć bańka jest niemal pusta, to jej obecność ma kluczowe znaczenie dla naszego Układu Słonecznego. Wpływa na poziom promieniowania kosmicznego, docierającego do Ziemi, oraz na ruch pyłu i gazu w naszej najbliższej okolicy kosmicznej.

Zrozumieć kosmos

REKLAMA

Nowy model 3D pozwala nie tylko lepiej zrozumieć historię naszego kosmicznego sąsiedztwa, ale także wpływa na szersze badania ewolucji galaktyk. Lokalna Gorąca Bańka może stanowić kluczowy element w poznaniu, jak materia przemieszcza się w galaktyce i jak powstają nowe gwiazdy. Odkrycie tunelu międzygwiezdnego to dodatkowy krok w stronę zrozumienia, jak łączą się ze sobą struktury w kosmosie.

Naukowcy planują kolejne analizy danych z eRosita, aby potwierdzić istnienie tunelu i zbadać, jak duży wpływ mogą mieć takie struktury na całą Drogę Mleczną. Odkrycia te są również zapowiedzią nowych pytań - jakie inne sekrety skrywa nasza galaktyka i jakie tajemnice jeszcze kryje Wszechświat?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA