REKLAMA

Huawei podjął ważną współpracę. Chodzi o zegarki i twoje zdrowie

Huawei ogłosił, że podjął współpracę z Polskim Towarzystwem Postępów Medycyny – Medycyna XXI. Popularny producent elektroniki chce przekonać użytkowników zegarków, aby przekazywali dane zdrowotne swoim lekarzom.

Huawei podjął ważną współpracę. Chodzi o zegarki i twoje zdrowie
REKLAMA

Inteligentne zegarki, czy jak kto woli smartwatche, to dzisiaj już nie tylko sprzęty do wyświetlania godziny i sterowania muzyką. To też potężne narzędzia, które dostarczają nam dodatkowych informacji o zdrowiu – oferują pomiary tętna, snu, EKG, pomiar stresu, są nawet modele, które sprawdzają tętnicze ciśnienie krwi (np. nowy Huawei Watch D2). Te dane mogą być niezwykle cenne w rękach personelu medycznego, a nie tylko jako coś do naszego wglądu.

REKLAMA

Huawei i PTPM-MEDYCYNA XXI chcą, aby twój lekarz miał wgląd do danych z smartwatcha

W spotkaniu inauguracyjnym współpracę wziął udział prof. Dr hab. N. med. Krzysztof J. Filipiak – uznany kardiolog, internista i ekspert w dziedzinie technologii medycznych. Współpraca zakłada, że dane zdrowotne zbierane przez smartwatche są kluczem do przyszłości medycyny. Jej celem jest upowszechnienie korzystania z tych informacji.

Obowiązkiem lidera rynku jest nieustanne przesuwanie granic i wyznaczanie kierunków rozwoju. Nasze smartwatche od dawna oferują coraz dokładniejsze możliwości monitorowania aktywności fizycznej, natomiast największa zmiana odbywa się w obszarze zdrowia. Najnowsze urządzenia umożliwiają nie tylko pomiar tętna czy monitorowanie snu, lecz także analizę EKG, pomiar stresu czy nawet tętniczego ciśnienia krwi. To w połączeniu z rosnącą popularnością całej kategorii smart zegarków w Polsce sprawia, że podstawowe badania przesiewowe stają się łatwo dostępne niemal dla każdego. Kolejnym krokiem w tej zmianie będzie przekonanie użytkowników zegarków do świadomego przekazywania danych zdrowotnych lekarzom, a jednocześnie przekonanie personelu medycznego, że te informacje mogą być wartościowe i pomocne w ich pracy

– powiedziałą Dorota Rakowska, Marketing Director, Huawei CBG Polska.

Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny - MEDYCYNA XXI natomiast popularyzuje wiedzę na temat ochrony zdrowia w społeczeństwie oraz w środowiskach medycznych.

Polska medycyna wkracza na naszych oczach w erę cyfrową, opartą na analizie danych i bieżącej komunikacji na linii pacjent-lekarz. Zarówno w przypadku profilaktyki, jak i zdalnego monitorowania, bardzo istotną rolę mogą odegrać dane zdrowotne generowane przez pacjentów (PGHD), które pochodzą m.in. ze smartwatchy. Zegarek gromadzi te informacje automatycznie przez całą dobę, dzięki czemu uzyskujemy pełniejszy obraz: danych biometrycznych, ruchowych czy nawet tych dotyczących nastroju pacjenta. W codziennej pracy kardiologa bardzo często wykorzystuję, chociażby dane o aktywności fizycznej (krokomierz) i analizę tętna pacjenta. Coraz więcej pacjentów ma już urządzenia dokonujące skriningowego pomiaru EKG czy ciśnienia tętniczego. W kontekście potrzeby wczesnego rozpoznania nadciśnienia, czy uchronienia pacjenta przed konsekwencjami migotania przedsionków, te funkcje smartwatchy stają się bardzo ważne. O zaletach i zastosowaniach PGHD z zegarków mówimy od dawna na kongresach PTPM oraz na naszych edukacyjnych webinariach. Temat ten poruszymy również podczas naszej serii rozmów z krajowymi konsultantami medycznymi i innymi ekspertami

– wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, Prezes PTPM-MEDYCYNA XXI.

Działania początkowo będą skierowane w stronę przedstawicieli personelu medycznego. Huawei w pierwszej kolejności zamierza przeprowadzić wśród tej grupy badania opinii na temat podejścia do danych zdrowotnych ze smartwatchy - ale także i potencjalnych barier w ich użytkowaniu.

Natomiast w przyszłym roku ruszą kampanie edukacyjne dla pacjentów (czyli po prostu użytkowników inteligentnych zegarków), które będą miały na celu przekonanie ich do częstszego korzystania z PGHD (informacji oferowanych przez zegarek) i regularnego monitorowania swoich parametrów zdrowotnych. Oczywiście pod opieką lekarza.

 class="wp-image-4989083"

Gra jest warta świeczki, ponieważ same zegarki Huaweia dostarczają masę przydatnych danych. Huawei prowadzi współprace z ponad 100 instytucjami na całym świecie i do tej pory przeanalizował masę danych zdrowotnych dostarczone przez użytkowników. Chodzi o badania 5 mln osób pod kątem zdrowia serca, 810 tys. analiz zdrowia naczyń krwionośnych, ok. 800 tys. odczytów zdrowia układu oddechowego, ponad 300 mln badań oddechu podczas snu i prawie 300 tys. badań ciśnienia krwi.

Popularny producent ma na celu ulepszyć funkcje monitorowania zdrowia w swoich zegarkach - dodać m.in. śledzenie zdrowia jajników, kondycji psychicznej, odczyty ciśnienia krwi podczas ćwiczeń, a nawet sprawdzanie poziomu glukozy we krwi. Huawei do opracowania narzędzi pomiarów w zegarkach stworzył konsorcjum Interlive z 6 europejskimi uniwersytetami. Tak, aby zwykła, ogólnodostępna elektronika ubieralna (wearables) dostarczała najlepsze dane dla użytkowników.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Huawei przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA