REKLAMA

To nie koniec zmian w iPhone'ach. Europa daje jasne wytyczne Apple'owi - i równie jasny deadline

Dotychczasowe ustępstwa, na jakie poszedł Apple, by jego telefony spełniały normy europejskiego prawa, okazały się niewystarczające. Komisja Europejska uruchomiła dwa osobne postępowania w sprawie interoperacyjności systemu iOS. Na razie Apple’owi nic nie grozi - pod warunkiem, że dostosuje się do podanych wytycznych i ułatwi życie swoim użytkownikom.

To nie koniec zmian w iPhone'ach. Europa daje jasne wytyczne Apple'owi - i równie jasny deadline
REKLAMA

Prawdopodobnie nie jest specjalnie zaskakujące, że to Apple jest pierwszą firmą, wobec której zostaje uruchomiona procedura dostosowania do obowiązującej na terenie Unii Europejskiej ustawy Digital Markets Act. Apple próbował dostosować się do jej wymogów jeszcze przed jej uchwaleniem, zapewniając europejskim klientom większą kontrolę nad ich urządzeniami. Za sprawą tych wysiłków uniknął kary - ale Komisja ma kilka uwag. I daje firmie sześć miesięcy na ich uwzględnienie.

REKLAMA

Komisja Europejska do Apple'a: są inne zegarki niż Apple Watch. A Siri jest zbyt niedotykalska

Pierwsza uwaga Komisji Europejskiej dotyczy sposobu, w jaki system iOS 18 łączy się z zewnętrznymi urządzeniami i na co pozwala w ramach swojego systemu powiadomień. Oprogramowanie telefonów iPhone nie zapewnia tych samych API lub zapewniających podobną swobodę, jakie wykorzystuje Apple Watch i inne urządzenia Apple. Z uwagi na powyższe łączenie niektórych akcesoriów z iPhone’em jest niepotrzebnie utrudnione lub niemożliwe, mimo iż nie stoi za tym żadna techniczna przyczyna.

Druga dotyczy swobody twórców oprogramowania na system iOS. Jak zauważa KE, twórcy gier i aplikacji nie mają tak szerokiego dostępu do wybranych funkcji iPhone’a, jak aplikacje opracowane przez Apple'a. Komisja wskazuje między innymi Siri i Apple Pay jako moduły izolowane, mimo iż nie stoi za tym żadna konkretna techniczna czy związana z bezpieczeństwem przyczyna.

Jeżeli Apple nie usunie tych problemów w przeciągu sześciu miesięcy, firmie grozi grzywna w kwocie do 10 proc. jej rocznego globalnego obrotu. To powinno stanowić wystarczającą motywację.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA