REKLAMA

Już we wrześniu będziecie mogli przekonać się, że Ziemia jest okrągła. Wystarczy obserwować to

Przygotujcie się na astronomiczną przygodę, bo czeka nas prawdziwa kosmiczna kumulacja. Częściowe zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć na niebie już 18 września. Nie przegapcie tej okazji.

Już we wrześniu będziecie mogli przekonać się, że Ziemia jest okrągła. Wystarczy obserwować to
REKLAMA

Zaćmienia Księżyca od wieków fascynowały ludzi. To zjawisko było otoczone wieloma legendami i wierzeniami. Dziś wiemy już, że zaćmienia są zjawiskami naturalnymi, ale nie przestają nas zadziwiać. Obserwując je, możemy poczuć się częścią czegoś większego niż my sami.

REKLAMA

Częściowe zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w dniach 17–18 września i  będzie widoczne nad Europą, większą częścią Azji, Afryką, Ameryką Północną, Ameryką Południową, Pacyfikiem, Atlantykiem, Oceanem Indyjskim, Arktyką i Antarktydą.

Czy zaćmienie zobaczymy w Polsce?

Tak, ale nie wszyscy będą mieli takie same warunki do obserwacji. Najlepsze widoki będą mieli mieszkańcy zachodniej części Polski. Im dalej na wschód, tym mniejsza część zaćmienia będzie widoczna. Jeśli mieszkasz w Szczecinie, Zielonej Górze czy Wrocławiu, to masz najlepsze szanse na zobaczenie zaćmienia księżyca.

Trzy w jednym

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, podczas którego Ziemia znajduje się dokładnie między Słońcem a Księżycem, rzucając na naszego naturalnego satelitę cień. W przypadku zaćmienia częściowego tylko część Księżyca zostaje przesłonięta przez cień Ziemi.

To właśnie wtedy dokładnie widać, że cień naszej planety jest okrągły.

Więcej o Księżycu i jego tajemnicach przeczytasz na Spider`s Web:

To jednak nie koniec atrakcji. Zaćmienie to będzie miało miejsce 9 godzin przed perygeum. Perygeum to punkt orbity okołoziemskiej Księżyca, który znajduje się najbliżej Ziemi. Co oznacza, że ​​Księżyc będzie w odległości "zaledwie" 357 486 km.

Wszystko to będzie działo się podczas pełni, co oznacza, że Księżyc będzie superksiężycem. To potoczne, ale także astronomiczne określenie Księżyca w pełni, kiedy to nasz satelita osiąga najmniejszą odległość od Ziemi i jest największy i najjaśniejszy na niebie.

Całkowity czas trwania częściowego zaćmienia Księżyca wyniesie 4 godziny i 6 minut, ale maksimum zaćmienia przypadnie na godz. 4:45. Najlepszy moment na obserwacje to wczesne godziny poranne 18 września, niestety przy zachodzie naszego naturalnego satelity.

Wystarczy patrzeć

REKLAMA

Zaćmienia Księżyca należą do najłatwiejszych do zaobserwowania zjawisk, więc nie musisz specjalnie się szykować. Do obserwacji nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy znaleźć miejsce z odsłoniętym horyzontem, najlepiej z dala od miejskich świateł. Najważniejsze by niebo było bezchmurne.

Pamiętaj też, że nawet jeśli w twojej miejscowości zaćmienie nie będzie widoczne i tak warto popatrzeć w górę i podziwiać lśniący i ogromny superksiężyc. Nie przegap tej wyjątkowej okazji. 18 września spojrzyj w nocne niebo i podziwiaj kosmiczne widowisko.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA