Jaki uchwyt na telefon do samochodu w 2024 - przewodnik po rodzajach oraz typach uchwytów

Lokowanie produktu: Pancernik.eu

Możesz być zaskoczony tym, jak wiele jest typów uchwytów na telefon do samochodu, a także jak różne standardy i rozwiązania wykorzystują. Z tego powodu razem ze sklepem Pancernik.eu stworzyliśmy poradnik przedstawiający popularne kategorie oraz typy takich gadżetów.

Jaki uchwyt na telefon do samochodu w 2024 – przewodnik po rodzajach oraz typach uchwytów

Na rynku znajduje się masa rozmaitych typów uchwytów samochodowych na telefon. Nie tylko takie na szybę oraz deskę rozdzielczą, ale także do kieszeni na napoje oraz na lusterka wsteczne. Część wydaje się idealna dla kierowcy, część dla pasażerów. Różnią się wykorzystywanymi standardami oraz technologiami, a także kompatybilnością z poszczególnymi typami smartfonów. Z tego powodu razem z ekspertami sklepu Pancernik.eu przygotowaliśmy przewodnik po rodzajach uchwytów na telefon do samochodu, pomagając w znalezieniu modelu idealnie odpowiadającego na wasze preferencje.

Aby usystematyzować poradnik, postanowiliśmy podzielić go na dwie części. W pierwszej wskazujemy samochodowe uchwyty na telefon w oparciu o sposób montażu w pojeździe. Drugi skupia się na podziale w oparciu o metodę chwytu samego telefonu, a także towarzyszące temu technologie.

W OPARCIU O SPOSÓB MONTAŻU UCHWYTU TELEFONU W SAMOCHODZIE:

Uchwyt na lusterko wsteczne – z telefonem widocznym przez każdego pasażera

 class="wp-image-4881197"
Przykład uchwytu na lusterko wsteczne: model Yesido Rearview Mirror C193
 class="wp-image-4881200"
Przykład uchwytu na lusterko wsteczne: model Yesido Rearview Mirror C193

Kierowcy wieszają na lusterku wstecznym rozmaite przedmioty – zapachowe zawieszki, symbole religijne, kamerki rejestrujące jazdę, nawet futrzaste maskotki. Rzadko zdarza się jednak, by trafiały tam uchwyty na telefon. Tymczasem dla osób korzystających z nawigacji samochodowej w smartfonie może to być bardzo ciekawe rozwiązanie.

Telefon w uchwycie na lusterko wsteczne jest bardzo widoczny, dzięki czemu trasę nawigacji może śledzić nie tylko kierowca, ale także pasażerowie. Wbrew potencjalnym obawom, uchwyt tego typu nie ogranicza widoczności przez przednią szybę. Przeciwnie, spoglądając na nawigację, kątem oka wciąż widzimy drogę i innych uczestników ruchu. Kiedy nie korzystamy z nawigacji, uchwyt w tym miejscu może przydać się współpasażerom z przodu i tyłu, umilających sobie podróż serialem albo filmem na platformie VoD.

Zalety: bardzo dobra widoczność nawigacji dla kierowcy, widoczność dla pasażerów z przodu i tyłu, alternatywa wobec mocowań na deskę i kratkę wentylacji

Wady: konieczność dobrego dopasowania uchwytu do lusterka, kable zasilające mogą nie sięgać telefonu

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty na lusterko wsteczne
Pancernik

Uchwyt na kratkę nawiewu – popularne, korzystne cenowo rozwiązanie (nie tylko) dla dużych smartfonów

 class="wp-image-4881248"
Przykład uchwytu na kratkę nawiewu: ESR Halolock Magnetic MagSafe Vent Car Mount
 class="wp-image-4881251"
Przykład uchwytu na kratkę nawiewu: model 3mk MagHolder MagSafe

Mocowanie samochodowego uchwytu na kratce nawiewu jest niezwykle popularne. „Kleszcze”, „grzebienie” lub „palce” pozwalają osadzić uchwyt bardzo blisko kierownicy, nieco pod poziomem przedniej szyby. Instalacja takiego uchwytu zazwyczaj jest szybka, prosta i nie wymaga takich czynności jak klejenie czy nawet oczyszczanie powierzchni. Przypinasz i gotowe, można korzystać z nawigacji w telefonie.

Niestety, rozwiązanie nie jest idealne pod względem stabilności. Rozmaici producenci samochodów wykorzystują kratki nawiewu o różnej grubości, szerokości i kształcie, co za tym idzie, nie da się stworzyć idealnie uniwersalnego sposobu mocowania uchwytu. Powstają naturalne luzy, czasem prowadzące do mikro drżeń telefonu albo zmiany ułożenia uchwytu. Z drugiej strony krótkie mocowanie w kratce świetnie idzie w parze z telefonami o sporych gabarytach, potrafiących przeważyć ramiona w tych najtańszych uchwytach na deskę rozdzielczą albo szybę.

Zalety: Błyskawiczny i łatwy montaż, uchwyt blisko kierownicy, telefon zostaje w bliskim zasięgu kierowcy, świetne rozwiązanie dla telefonów o znacznej masie.

Wady: Taki typ mocowania nie zawsze jest stabilny, warto je poprawiać co jakiś czas

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty na kratkę nawiewu
Pancernik

Uchwyt na deskę rozdzielczą – najlepiej z regulowanym ramieniem

 class="wp-image-4881257"
Przykład uchwytu na deskę rozdzielczą (i szybę):model iOttie Easy One Touch 5 Dash
 class="wp-image-4881299"
Przykład uchwytu na deskę rozdzielczą: model ESR Halolock Magnetic MagSafe Vent Car Mount

Uchwyty do deski rozdzielczej to jedna z najbardziej stabilnych, solidnych i sprawdzonych metod mocowania telefonu w samochodzie. Takie uchwyty przyklejamy do deski za pomocą specjalnej powierzchni klejącej, często wspartej suwakiem ssania/blokowania podstawy. Powierzchnię, do której planujemy przymocować uchwyt, wcześniej należy dobrze oczyścić i odtłuścić, aby zwiększyć przyczepność uchwytu.

Poza stabilnością mocowania, uchwyty do deski rozdzielczej są lubiane ze względu na dużą elastyczność. To kierowca decyduje, gdzie umieścić taki gadżet, mając do dyspozycji sporą przestrzeń w pojeździe. Świetnym dodatkiem do takiego uchwytu jest regulowane ramię z przykręcanymi stawami, pozwalające dokładnie dopasować ułożenie telefonu do preferencji kierowcy. Część uchwytów do deski rozdzielczej, jak ten ze zdjęcia, korzysta z mechanizmu blokady smartfonu, przez co mamy pewność, że osadzony telefon nie wypadnie podczas wstrząsu lub regulacji ramienia.

Ważne: wiele (chociaż nie wszystkie) uchwytów do deski rozdzielczej może być także przytwierdzana do szyb, co dodatkowo zwiesza elastyczność i wszechstronność tego rozwiązania.

Zalety: bardzo stabilne mocowanie, duża elastyczność w wyborze położenia, dokładna regulacja przy pomocy ramienia, wiele modeli można przykleić także do szyby, rozwiązanie dopasowuje się do unikalnych preferencji kierowcy

Wady: trzeba poświęcić chwilkę na solidne mocowanie (połączone z czyszczeniem kokpitu), czasem trudny demontaż.

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty na deskę rozdzielczą
Pancernik

Uchwyt na szybę – pozwala skupić się na drodze, służy głównie kierowcy

 class="wp-image-4881296"
Przykład uchwytu na szybę (i deskę rozdzielczą): model Baseus Wisdom
 class="wp-image-4881278"
Przykład uchwytu na szybę (i deskę rozdzielczą): model iOttie Easy One Touch 5 Dash

Uchwyty mocowane na szybie to bardzo często te same modele, które mocujemy na desce rozdzielczej. Zawsze należy jednak zwracać uwagę na rekomendację producenta, bowiem nie każdy uchwyt na szybę jest idealnym rozwiązaniem na kokpit i odwrotnie. Często zdarza się, że ramiona uchwytów na szybę są nieco krótsze w porównaniu do tych kokpitowych, a także zaprojektowane do wygodnej obsługi urządzenia w pozycji wiszącej, z ramieniem skierowanym ku dołowi.

Uchwyty na szybę zazwyczaj są wyposażone nie tylko w tackę klejącą, ale także dźwignię ssania/blokady, zwieszająca przyczepność podczas zwisu. Najczęściej mocuje się je w lewych rogach szyby, dzięki czemu kierowca może spoglądać na ekran telefonu, jednocześnie cały czas kontrolując sytuację na drodze. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne (i bezpieczne), ale trzeba zwrócić uwagę, że uniemożliwia korzystanie z telefonu współpasażerom. Z tego powodu uchwyty na szybę przydają się głównie kierowcom wykorzystującym smartfon wyłącznie jako nawigacja.

Największe zalety: duża elastyczność w wyborze punktu styku, świetna widoczność drogi podczas zerkania na telefon, dopasowany do indywidualnych potrzeb kierowcy, możliwość precyzyjnego regulowania położenia ramieniem

Największe wady: z telefonu w takim uchwycie nie skorzystają współpasażerowie, należy oczyścić szybę przed montażem, utrudniony dostęp kabli zasilających

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty na szybę
Pancernik

Uchwyt do kieszeni na kubek – świetne rozwiązanie dla pasażerów i do ładowania

 class="wp-image-4881320"
Przykład uchwytu do kieszeni na kubek: model Belkin Car Cup Mount
 class="wp-image-4881323"
Przykład uchwytu do kieszeni na kubek: model Belkin Car Cup Mount

Uchwyty typu cup holder są nieco mniej popularne, ale stanowią ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie korzystają z nawigacji w telefonie. Dzięki umiejscowieniu pod deską rozdzielczą, taki telefon bardzo łatwo ładować przy pomocy kabla, bez plątaniny wokół kierownicy oraz kokpitu. Wsiadamy, osadzamy telefon, odpalamy ulubiony podcast albo składankę muzyczną i ruszamy w drogę.

Uchwyt do kieszeni na kubek to także ciekawe rozwiązanie z myślą o współpasażerach. Dzięki jego położeniu nawet osoby siedzące na tylnych fotelach mogą oglądać treści na ekranie. W sam raz, by puścić dziecku bajkę w drodze do przedszkola. Takie uchwyty często da się obracać w 360 stopniach, dzięki czemu każdy pasażer może przestawić smartfon w taki sposób, by z niego korzystać. Konstrukcje tego typu są ponadto niezwykle stabilne, co za tym idzie, nadają się także to osadzania masywniejszych smartfonów lub bardzo małych tabletów.

Zalety: świetne rozwiązanie dla współpasażerów, łatwe zasilanie telefonu, brak plątaniny kabli, zazwyczaj obrót uchwytu w 360 stopniach, świetne rozwiązanie dla dzieci siedzących z tyłu

Wady: zdecydowanie nie jest to optymalne rozwiązanie dla kierowców korzystających z nawigacji w telefonie

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty typu cup holder
Pancernik

W OPARCIU O METODĘ CHWYTU TELEFONU I WYKORZYSTANE TECHNOLOGIE:

Uchwyt MagSafe – najlepiej z ładowaniem bezprzewodowym

 class="wp-image-4881326"
Przykład uchwytu na kratkę nawiewu: ESR Halolock Magnetic MagSafe Vent Car Mount

MagSafe to opracowany przez Apple sposób bezprzewodowego montażu oraz ładowania urządzeń, z wykorzystaniem charakterystycznych pierścieni magnetycznych. Te są wbudowane w urządzenia takie jak iPhone oraz Apple Watch, ale standard MagSafe może być wykorzystany także przez posiadaczy urządzeń z Androidem. Wstarczy włożyć telefon w odpowiednie etui z kompatybilnymi pierścieniami.

Największą zaletą uchwytów MagSafe jest wygoda. Przykładasz telefon do tacki mocującej i gotowe. Magnetyczne pierścienie są na tyle silne oraz stabilne, że nawet podczas jazdy po drogach pełnych dziur, telefon nie ma prawa wypaść z uchwytu. Świetnym dodatkiem do takich uchwytów jest funkcja ładowania bezprzewodowego. Standard MagSafe pozwala zasilać urządzenie z maksymalną prędkością 15W, co bez problemu pokrywa ubytki energii podczas korzystania z nawigacji albo oglądania serialu przez pasażera.

Zalety: bardzo wygodne i stabilne mocowanie bezprzewodowe, wsparcie ładowania indukcyjnego do 15W, kompatybilność z urządzeniami na Androidzie dzięki etui MagSafe, współpracuje także z nowymi zegarkami oraz słuchawkami Apple

Wady: Trzeba posiadać urządzenie Apple lub specjalne etui MagSafe, mocowanie może być niewystarczające podczas jazdy terenowej

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty MagSafe
Pancernik

Uchwyt magnetyczny – bo nie każde urządzenie jest kompatybilne z MagSafe

 class="wp-image-4881350"
Przykład uchwytu magnetycznego: model 3mk MagHolder MagSafe

Ciekawym rozwinięciem pomysłu stojącego za standardem MagSafe jest uchwyt magnetyczny z osobnymi pierścieniami dodanymi do zestawu. Te naklejamy na plecki urządzenia albo na jego etui, dzięki czemu możemy korzystać z takiego sprzętu tak jak z urządzenia MagSafe. W pudełku z uchwytami magnetycznymi zazwyczaj możemy znaleźć kilka pierścieni, dzięki czemu dopasujemy do uchwytu kilka różnych urządzeń.

Należy tylko pamiętać, że dodawane do zestawu pierścienie i uchwyty magnetyczne nie zawsze są kompatybilne ze standardem MagSafe od Apple. Czasami to autorskie rozwiązania. Warto mieć to na uwadze, szukając rozwiązania dla siebie. Przykładowo, model zaprezentowany poniżej - 3mk MagHolder MagSafe – działa zarówno z własnymi pierścieniami jak i ze standardem MagSafe obsługiwanym przez telefony iPhone.

Zalety: Możliwość zamiana każdego urządzenia mobilnego na takie mocowane magnetycznie, duża wszechstronność, często jednoczesna obsługa standardu MagSafe

Wady: Konieczność własnoręcznego przyklejania obręczy magnetycznych do sprzętów, siła mocowania czasem bywa słabsza niż w przypadku produktów MagSafe

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty magnetyczne
Pancernik

Uchwyt grawitacyjny/zaciskowy – pewne i szybkie osadzenie smartfonu bez regulacji

 class="wp-image-4881419"
Przykład uchwytu grawitacyjnego: model Baseus Wisdom

Uchwyty grawitacyjne działają w oparciu o prostą, ale sprawdzoną i praktyczną metodę: osadzając smartfon w uchwycie, ramiona chwytają go w oparciu o siłę ciążenia smartfonu na dolną podpórkę. W ten sposób uchwyt zawsze jest świetnie dopasowany do gabarytów telefonu, a w ramionach nie pozostaje luz, przez który telefon mógłby wypaść podczas jazdy.

Rozwiązania grawitacyjne są tanie, proste oraz skuteczne. Pewne mocowanie smartfonu trwa w nich zaledwie sekundę. Wystarczy włożyć telefon w uchwyt i gotowe. Warto pamiętać, że część uchwytów grawitacyjnych wspiera dodatkowe rozwiązania, jak ładowanie indukcyjne. Wiele zależy od konkretnego modelu, bo uchwyty zaciskowe cechuje bardzo duża rozpiętość cenowa, skorelowana z dodatkowymi możliwościami.

Zalety: prosty, ale skuteczny mechanizm gwarantujący solidne osadzenie telefonu, uchwyty korzystne cenowo, szeroka gama produktów do wyboru

Wady: część tańszych uchwytów grawitacyjnych pozwala trzymać telefon wyłącznie w pionie, w poziomie konieczna jest manualna regulacja

SPRAWDŹ WIĘCEJ UCHWYTÓW TEGO TYPU
Pancernik
Uchwyty zaciskowe i grawitacyjne
Pancernik

Uchwyt typu powerbank – zero kabli, za to naładowany telefon w podróży

 class="wp-image-4881425"
Przykład uchwytu z funkcją powerbanka: model Samsung Wireless Car Charger EP-H5300
 class="wp-image-4881428"
Przykład uchwytu z funkcją powerbanka: model Samsung Wireless Car Charger EP-H5300

Uchwyty ładujące telefon są świetne, o ile poświęcisz odpowiednio wiele czasu na właściwe pociągnięcie kabla zasilającego, aby nie zwisał swobodnie ani nie przeszkadzał kierowcy. Jeśli nie mamy do tego cierpliwości, alternatywą są uchwyty z funkcją powerbanka, ładujące telefony indukcyjnie w momencie osadzenia w ramionach. Takie uchwyty najczęściej instaluje się na kratce wentylacyjnej lub na krótkim ramieniu, z powodu ich masy.

Sam z jednego korzystam, podczas cyklicznego wykonywania trasy Katowice — Gołdap. Jako posiadacz telefonu iPhone 15 Pro, na co dzień używam zwykłego uchwytu MagSafe. Jednak jadąc przez Polskę z południa na północ, korzystam z uchwytu powerbank, by po siedmiu godzinach jazdy wciąż mieć naładowany telefon, mimo nieustannie włączonej nawigacji. Takiego uchwytu nie zostawiam po dojechaniu na miejsce w samochodzie, ale biorę go ze sobą, by ładować go w domu przed dłuższymi wyjazdami. Czasem służy mi też jako zwykły awaryjny powerbank.

Zalety: ładowanie telefonu bez podłączania kabli do uchwytu, świetne rozwiązanie na dłuższe podróże, służy jako awaryjny powerbank na wyjazdach

Wady: duża masa uchwytu, konieczność regularnego ładowania powerbanka, odczuwalnie wyższa cena uchwytu

SPRAWDŹ OFERTĘ
Pancernik
Uchwyt z funkcją powerbanka
Pancernik

Idealny uchwyt na telefon możesz zaprojektować sam – producenci często korzystają z tej samej metody mocowania.

 class="wp-image-4881449"

Producenci uchwytów na telefon wykorzystują charakterystyczne kulki, łączące podstawy z mocowaniami. Te spoiwa bardzo często są tych samych rozmiarów, dzięki czemu możemy dowolnie łączyć elementy różnych zestawów, nawet od innych firm. Pozwala to brać co najlepsze od każdego producenta. Przykładowo, długie ramię na solidnej podstawie mogę połączyć z uchwytem z funkcją powerbanka, chociaż jest sprzedawany z krótką podstawą do kratki wentylacji.

Trzeba jednak pamiętać, by swój idealny uchwyt składać z rozwagą, biorąc pod uwagę takie parametry jak masa. Ta ma znaczenie zwłaszcza w przypadku uchwytów przyklejanych na szybę, z ramieniem zwisającym ku dołowi. Warto też zwrócić uwagę na widoczność drogi, położenie względem samochodowego gniazda zasilania, a także miejsce potencjalnego upadku smartfonu, gdyby coś poszło nie tak. Najważniejsze zawsze powinno być bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Jeśli chcesz znaleźć więcej ciekawych uchwytów na telefon, warto odwiedzić sklep Pancernik.eu, gdzie znajduje się prawie 300 rozmaitych produktów tego typu. Znalezienie idealnego modelu spełniającego indywidualne wymagania jest tu proste dzięki szeregowi praktycznych filtrów, jak miejsce montażu w pojeździe, typ uchwytu, rodzaj mocowania, sposób ładowania, kolorystyka czy oczywiście cena.

Lokowanie produktu: Pancernik.eu
Najnowsze
Zobacz komentarze